Záhada Paškovho odstúpenia: Telefonát, ktorý ho zabil!

18. novembra 2014, 11:00
Tip redakcii

Udalosť, ktorá zatienila celé komunálne voľby. Šéf parlamentu Pavol Paška prišiel nielen o funkciu, ale aj o miesto radového smeráckeho pešiaka – poslanca. Krk mu zlomil škandál s predraženým CT prístrojom, ako aj ďalšie podozrenia, ktoré vyplávali na povrch.

OSUDNÝ MOMENT: Len čo Raši  zložil, zazvonil telefón Paškovi a jeho  výraz sa okamžite zmenil.

OSUDNÝ MOMENT: Len čo Raši zložil, zazvonil telefón Paškovi a jeho výraz sa okamžite zmenil.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/PETER MIŠO

Plus JEDEN DEŇ bol pri tom, keď si Paška volebnú noc zo soboty na nedeľu v tíme košického primátora Richarda Rašiho doslova užíval.

Po polnoci však prišiel záhadný telefonát, úsmev na jeho perách zamrzol a o pár minút už celému Slovensku oznámil svoj politický koniec.

V sobotu prišiel Paška do centrály Richarda Rašiho o pol desiatej večer sám bez manželky. Náladu mal od začiatku skvelú a nič nenasvedčovalo tomu, čo sa udeje o necelé štyri hodiny. Fajčil síce ako Turek, občas hodil do seba nejaký ten pohár bieleho vína, no vyzeral pokojný aj spokojný.

Okolo pol jednej v noci však začal držať v rukách mobil a bolo vidno, že je napätý. Po chvíli vyšiel minister vnútra Robert Kaliňák pred budovu a chvíľku s niekým telefonoval. Keď telefonát končil, povedal: „Idem to vybaviť hneď teraz.“

Následne absolvoval krátky telefonát aj Raši a hneď nato zazvonil mobil aj Paškovi. Vzdialil sa od ostatných, aby sa mohol nerušene rozprávať. Od tej chvíle sa úsmev z jeho tváre úplne vytratil. Po telefonátoch sa dali dokopy Paška, Kaliňák, Raši i minister životného prostredia Peter Žiga a spolu zamyslene vošli do výťahu.

Vrátili sa asi po polhodine. Najskôr podali vyjadrenia k triumfu Rašiho vo voľbách, no osemnásť minút po jednej sa stalo to, čo šokovalo celé Slovensko.

„Ticho,“ zakričal niekto v dave pár sekúnd predtým, ako si zobral slovo Paška. Najskôr sa posťažoval, že za pätnásť rokov v politike nezažil také špinavosti ako teraz.

„Záleží mi na tomto meste, kde som sa narodil, záleží mi na Slovensku a už mám dosť! Je tu aj moja manželka. Nikto mi nebude rozvracať rodinu, a preto oznamujem, že napriek víťazstvu v referende, napriek víťazstvu Richarda Rašiho odstúpim z pozície predsedu Národnej rady, lebo chcem, aby Slovensko fungovalo ako normálna krajina a aby politiku nerobilo zopár anarchistov na uliciach... Budúci týždeň oznámim všetky detaily,“ povedal Paška a potom sa už dal strážiť pred novinármi ochrankárovi.

Z jeho tváre bolo badať, že mu zďaleka nie je všetko jedno a rovnako zdrvená vyzerala aj jeho manželka Jana. V nedeľu ráno premiér Robert Fico potvrdil, že Paška sa vzdá nielen funkcie predsedu parlamentu, ale aj poslaneckého mandátu. Kedy sa špičkoví politici Smeru presne dozvedeli, že Paška nadobro končí, sa môžeme iba domnievať.

„Asi by som vám klamal, keby som povedal, že som sa to dozvedel vtedy, keď sme stáli pred kamerami,“ priznal Robert Kaliňák. Pašku vo funkcii pravdepodobne nahradí minister kultúry Marek Maďarič, no definitívne by o tom malo dnes rozhodnúť predsedníctvo Smeru.

„Je zrejmé, že predsedom Národnej rady bude nominant Smeru. Pripravíme personálny návrh, ktorý bude oznámený v krátkom čase,“ povedal premiér Fico.

Pád Pavla Pašku odštartovala kauza predraženého CT prístroja, ktorý piešťanskej nemocnici predala firma Medical Group. V tej bol pred rokmi Paška konateľom a opozícia ho podozrieva, že dodnes stojí za jej biznisom. Následne vyplávali na povrch ďalšie podozrenia.

Napríklad jeho synovec Branislav Paška má v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach pod palcom verejné obstarávanie a odklepol zákazku firme VZT Mont.

Tu by mal byť podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ riaditeľom Ivan Šesták, švagor Pavla Pašku. Ku koncu Paškovej politickej kariéry prispeli určite aj demonštrácie proti jeho osobe, ktoré niektoré opozičné strany zorganizovali v Košiciach a Bratislave.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/PETER MIŠO 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Záhada Paškovho odstúpenia: Telefonát, ktorý ho zabil!
Plus JEDEN DEŇ/PETER MIŠO