Vysokopostavený úradník Peter Plavčan: Prihráva peniaze vlastným?

27. augusta 2014, 11:00
Tip redakcii

To je neuveriteľné. Vysokopostavený úradník, ktorý má na ministerstve školstva pod palcom peniaze pre vysoké školy, na niektorých z nich aj pôsobí. Nejde o nikoho iného, ako o generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl na ministerstve Petra Plavčana, ktorý už mal na krku jeden škandál. A aby toho nebolo málo, jeho dcéra robila asistentku konateľovi súkromnej Vysokej školy v Sládkovičove, kde Plavčan pôsobil.

S dcérou: Veronika  robila asistentku  konateľovi súkromnej  vysokej školy.

S dcérou: Veronika robila asistentku konateľovi súkromnej vysokej školy.

Autor: archív

Mal by mať rovnaký vzťah k všetkým školám, no k niektorým má bližšie. Plavčan totiž pôsobí aj ako člen vedeckých rád v Dubnickom technologickom inštitúte, na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave a Fakulte manažmentu UK v Bratislave. Podľa ministerstva to však neprekáža.

„Zákon umožňuje štátnemu zamestnancovi vykonávať pedagogickú aj vedeckú činnosť,“ bránili sa na ministerstve. Že to platí aj na osobu, ktorá o vysokých školách rozhoduje, je však podľa analytika nehorázne. „Zákony nie sú v žiadnom prípade dokonalé a toto je jeden z dôkazov,“ myslí si Ján Baránek.

Podľa odborníka môžu byť dokonca tieto školy uprednostňované. „Je to neuveriteľný konflikt záujmov. Môže dochádzať k zvýhodňovaniu škôl, na ktorých pôsobí,“ povedal Baránek. Na ministerstve to však popierajú. Plavčan, ktorý je generálnym riaditeľom, vraj len plní zadania. „Generálny riaditeľ plní len úlohy podľa článku 16 organizačného poriadku,“ bránili sa.


PLAVČAN: Podľa analytika je v jednoznačnom konflikte záujmov.
Foto: archív

Zaujímavé však je, že práve podľa tohto článku vedúci zodpovedá za používanie finančných prostriedkov pridelených organizačnému útvaru a rovnako aj podľa organizačného poriadku navrhuje pridelenie financií na projekty a dotácie vysokým školám. Minister Peter Pellegrini by sa mal k prípadu vyjadriť v stredu.

Extra blízko má však Plavčan k Vysokej škole v Sládkovičove. Okrem toho, že tu pôsobil vo vedeckej rade ako hosťujúci člen, jeho dcéra Veronika podľa stránky konzulátu robí asistentku honorárnemu konzulovi Azerbajdžanu Džalalovi Gasymovi, ktorý je konateľom spomínanej vysokej školy.

Už mal na krku jeden škandál

Plavčanovo meno sa v médiách nespomína prvýkrát. V minulosti získal na odmenách počas pôsobenia v rade v Študentskom pôžičkovom fonde (ŠPF) vyše 38-tisíc eur. A to napriek tomu, že išlo o čestnú, neplatenú funkciu. Odmeny napokon Plavčan vrátil, ale na ministerstve ostal pracovať, akoby sa nič nestalo.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Veronika Pittnerová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Vysokopostavený úradník Peter Plavčan: Prihráva peniaze vlastným?
Plus JEDEN DEŇ/Veronika Pittnerová