Kritika Merkelovej prišla bleskovo: Otvorili ste Nemecko zločincom!

06. januára 2016, 13:31
Tip redakcii

V okolí kolínskej hlavnej stanice sa počas silvestrovskej noci odohral útok na ženy, asi tisícka mužov vyzerala byť pôvodom zo severnej Afriky alebo z arabských krajín. Sexuálne napadnutie vtedy ohlásilo vyše 100 žien. Na hlavu Angely Merkelovej sa okamžite spustila vlna kritiky.

„Je pre vás Nemecko po vlne zločinov a sexuálnych útokov dostatočne 'pestré a otvorené', pani Merkelová?“

„Je pre vás Nemecko po vlne zločinov a sexuálnych útokov dostatočne 'pestré a otvorené', pani Merkelová?“

Autor: TASR

Nemci v komentároch na internete odsudzujú silvestrovský incident v Kolíne nad Rýnom, kde sa desiatky žien stali cieľom sexuálnych útokov a okrádanie zo strany mladých mužov údajne arabského a afrického vzhľadu. Nemecké médiá zároveň poukazujú na to, že veľa užívateľov pritom dáva incident do súvislosti s utečeneckou krízou a vyzýva na odmietanie utečencov.

Kritika Merkelovej

Tému využila aj euroskeptická strana Alternatíva pre Nemecko (AFD) ku kritike kancelárky Angely Merkelovej. V komentároch sú cudzinci a najmä mladí moslimovia paušálne označovaní za zločincov a násilníkov, ktorí zneužívajú nemeckú pohostinnosť. Užívatelia sociálnych sietí často volajú po ich okamžitom vypovedaní z Nemecka a kritizujú políciu, ktorá údajne zaobchádza s cudzincami v rukavičkách.

„Pani Merkelová: Kde ste? Čo na to hovoríte? Nás to desí.“ Zdroj: SITA

Členovia nemeckej vlády ale už v utorok odmietli spájanie incidente v Kolíne s utečeneckou krízou. Ku kritike sa pripojila aj predsedníčka AFD Frauke Petryová. Incident označila za dôsledok nekontrolované imigrácie a „katastrofálne azylovej politiky“ vlády. „Je pre vás Nemecko po vlne zločinov a sexuálnych útokov dostatočne 'pestré a otvorené', pani Merkelová?“ napísala Petryová na facebooku.

S tvrdým postojom vystúpil aj generálny tajomník vládnej Kresťansko únie (CSU) Andreas Scheuer, ktorý požaduje okamžité vyhostenie všetkých utečencov, ktorí sa dopustili sexuálneho obťažovania.

Vláda vyzýva k upokojeniu

Podpredsedníčka kancelárkinej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Julia Klöcknerová zase vyzvala k otvorenej diskusii o pôvode páchateľov kolínskeho incidentu. Minister vnútra Thomas de Maiziére uviedol, že udalosti nesmú viesť k podozrievaniu všetkých utečencov.

Kolínska primátorka Henriette Rekerová tiež upozornila, že zatiaľ nie sú žiadne dôkazy o tom, že medzi páchateľmi útokov boli vysídlenci. Podľa polície to mohli byť aj rodení Nemci, ktorých predkovia sa do krajiny prisťahovali.

V okolí kolínskej hlavnej stanice a katedrály v jeho susedstve sa podľa doterajšieho vyšetrovania zhromaždila o silvestrovskej noci asi tisícka mužov, ktorí podľa polície vyzerali, ako by pochádzali zo severnej Afriky alebo z arabských krajín. Z davu sa vyčlenili skupiny o 20 až 100 ľudí, ktorí potom obkľučovali ženy, obchytkávali ich a okrádali.

Sexuálne napadnutie ohlásilo už vyše 100 žien.

 
Autor: ČTK 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Kritika Merkelovej prišla bleskovo: Otvorili ste Nemecko zločincom!
ČTK