Za benzín platíme najviac z okolitých krajín: A bude ešte drahší!

11. januára 2012, 06:00
Tip redakcii

Nemilá správa pre motoristov. Už teraz navštevujeme benzínové čerpadlá častejšie, ako je nám milé. A vyzerá to tak, že už o pár dní budeme jazdiť opäť za drahšie. Benzín tento týždeň zdražie asi o 2,5 centa a nafta o pol centa za liter. Za plnú 50 litrovú nádrž si teda zaplatíte o 1,25 eura viac.

Jakub z Bratislavy: Maďarsko
je za rohom, tak prečo si občas
neodskočiť doplniť nádrž.

Jakub z Bratislavy: Maďarsko je za rohom, tak prečo si občas neodskočiť doplniť nádrž.

Autor: MATEJ KALINA

„Ceny pohonných hmôt sa odvíjajú od cien na svetových trhoch, pre nás najmä na burze v Rotterdame,“ vysvetľuje analytik z Natankuj.sk Tomáš Novotný. Očakáva pravdepodobné zdraženie nafty o pol centa a benzínu o 2,5 centa na liter. „Euro oslabilo voči doláru, v ktorom sa obchoduje ropa. Väčší vplyv však môže mať vyhrážka Iránu, že zablokuje tankery v Hormuzskom prielive,“ pokračuje Novotný.

To by podľa neho mohlo mať katastrofický vplyv na cenu, keďže cez tento prieplav sa dováža veľké množstvo ropy. „Obchodníci sa už pripravujú na to, že jej bude nedostatok a zvyšujú ceny,“ zdôvodňuje zlý scenár.

U susedov už zdraželi

Ceny už poriadne vyskočili aj v susednom Česku a Maďarsku. Spôsobil to pohyb ich mien voči doláru, najmä prudký pád forintu, ktorý oslabil aj českú korunu a poľský zlotý. „Ak by sme mali korunu, aj naše ceny by sa zvýšili oveľa výraznejšie,“ dopĺňa Novotný. Miesto očakávaného zvýšenie o 2,5 centa, čiže 75 halierov, by to mohlo byť aj 1,2 SKK na liter benzínu. Čo je však smutný paradox, napriek tomu, že u našich susedov zdražovali, stále platia za pohonné hmoty výrazne menej ako my. Jedine maďarská nafta je o pár centov drahšia ako naša.

Ceny závisia od polohy

Na slovenských benzínových pumpách sa však ceny niekedy aj výrazne líšia. Od čoho to teda závisí? „Závisia od polohy čerpacej stanice. Napríklad na diaľniciach či cestách prvej triedy sú ceny vyššie, lebo tadiaľ prechádza viac áut. Naopak pumpy, ktoré sú na menej frekventovaných cestách, bývajú lacnejšie, aby presvedčili vodičov, že sa za nimi oplatí aj cestovať,“ vysvetľuje Novotný.

Zdražovanie nás hnevá

Jazdiť iba v nutných prípadoch či vymeniť silné auto za slabšie. Takto reagovali šoféri na otázku, čo s ďalším zdražovaním pohonných hmôt. Nikomu sa, samozrejme, nepáči, že opäť načrieme hlbšie do vrecák.

Juraj (25): Mám rýchle auto so silným motorom, takže ma to neteší. Kúpim si asi slabšie auto.

Zuzana (49): Bežne ide všetko hore, ale jazdiť budem. Pokiaľ na to budem mať, našťastie mám diesel.

Denisa (27): Všetko ide hore, jazdiť musíme. Už teraz jazdíme, len keď naozaj treba.

Ľuboš (53): Je nepomer, aké máme príjmy a tu sú pohonné hmoty najdrahšie. Keby som nebol platcom DPH, tankoval by som v Rakúsku.

Poznáte najlacnejšiu čerpaciu stanicu na Slovensku? Dajte nám o nej vedieť.

Formulár otázok a odpovedí

 

 
Autor: Plus Jeden deň/JULIÁNA BIELIKOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Za benzín platíme najviac z okolitých krajín: A bude ešte drahší!
Plus Jeden deň/JULIÁNA BIELIKOVÁ