Do Baziliky sv. Petra udrel po odstúpení pápeža blesk. Bolo to znamenie?

12. februára 2013, 11:54
aktualizované 12. februára 2013, 13:35
Tip redakcii

Náhoda alebo znamenie? Len pár hodín po informácii o odstúpení pápeža Benedikta XVI. z funkcie udrel blesk do kupoly Baziliky sv. Petra vo Vatikáne.

Do chrámu svätého Petra udrel blesk. Stalo sa tak len pár hodín oznámení o odstúpení pápeža Benedikta XVI.

Do chrámu svätého Petra udrel blesk. Stalo sa tak len pár hodín oznámení o odstúpení pápeža Benedikta XVI.

Autor: profimedia.sk

Niektorí to môžu vnímať ako znamenie z nebies. Práve v deň, kedy Svätá stolica oznámila odstúpenie pápeža Benedikta XVI. (86), udrel do kupoly Baziliky sv. Petra blesk. Fotograf Alessandro di Meo tento okamih zaznamenal, keďže práve stál so statívom pred chrámom.

Blesk udrel do kupoly počas búrky, ktorá sa rozpútala v Ríme, asi o 17:56 hod., čiže pár hodín po šokujúcej správe o odstúpení pápeža. Mnohí ľudia videli v tomto úkaze Božie znamenie.

Presťahuje sa do kláštora

Prvý nemecký pápež po 500 rokoch je hlavou viac ako miliardy katolíkov od roku 2005. Po opustení svojho postu sa Benedikt XVI. presťahuje do kláštora vo Vatikáne.

Niekoľko mesiacov renovovali stavbári štvorposchodovú budovu spojenú s kláštorom na severnom okraji vatikánskych záhrad. Iba niekoľko vatikánskych predstaviteľov vedelo, že sa stane príbytkom pre starnúceho pápeža Benedikta XVI., uviedla v utorok agentúra AP.

Pred budovou sa stále nachádza stavebný materiál a z vrchného podlažia trčia plastové rúry nasmerované do kontajnera. Termín dokončenia prác začal tlačiť po tom, ako Benedikt XVI. oznámil v pondelok svoje rozhodnutie odstúpiť 28. februára a prežiť zostávajúci čas v modlitbách.

Chce si užiť pokojný dôchodok

Pápež Benedikt XVI. sa po svojom avizovanom odstúpení stiahne z verejného života, pričom sa už zrejme nebude venovať ani písaniu. Podľa agentúry AP to uviedol pápežov starší brat žijúci v juhonemeckom Regensburgu.

Georg Ratzinger (89) tiež vyhlásil, že jeho brat po odstúpení z pápežského úradu nevráti domov do Nemecka, ale zostane vo Vatikáne, kde pôsobil dlhé roky.

"Starý strom sa nepresádza," konštatoval Georg po telefonickom rozhovore s bratom, ktorého podľa vlastných slov plánuje ešte tento rok navštíviť vo Vatikáne.

Benedikt XVI. v pondelok prekvapil svet oznámením, že 28. februára odstúpi z pápežského úradu. Pre Georga to však prekvapenie nebolo, keďže pápež podľa neho uvažoval o svojom odchode už niekoľko mesiacov.     

Pred nástupom na čelo katolíckej cirkvi v roku 2005 bol 85-ročný Joseph Ratzinger plodným autorom teologických kníh a traktátov. Georg sa však domnieva, že po svojom odstúpení skončí aj s písaním.

Ak by však aj Benedikt XVI. ešte napísal nejaké nové dielo, nebolo by už publikované za jeho života. Uviedol to regensburský biskup Rudolf Voderholzer, predstavený teologického inštitútu, ktorý zverejňuje diela Benedikta XVI.

"Čokoľvek, čo by sa publikovalo, by mohlo byť vnímané ako zasahovanie do práce budúceho pápeža," konštatoval Voderholzer.

 
Autor: Pluska.sk/rd, TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Do Baziliky sv. Petra udrel po odstúpení pápeža blesk. Bolo to znamenie?
Pluska.sk/rd
TASR