Zakážeme dovážať poľské potraviny?

17. apríla 2012, 06:00
Tip redakcii

Po posledných poľských potravinových škandáloch okolo technickej posypovej soli či čerstvých a sušených vajec majú slovenskí inšpektori plné ruky práce. V susednom Česku si povedali dosť! Chcú si v Únii vybojovať právo na možnosť zastaviť dovoz nekvalitných poľských potravín. Pripojíme sa k ich tlaku na Brusel aj my?

Čechom došla trpezlivosť
s nekvalitnými poľskými
výrobkami.

Čechom došla trpezlivosť s nekvalitnými poľskými výrobkami.

Autor: ROBO HOMOLA

Málo informácií o kvalite poľských potravín a veľa práce s ich kontrolou. To sú dôvody, prečo ich Česi nechcú. Ich minister pôdohospodárstva Petr Bendl cestuje do Bruselu, aby v centrále EÚ prerokoval možnosť zastaviť ich dovoz do Česka. „Chceme, aby táto možnosť bola v prípade ohrozenia bezpečnosti obyvateľov,“ uviedol.

Česi majú nedôveru voči poľským produktom najmä po nedávnej afére používania technickej soli v potravinách. Tvrdia, že Poliaci ich málo informujú o výsledkoch kontrol. Preto ich musia vykonávať sami, čo zaťažuje inšpektorov. Naposledy v piatok stiahli z trhu poľské kvasené uhorky a kyslú kapustu. Obsahovali totiž kyselinu mravenčiu, ktorá je v českom potravinárstve zakázaná.

Mohol by naraziť

Nárast kontrol pritom zaznamenali aj slovenskí inšpektori. „Museli sme na našom trhu riešiť poľské potravinové škandály týkajúce sa technickej posypovej soli, čerstvých a sušených vajec,“ potvrdila Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy na Slovensku.

Ako uviedla, robia to nad rámec svojich bežných kontrol. Náš minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) si myslí, že jeho český rezortný kolega Bendl má dobré úmysly, no pri prijatí takého jednostranného kroku by mohol naraziť na spoločnú poľnohospodársku politiku Európskej únie. Problém nekvalitných poľských výrobkov je podľa neho aj v tom, že niektorí tamojší výrobcovia využívajú na distribúciu svojich produktov rôznych sprostredkovateľov a nejdú oficiálnymi kanálmi. „Bohužiaľ, sú aj z Českej, aj zo Slovenskej republiky. Myslím si, že treba urobiť omnoho viac z hľadiska ochrany pred čiernymi dovozmi,“ dodal minister Jahnátek.

Slabo využité možnosti

„Ešte stále slabo využívame možnosti, ktoré máme. Hovorím jednak o sprísnení kontrol, ale aj o pritvrdení zákonov a lepšom využívaní jestvujúcich možností európskej legislatívy,“ povedal europoslanec Sergej Kozlík, člen potravinárskeho výboru europarlamentu. Lobovanie cez Brusel pritom označil za chytanie holuba na streche, pričom máme v hrsti vrabca v podobe pravidiel, ktoré dokážeme zmeniť sami.

„Prečo sa nám tu premávajú kamióny, v ktorých sekajú a predávajú surové mäso a lietajú okolo neho muchy?“ pýta sa Kozlík. Eurolegislatíva pritom podľa europoslanca zabezpečila pozitívne pravidlá, napríklad povinné označovanie mrazeného mäsa a iných potravín.

Potravinové škandály

Čoraz viac tovarov ohrozuje naše zdravie:

  • nemecké vajcia, bravčové a hydinové mäso, ktoré mohli obsahovať nebezpečné dioxíny spúšťajúce rakovinu
  • uhorky so život ohrozujúcou baktériou e-coli, tiež z Nemecka
  • poľské mliečne a mäsové výrobky „dochutené“ technickou posypovou soľou

Niekoľko čísiel

  • 45 percent potravín od slovenských poľnohospodárov a potravinárov sa predáva na slovenskom trhu
  • 38 percent je podiel slovenských syrov na našom trhu
  • len necelé 4 z 10 kilogramov bravčoviny, ktorú zjeme, sú slovenského pôvodu
  • 22 percent zo svojho príjmu dávajú Slováci za potraviny, je to dvojnásobok toho, čo za ne vydávajú bohatší Nemci
  • viac ako jednu štvrtinu svojho platu minú podľa analytikov ľudia s mesačným príjmom 400 až 500 eur na jedlo pre rodinu
  • vyše 4 miliárd minú ročne Slováci za potraviny a nealkoholické nápoje, takmer polovica pritom skončí u zahraničných farmárov a potravinárov

Analytik Ľubomír Drahovský:

Viete odhadnúť, či budú Česi úspešní v Európskej únii?
– Poľsko je veľká krajina a má vplyv na dianie v spoločenstve. Bude závisieť aj od toho, aký silný tlak českí politici vyvinú. Za ich aktivitami vidím aj snahu ochrániť domáci trh.

Neohrozil by prípadný výpadok poľských potravín dostatočné zásobovanie obyvateľstva v našej oblasti?
– Trh v strednej Európe je veľmi previazaný, a ak by z neho ktokoľvek vypadol, ostatné krajiny dokážu dieru okamžite zaplniť.

Poľské výrobky sa presadzujú na trhu aj pre svoju nízku cenu. Neobávate sa v prípade ich zákazu na náš trh rastu cien?
– Slováci sú veľmi citliví na cenu. Pozrite sa na vajcia. Ceny išli tak vysoko hore, že ľudia o ne stratili záujem. Preto v súčasnosti padajú dole.

Čo si o tom myslíte? Napíšte nám!

Formulár otázok a odpovedí

 

stevo 28.01.2013 06:47
treba si uvedomit ze stale ukazuju prstom a ze ty isty za to mozu ze ty z polska oni su vyny, to je to najlahsie spravit pan novinar a medialny magnat ako vysvetlovat o bezchrptakoch, ten system sa nezmeni len mi ho mozmeme zmenit od spodu z podhubia ,je nas vela oni sa boja ze nakupujeme inde budu zbrojit ale nemaju sancu padnu je nas stale viac.
 
stevo 28.01.2013 06:47
je nas stale viac , bol som v tescu nekupil som nic spracovane vo fabrike v tescu je 99 percent potravin z fabriky , maso z fabriky syry mlieko potraviny kde ake ranajky spracovane metodami nastavenym bezchrptakmi, jusi vody... zrusil som tescu vsetky vyrobky na regaloch vsetky mesa syry chleby vody jusi konzervy a pohare plne tetrapaky nic tam neostalo ... kupil som primarne potraviny a este mi ostalo, nakupil v mlyne muky vsetkeho druhu, zrna vsetkeho druhu(je z coho vyberat) stukoviny... su plne sypky stale , kupil som fabrikovanu zeleninu od monopolu, naklicil som zrna struky plne bomby, mlieko z automatuv byte syr a tvaroch pripravil, zrusil som 95 % , zrusil som tescu vsetky vyrobky na regaloch vsetky salami, syry, chleby, vody, dzusi, konzervy a pohare plne tetrapaky, nic neostalo vkosiku . pozrite sa tam a uvidite ako to to vyzera co sa deje ako im to pada ako domino z regalov vsetky tie jedy plne konzervy a prazdne hlavy, niet uz co len to ze som sebestacni mam rad plnu chut potravin.
 
praveslovacisko 24.04.2012 22:16
eva ja ti poviem preco sa nevyrabaju slovenske potraviny: pretoze jednooduchy slovensky narod pozera len na cenu, a radsej si kupia potraviny o par centov lacnejsie z polska. To nevadi ze napr. polske vajcia su 2x mensie, mliecne vyrobky hnusne a nejedle, zelenina a ovocie detto - hlavne ze su o par centov lacnejsie. Tuzemski vyrobcovia nemaju zisky z predaja, pretoze nikto ich produkty nekupuje a preto sa prestavaju vyrabat. Je to jednoduche. Tesco, kaufland a ani KIA za to nemozu. Mozu si za to slovaci sami
 
Eva 19.04.2012 09:14
Darmo, Republiku sme si rozpredali a pôdu ornú pôdu predávame pod Kie, Tescá, Kauflandy, a papierove fabriky zahraničným akože podnikatelom ktorý sa u nás zdržia akurát pokiaľ majú daňové prázdniny a fabrika stojí o ničom. Tak čo sa čudujeme že na Slovensku sa nevyrábajú slovenské potraviny a zelenina. Družstvá sme zrušili polia predávame tak jeme kto čo ponúka aj ODPAD!!!!!!!!!!
 
zdena 19.04.2012 09:14
Moja 97 ročná mama vždy hovorila ,že Poliaci boli najvšivajejší národ to zamena ,že špinavy a takyto nám budu posielať potraviny na predaj malo by a to zakázať
 
Jana 18.04.2012 10:37
Vážení redaktori, ďakujem, že konečne ste našli odvahu o tom písať. Kto navrhol, že majú byť nálepky, vyrobené v EÚ? Vzišlo to z EÚ. V Čechách sa píše, že z Nemecka posielajú na východ mäso zo starých prasiat, dobytka a podobne.Tak to bolo s elektronikou a iných produktov. Do Teska v Petržalke sa dodávajú potraviny z Čiech, čo je tam pred ukončením spotreby, šup na Slovensko, prebaľuje sa to O ovocí nehovcorím. Rôzne odrody pomarančov, citronov nižšej kvality sa zmiešavajú. Bez šťavy, vyschnuté. Rohlíky a sladké rohlíky sa zmenšili o tretinu, no za drahšiu cenu. Doporučila by som Vám návštevu Teska v Petržalke. Potraviny jeden deň pred zárukou predávajú za tú istú cenu, nie sú poživateľné. Čo robí naša inšpekcia? V údenom mäse soja, o salámach nehovoriac. Tesco kupuje kurčatá z Poľska, pred zárukou ich griluje A gramatika slovenského jazyka je cudzí pojem. Cenovky tovaru sa robia v Prahe, časť v češtine a v slovenčine. Na dotaz manažéra, jeho odpoverď znela, že sa pozabudli, napravíme to. Ja na to, však to trvá celé roky. Ako je to možné, za čo ste platení. Odpoveďou bol jeho prihlúply úsmev, arogancia reality. Napísané s veľkým písmenom Továr so zľavou. Videla som potravinách chodiť ľudí s malými psami, s rukami brali rohlíky, naspäť vracali a pes na rukách. Robia podvody v akciach, tovar, ktorý predávajú v iný čas tej istej ceny, v nasledujúci týždeň taká istá cena, len ako akciová. To by si na západe nedovolili. Chodte do Rakúska, stačí do Hainburgu, uvidíte ten rozdiel v Bille, Tescu a iných obchodoch tú kvalitu. Tam začínajú byť potraviny a iný tovar lacnejšie, ako u nás. Za omnoho väčšie platy. Naša vláda, poslanci, štátni úradníci sú mimo reality. Vyhovuje im to. Nezmyselné kvoty, nariadenia z EÚ, likvidácia štátov ekonomicky, nadvláda Nemcov. Čo nedokázal Hitler vojnou, teraz Merkelová a spol, plus USA. Ich čas sa naplnil, do piatich rokov sa tento kapitalizmus, marazmus skončí.
 
Jana Malatova 17.04.2012 23:10
Dobrý podvečer/večer/noc/ráno, po prvýkrát idem niečo napísať...... ale už mám toho aj ja naozaj dosť!!!! Píšete o poľských výrobkoch. Prosím.......pomôžte konečne v tom, aby VŠETKY výrobky boli VŽDY označované krajinou pôvodu!!! Netreba zakázať – stačí, aby bola uvedená krajina pôvodu a nie že napr. VYROBENÉ V KRAJINE EÚ, alebo distribútor je zo Slovenska, ale odkiaľ dováža ????, to sa nedočítam. JA SA CHCEM ROZHODNÚŤ SAMA, či to kúpim (vajcia, soľ, ryby, párky, konzervy, margaríny,...), ak to vyrobili napr. v Poľsku, Číne a pod. Aj napr. vajcia/med kupujem podľa toho, či sú zo Slovenska, či sú vajcia z klietkového chovu ....a pod.!!! Pomôžme našim výrobkom/výrobcom, alebo aj kvalitným zo zahraničia. Je potrebné na výrobkoch uvádzať aj presné zloženie - zavádzanie/alebo neuvádzanie ma štve... KUPUJEM, LEBO NEVIEM, ČO veľakrát KUPUJEM, teda, čo naozaj potravina obsahuje, neviem. A PREČO? Lacné nie je vždy kvalitné.................................................... Prečo sme takí benevolentní k svojmu zdraviu a zdraviu našich detí!!!!!!!?????????!!!!!! Chýba kontrola a HLAVNE SANKCIE!!!! Načo máme tých, ktorí za to zodpovedajú!! Malo by fungovať: Urobíš zle!!? Skončil si!!! Verejný pranier a doživotie za verejné ohrozenie zdravia!!!!!!!!!!!!!. Bohužiaľ nikto sa ničoho nebojí. A prečo aj? Veď sa to dá do nákladov, tak načo sa trápiť....pokutu bude z čoho zaplatiť. Možno pre Vás napíšem aj niečo od veci, ale šoférujem už viac ako 20 rokov (denne) a štve ma, že sa málo trestajú priestupky súvisiace so šoférovaním/parkovaním a pod. Bola som v zahraničí aj ako „chodec“ a mohla som ísť aj po slepiačky cez prechod pre chodcov a každý ma rešpektoval, veď by pokuty splácali aj celý rok... Pokuty u nás? Prečo rovnaká suma? Ako k tomu pristupuje ten, čo má napr. 10 tis. € mesačný plat? Prečo to nie je stanovené % z platu??? Aha, to by sa niektorým nepáčilo. Arogantní môžu byť len bohatí................či..........???????????? TOTO je moje stanovisko, ale viem, že píšem aj za iných z môjho okolia. Mám toho (aj iného) už naozaj dosť, pomáham..., a snažím sa sledovať aktuálne informácie, aby som pomohla nielen vlastnej rodine ale aj svojmu okoliu. Mrzí ma, že je nás málo na zmeny. Preto Vám držím palce a podporujem to, čo zmeniť pomáhate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ja to sama nedokážem. S pozdravom Jana Malatová Švermova 25 Banská Bystrica
 
jelen z lesa 17.04.2012 23:08
uplny zakaz dovozu takych potravin a zeleniny, ktore dopestujeme sami doma. a uvidite , kolko pracovnych mist znova pribudne.
 
Lolo 17.04.2012 23:07
To, ze jeme coraz vacsi odpad, je tragediou statu, ktory nedokaze zabezpecit potravinouvu bezpecnost vlastnych obcanov. Zakaz z polska nic neriesi, ked ho dovezu do obchodov z nemecka. Slovenski polnohospodari pritom kapu od hladu. Ja sa snazim kupovat slovenske, lenze, kolko nas je, ked na slovac magicky posobi cena....?
 
Peter Bistár 17.04.2012 23:06
Človek sa len čuduje, že kde všetci títo múdri ľudia boli doteraz. Poľský výrobok - dalo by sa povedať, že akýkoľvek, nielen potravinársky - je synonymom nízkej kvality a chuti. Nielen kontrolóri všetkých kategórií, ale aj médiá by sa mali týmto problémom zaoberať ďaleko intenzívnejšie. A taktiež tým ako pofiderní poľskí predajcovia strpčujú život maloobchodníkom v celom pohraničí predajom lacného a nekvalitného tovaru priamo z áut. Bez kasy alebo iných, u nás povinných, daňových dokladov.
 
Ľubomíra 17.04.2012 15:42
Absolútny ZÁKAZ dovozu všetkého , nekvalitného tovaru nielen potravín,ale aj oblečenia ,obuvi atď. a maximálnu podporu produktov a výrobkov domácej výroby.Napríklad chuť a vônu kvalitných mäsových výrobkov si normálny Slovák naposledy pred 20 rokmi...
 
Edna 17.04.2012 14:31
Opravujem:naši europoslanci zo Slovenska robia pre Slovensko NIČ, a to v každom smere. Všetci europoslanci sa zaoberajú najviac nepodstatnými vecami. Na obaloch tovarov nie je potrebných veľa informácii, pretože sú tak drobno vytlačené, že sa aj tak nedajú prečítať.
 
Edna 17.04.2012 13:19
Poľské produkty sú nekvalitné. Snažím sa im vyhýbať. Ale je to veľmi ťaž- ké,pretože často sa nejdete dočítať odkiaľ vlastne tovar v obchode je. A o to vlastne EU a ich silným členským štátom ide. Preto zrušili jedno- duché a viditeľné MADE IN a zaviedli Vyrobené v EU. A čo pre nás robia naši 13 poslanci v EU? Nič, a to v žiadnom smere! Ide im len o dobré platy!
 
Lenka 17.04.2012 12:43
Zase sa ukazalo ze cesi maju viac rozumu ako mi a viac si vazia ludi.Neviem coho sa boji nas minister ked nechce zastavit dovoz.On urcite neje polske nezdrave vyrobky ma na to aby si ich kupoval inde tak aspon aj tym ludom co maju hlboko do vrecka nech dozici aspon zdrave vyrobky
 
eva 17.04.2012 12:27
Samozrejme,uplne zakazat! Mam 66r.,takze som dochodkyna a penazi nemam nazvys,ale nikdy by som nekupila maso ani masove vyrobky z Polska. Zaujimave,ako predajcovia sikovne daju nalepku s vyrobcom na spodok tacne napr.masa,prip.kurcata. Malokoho napadne tam pozriet a tym padom maso kupia. Nech sa ludia spamataju a nekupuju tieto vyrobky,ohrozujete si ich konzumaciou svoje zdravie a zdravie svojich blizkych.
 
Betka 17.04.2012 12:04
Stačí si len odskočiť do Rakúska a zistíme, že potraviny z toho istého dovozového štátu dostanete za rovnakú cenu vyššiu kvalitu. Pýtam sa prečo? Sú naši obchodníci menej schopní. Je ešte jedna možnosť, že reťazce nás ešte stále považujú za "banánovú republiku" a čo nepredajú na trhu bývalého západu hodia na východný trh! To je daň za demokraciu. Stali sme sa konzumentami odpadu!!!
 
maja H RUBCOVA 17.04.2012 10:18
SAMOZREJME žE ZAKáZAT TO čO PREDáVAJU S AUT PO DEDINACH JE HUMUS ,MALY PODNIKATELIA KRACHUJU A ONI SI MYDLIA RUKY S CISTYCH ZISKOU A NIč NA NE NEPLATI ZIADNE POKLADNE ZIADNE PARAGONY NEPOZNAJU LEN KUSY PAPIEROU ANI NEVITE ZA CO ZAPLATITE,ALE SLOVENSKY PODNIKATEL JE BUZEROVANY ZO VSETKYCH STRAN,A TO UZ NEHOVORIAC O KVALITE..............ZAKAZAT................
 
Zdena 17.04.2012 10:17
zakázať dovoz všetkých neoznačených potravín, podporiť domácich farmárov,hoci aj medzi nimi sa nájdu nepoctivci. Tých tvrdo sankcionovať. Sme ľudia nie prasce. To čo jeme už ani prasce nechcú.Som zvedavá či niečo preto pán Jahnátek urobí.
 
Kristína 17.04.2012 09:18
naše polia ležia úhorom. Mnohokrát nie sú ani pokosené, hoci za to nájomcovia a majitelia pôdy berú nemalé prostriedky z únie. Naši dedovia , ktorí chodili za prácou do Ameriky, aby mohli mať piaď zeme, tí by to neprežili, keby videli ako nakladáme s rodnou zemou. Našich poľnohospodárov sme prinútili skončiť s podnikaním, pretože nedokázali konkurovať týmto lacným treťotriednym kvalitám a dnes sa čudujeme, čo sa vlastne stalo? Kde je pán Čarnogurský, ktorý bol na začiatku toho celého a kde je nejaká zodpovednosť za tento stav? Národ si môže aj hrdlo vykričať. Mocní majú iné páky...
 
Majka 17.04.2012 09:18
Na Slovensku zlikvidovali drvivú väčšinu slov. výrobcov,teraz by chceli naše výrobky, ked´už ich niet pomaly kde robiť. Śtát nevedel výrobcov podporiť.alebo im pomôcť a bude to stáť oveľa viac peňazí,ked budú mať postaviť slov.závody,ktoré sa stavali roky a zmizli šibnutím prútika.ako keby ich zachovali.Nebudem ich menovať.Výroba bola dobre kontrolovateľná a neboli treba ani ISO atd´a boli aj kvalitné,cenovo dostupné pre každého a tým bolo aj oveľa viacej práce pre rôzne vekové kategorie aj podľa vzdelania
 
jano 17.04.2012 08:29
iba omylom kupim Polske potraviny,ked sa nedaju precitat mikro pismena vyrobcu. Nastastie uz nezijem v tom policajnom skorumpovanom state(SK),kde svine maju väcsie prava.
 
Maja 17.04.2012 08:29
Uz davno sme sa mali opriet o domaci trh.. je tu mnozstvo kvalitnych vyrobkov a vyrobcov a my len dovazame a dovazame... Ja osobne radsej prihodim par centov a kupim si nieco kvalitnejsie ako lacne nahrady... Jasne nezijeme z ruky do ust, ale zase sme myslim az rodina s podpriemernym prijmom. V Polsku som na nakupy bola raz a nikdy viac. Slovaci su citlivi na cenu, ano, ale do zaludka hocico nedam...
 
amia 17.04.2012 08:29
no mňa porazí!!! vždy som slovenský národ obraňovala za prventvo nad českým národom ahľa zas si excelentne poradili so svinstvom, ktorý nám neprimerane prúdi priamo z Poľska. Kde sú naše úrady a potravinové správy, za čo ich daňový poplatník platí a kedy to bude aj u nás že poliak a ani žiadna spoločnosť nesmie potravinový tovar priviesť na Slovensko z POĽSKA
 
Peter Pečík 17.04.2012 08:29
Zakázať dovoz!
 
sandra 17.04.2012 08:29
je naozaj smutne ze nevieme byt samostatni ako napriklad take Rakusko. Preco sa neuberame tymto smerom kolko ludi by ziskalo v regionoch pracu a urcite by to vyslo lacnejsie nas vsetkych. Ved len kolko ludi sa v poslednej dobe rozhoduje vratit sa ku chovu zvierat alebo pestovaniu zeleniny. Vsak kedysi sme boli urodna zem a teraz sme zavisli uplne na vsetkom.
 
Doliakd 17.04.2012 08:29
Ad 1: ľudia by mali prestať kupovať poľské výrobky. Ad 2: politici majú právo upraviť našu legislatívu tak, aby nekvalitné výrobky nemali šancu na našom trhu?.
 
Nájdených 26 záznamov.

 
Autor: PLUS Jeden deň/šm, ho 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Zakážeme dovážať poľské potraviny?
PLUS Jeden deň/šm
ho