Biblia ako úradná kniha? Americkému guvernérovi sa to nepozdáva!

15. apríla 2016, 13:28
Tip redakcii

Guvernér amerického Tennessee vetoval vo štvrtok zákon, ktorý mal stanoviť, že Biblia bude úradnou knihou tohto štátu.

Guvernér Bill Haslam tvrdí, že zákon porušuje náboženské slobody zakotvené v ústave Spojených štátov.

Guvernér Bill Haslam tvrdí, že zákon porušuje náboženské slobody zakotvené v ústave Spojených štátov.

Autor: SITA

V liste adresovanom tamojším popredným zákonodarcom guvernér Bill Haslam svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že návrh schválený oboma komorami štátneho parlamentu porušuje náboženské slobody zakotvené v ústave Spojených štátov, ako aj v ústave samotného Tennessee.

"Môj osobný pocit je ten, že tento návrh trivializuje Bibliu, o ktorej si myslím, že je posvätným písmom," citovala dnes agentúra Reuters republikána Haslama, ktorý sa hlási ku kresťanskému vierovyznaniu. Vyjadril sa tak po tom, ako na neho libertariánske či nonteistické skupiny začali vyvíjať čoraz väčší nátlak, aby uzákoneniu Biblie ako úradnej knihy zabránil.

Uprednostňovanie jednej viery pred inou

Riaditeľka pobočky Amerického zväzu pre občianske slobody v Tennessee Hedy Weinbergová rozhodnutie Haslama privítala a upozornila, že volení predstavitelia by nemali "zneužívať svoje úradné postavenie na uprednostňovanie jednej náboženskej viery pred inou".

V prípade, že by guvernér predmetný zákon podpísal, Tennessee by sa stalo prvým štátom USA priznávajúcim Biblii oficiálny štatút. Zákonodarcovia, ktorí tento zákon navrhli, už avizovali, že o ňom - v snahe prelomiť Haslamovo veto - dajú opäť hlasovať. Na prehlasovanie guvernéra postačuje v oboch komorách štátneho parlamentu jednoduchá väčšina.

"Podľa prieskumov je 62 percent všetkých Tennesseejčanov za to, aby sa zo Svätej Biblie stala štátna kniha a bol tak uznaný jej význam z historického, ekonomického i kultúrneho hľadiska," cituje Reuters poslanca Snemovne reprezentantov Jerryho Sextona.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Biblia ako úradná kniha? Americkému guvernérovi sa to nepozdáva!
TASR