Moslimovia začínajú sláviť ramadán, jesť nebudú ani v oblastiach nepokojov

10. júla 2013, 14:30
Tip redakcii

Moslimom na Blízkom východe začal pôstny mesiac ramadán, od svitu do západu slnka nebudú jesť ani v oblastiach nepokojov - v Egypte a Sýrii.

Ramadán budú oslavovať aj Moslimovia v krajinách, ktoré sú sužované nepokojmi.

Ramadán budú oslavovať aj Moslimovia v krajinách, ktoré sú sužované nepokojmi.

Autor: Ilustračné- TASR

Pre väčšinu moslimov na Blízkom východe sa dnes začal pôstny mesiac ramadán, keď nesmú od úsvitu do súmraku jesť, a to napriek tomu, že regiónom otriasa chaos - v Egypte a v Sýrii neustáva krvavá občianska vojna.

Agentúra AP informovala, že väčšina sunnitov a šiitov sa dnes začala postiť, aj keď pre niektorých sa ramadán začne až vo štvrtok, keďže stanovenie jeho začiatku závisí od toho, kedy uvidia na oblohe kosáčik nového mesiaca.

V snahe predísť sporom sa Turecko a Líbya - a nedávno aj Francúzsko - pri určovaní začiatku ramadánu riadia výlučne astronomickými výpočtami.

Viacerí imámovia francúzskych mešít však nariadenie nerešpektovali a svojich veriacich informovali, že ramadán sa tento rok začína sláviť 10. júla - tak ako v Saudskej Arábii a ostatných krajinách, kde žijú moslimovia.

Sýrčanom hrozí ramadán bez hodov

Najdrsnejší je ramadán pre moslimov v Sýrii, kde občianska vojna pokračuje už tretí rok. Podľa OSN bolo od vypuknutia konfliktu zabitých najmenej 93.000 ľudí.

Kurz krehkej sýrskej meny rekordne klesol, zatiaľ čo ceny potravín a palív vyleteli do závratných výšok. OSN varovala, že reálne štyrom miliónom Sýrčanom hrozí hlad, pretože nemajú na jedlo.

Moslimský pôstny mesiac ramadán je obdobím, keď si moslimovia na celom svete pripomínajú zjavenie prvých veršov Koránu prorokovi Mohamedovi. Počas ramadánu sa od moslimských veriacich očakáva, že sa cez deň zrieknu jedla, pitia, fajčenia i telesných rozkoší a oddajú sa duchovnu.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Moslimovia začínajú sláviť ramadán, jesť nebudú ani v oblastiach nepokojov
TASR