Kaliňák prehovoril o bezvízovej novinke v Európskej únii: Ministrove slová citovalo aj zahraničie!

08. decembra 2016, 11:08
aktualizované 08. decembra 2016, 15:17 Tip redakcii

Európska únia umožní až 50 miliónom Ukrajincov a Gruzíncov bezvízové cestovanie v rámci Schengenu. Dohoda bola uzavretá vo štvrtok, formálne ju ešte musia schváliť zástupcovia členských krajín a Európsky parlament.

Minister vnútra Robert Kaliňák

Minister vnútra Robert Kaliňák

Autor: Vlado Benko Jr./MV SR

O správe informoval britský Independent, ktorý napísal, že bývalé sovietske republiky sa snažia dostať čo najďalej od ich „bývalého pána, Moskvy“.

>> Merkelová chce presadiť radikálny krok, kvôli ktorému budú utečenci zúriť!

EÚ oznámila, že až 50 miliónov Ukrajincov a Gruzíncov získalo právo na bezvízové cestovanie krajinami únie. Rozhodnutie je výsledkom nočných rokovaní členských štátov a Európskym parlamentom.

Podľa Independentu je však súčasťou dohody aj klauzula o tom, že ak by sa v EÚ zdržiavalo ilegálne priveľa občanov krajín, ktoré nie sú členmi, víza by mohli byť znovu zavedené.

Dôvodom pre návrat vízovej povinnosti môže byť aj nárast neopodstatnených žiadostí o azyl alebo nedostatok spolupráce Ukrajiny a Gruzínska pri migrantoch, ktorí sa musia vrátiť naspäť.

Súhlasíte s udelením možnosti bezvízového cestovania pre 50 miliónov cudzincov?

Áno
11%
 
Nie
89%
 
Celkový počet hlasujúcich: 3554

„Táto dohoda je vyvážená, a je extrémne dôležitá pre efektívnosť a kredibilitu únijnej vízovej politiky,“ citoval portál slovenského ministra Roberta Kaliňáka. Súčasný mechanizmus je podľa neho neadekvátny.

„Skutočnosť, že sme dosiahli dohodu, by mala otvoriť dvere pokroku pri liberalizácii víz aj v rámci rozhovorov s inými krajinami, ktoré spĺňajú všetky požiadavky.“

>> Rusko kvôli USA rozmiestňuje protiraketový systém s doletom stovky kilometrov

Plán má pomôcť 45 miliónom Ukrajincov a celkovo piatim miliónom obyvateľov z Gruzínska. Mnohým z nich nevyhovuje súčasná situácia v ich rodných štátoch, a práve nová zmena vo vízovej politike Európskej únie by im mala pomôcť pri budovaní vzťahu s EÚ.

 
Autor: mar 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Kaliňák prehovoril o bezvízovej novinke v Európskej únii: Ministrove slová citovalo aj zahraničie!
mar