FOTO VNÚTRI Komunistický papaláš Miloš Jakeš má 95 rokov: Pozrite sa, takto si užíva na dôchodku!

12. augusta 2017, 11:00
Tip redakcii

Posledný predrevolučný generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš považuje za svoj najväčší životný úspech vybudovanie socializmu v Československu. Nežnú revolúciu v roku 1989 označuje za prevrat, ktorý podľa neho spôsobil štátu veľké ekonomické škody. Povedal to v rozhovore pre ČTK, ktorý poskytol krátko pred svojimi narodeninami. Okrúhlych 95 rokov má práve dnes.

Miloš Jakeš oslavuje 95 rokov.

Miloš Jakeš oslavuje 95 rokov.

Autor: Vladimír Vokál / iDNES.cz / Profimedia

Bývalý vysoký komunistický funkcionár je presvedčený, že sa podieľal na budovaní spravodlivého sociálneho systému.

"Za najväčší úspech považujem, že sa tu podarilo socializmus vybudovať. To, že bol porazený, je druhá vec," povedal Jakeš. Zmena režimu podľa neho priniesla iba negatíva.

Čo nám tu patrí?

Najhoršia bola privatizácia štátneho majetku. "To bolo rozkradnutie krajiny," tvrdí Jakeš. "Dôsledky sú nepríjemné. Čo nám vlastne patrí v tomto štáte? Veľmi málo. Vládne tu v dôsledku privatizácie zahraničný kapitál alebo naši spojení s tým zahraničným kapitálom," povedal. Jakeš tiež odmieta, že by boli ľudia slobodnejší, ako pred rokom 1989.

"V čom sú slobodní? Sme členmi Európskej únie, čo môže byť dobré, ak sa bude správne vyvíjať a bude sa vyrovnávať životná úroveň v jednotlivých krajinách. Ale môže to byť aj zlé, ak sa Európska únia stane jedným z nástrojov politiky USA," vyhlásil.

Prevrat, ktorý zabránil reforme

Je len príznačné, že Jakeš sa do kritiky súčasných pomerov pustil z pohodlia svojej dobre zariadenej obývačky. Akosi pozabudol na to, že za jeho čias by sa takáto kritika režimu nemohla objaviť v žiadnych novinách, jej autora by čakalo vypočúvanie na polícii a bol by rád, ak by obišiel s preradením na podradnejšie práce.

Jakeš si môže po revolúcii spokojne nažívať už 28 rokov. Udalosti roku 1989 pritom dôsledne označuje za prevrat, ktorý podľa neho zabránil KSČ v reforme československej ekonomiky.

"Republika, napriek problémom, ktoré boli, bola pripravená na ďalší úspešný rozvoj. Pripravovala sa nová päťročnica, ktorá mala riešiť existujúce problémy, pripravoval sa nový program strany a pripravoval sa výhľad rozvoja národného hospodárstva na 20 rokov," povedal.

Demontáž socializmu

Nežnú revolúciu podľa neho umožnila politika prestavby, ktorú v Sovietskom zväze presadzoval vtedajší generálny tajomník sovietskych komunistov Michail Gorbačov.

Aký je váš názor? Žilo sa nám za socializmu lepšie?

Celkový počet hlasujúcich: 378

"Vlastne znamenala demontáž socializmu a vytvorila tú situáciu, aby nielen v Československu, ale i v celom socialistickom európskom tábore došlo k prevratu," uviedol Jakeš s tým, že svoju rolu pri tom zohrali aj západné tajné služby.

Oslavovať s politicky spriaznenými ľuďmi sa nechystá, i keď tvrdí, že dostal veľa gratulácií. Oslavu usporiadal iba s rodinnými príslušníkmi na svojej chalupe na Šumave.

 
Autor: bar, čtk 
 
Aplikácie 7 plus