Benedikt XVI. dostane slušnú penziu, má však problémy so zrakom

18. februára 2013, 13:30
Tip redakcii

Pápež sa po svojej rezignácii nevráti k svojmu občianskemu menu Joseph Ratzinger. Pod pápežským menom Benedikt bude žiť v kláštore spolu so svojím osobným sekretárom. Na živobytie mu bude musieť stačiť penzia vo výške 2500 eur.

PÁPEŽ: Ak ho jeho nástupca menuje kardinálom, dostane dôchodok vo výške 5000 eur.

PÁPEŽ: Ak ho jeho nástupca menuje kardinálom, dostane dôchodok vo výške 5000 eur.

Autor: profimedia.sk

Z čela katolíckej cirkvi odíde 28. februára. Následne získa úrad emeritného biskupa rímskeho a k nemu dostane aj náležitú rentu 2500 eur.

No ľahko sa môže stať, že si by si prilepšil ešte viac. Ak by ho totiž jeho nástupca menoval kardinálom, získal by dvojnásobok. Mesačne by mu tak patrila penzia vo výške 5000 eur.

Veľmi schudol

Veľa sa špekuluje aj o zdravotnom stave odchádzajúcej hlavy katolíckej cirkvi. Nemecký novinár Peter Seewald  pre britský denník Daily Mail prezradil, že pápež takmer nevidí na ľavé oko a vyzerá mimoriadne unavene.

„Zhoršil sa mu sluch a extrémne schudol. Jeho osobný krajčír mal problémy s prešívaním jeho oblečenia,“ poznamenal pre Daily Mail novinár spisovateľ Peter Seewald, ktorý s Benediktom XVI. pracoval v roku 2010 na jeho knihe. „Nikdy som ho nevidel takého vyčerpaného,“ dodal Seewald.

Počká v letnom sídle

Potom, čo Benedikt opustí v posledný februárový deň pápežský palác, vyberie sa do letného sídla pápežov v Castel Gandolfo, ktoré sa nachádza asi 30 kilometrov južne od Ríma. Tam počká, než dokončia jeho nový príbytok v ženskom kláštore Mater Ecclesiae vo vatikánskych záhradách.

Už dlhšie je jasné, že o bývalého pápeža sa v kláštore budú starať príslušníčky katolíckeho spoločenstva Memores Domini. K dispozícii bude Benediktovi aj jeho doterajší súkromný tajomník Georg Gänswein.

 
Autor: Pluska.sk/ijk, ČTK 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Benedikt XVI. dostane slušnú penziu, má však problémy so zrakom
Pluska.sk/ijk
ČTK