EÚ si musí naliať čisté víno: Fico hodnotil boj proti prevádzačom

24. apríla 2015, 08:00
Tip redakcii

Lídri štátov Európskej únie sa na štvrtkovom mimoriadnom summite dohodli na podstatne efektívnejšej spolupráci Europolu a Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) v boji proti prevádzačom. Podľa premiéra Fica, ide o lukratívny biznis, pričom pašeráci iba na jedinej lodi dokážu zarobiť jeden až päť miliónov eur.

Premiér Robert Fico počas mimoriadneho summitu k migrácii.

Premiér Robert Fico počas mimoriadneho summitu k migrácii.

Autor: TASR

Na summite sa tiež hovorilo o možnej silovej operácii v Stredozemí. "Cieľom bude identifikovať, zadržať a zlikvidovať plavidlá prevádzačov ešte predtým, ako na ne nastúpia migranti. Tu ale bude potrebná spolupráca so zainteresovanými krajinami," upozornil Fico s tým, že "ani Boh nevie", s kým sa bude rokovať v Líbyi, kde sú dve vlády a štát v rozklade.

Podľa slovenského premiéra existuje hrozba, že sa z Líbye už stal teroristický štát, takže o to naliehavejšie treba riešiť migráciu ľudí z tohto územia. Práve odtiaľ prichádza k európskym brehom 90 percent nelegálnych utečencov, pričom to nie sú Líbyjčania.

Prispeje aj Slovensko

Pripomenul, že medzi nimi môžu byť aj také skupiny, ktoré neprichádzajú do Európy preto, aby si našli prácu. "O to viac si myslím, že raz si bude musieť naliať Európska únia čisté víno a povedať si, či kroky, ktoré boli voči Líbyi predtým urobené, boli tie najsprávnejšie," poznamenal Fico.

Slovensko síce do plánovanej európskej obrannej aktivity v Stredozemnom mori nedodá vojenské lode, ale je pripravené v rámci solidarity na ňu prispieť.

Len spoločné úsilie

Podľa premiéra našu krajinu však oveľa viac trápi možná migrácia ľudí z Ukrajiny, ako z Afriky. "Ak k nám niekto príde, tak to môže byť v prípade rozšíreného vojenského konfliktu na Ukrajine. Toto nás trápi podstatne viacej ako možná migrácia z Afriky," uviedol po skončení štvrtkového mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli.

Ako však upozornil, v otázke nelegálnej migrácie zo severnej Afriky nemožno Európu rozdeliť na sever a juh a povedať južnej časti, aby si s daným problémom poradila sama. "Pretože ľudia, ktorí prídu z Afriky, môžu prísť do Európy robiť 'galibu', preto sa musíme spoločne v rámci Európskej únie proti tejto hrozbe postaviť," zdôraznil Fico.

Slovensko je tranzitná krajina

Lídri európskej dvadsaťosmičky na summite zadali Európskej komisii úlohu pripraviť veľký pilotný projekt na presídľovanie migrantov. Pôvodný návrh hovoril o stanovení minimálneho počtu ľudí. Najskôr sa operovalo s číslom 5000, neskôr s 10.000. "Nakoniec padlo rozhodnutie, že sa nebudeme zaväzovať, pokiaľ ide o počet vytvorených voľných miest," priblížil slovenský premiér.

Štáty sa zhodli tiež na princípe dobrovoľnosti pri ich premiestňovaní, a to zo strany členských krajín únie, ako aj zo strany samotných utečencov. Podľa Fica má Slovensko výhodu v tom, že nie je ich vyhľadávanou konečnou destináciou. "Vždy sme boli tranzitnou krajinou, preto si vôbec nerobím z tejto otázky ťažkú hlavu," dodal s tým, že v tejto súvislosti nevidí žiadne riziko, ktoré by nútilo SR prijímať nejaké špeciálne opatrenia.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
EÚ si musí naliať čisté víno: Fico hodnotil boj proti prevádzačom
TASR