Oficiálne schválené: FBI bude mať prístup do našich počítačov!

01. decembra 2016, 11:31
Tip redakcii

Americký Senát zabránil v noci nadnes tretiemu a poslednému pokusu o zablokovanie rozšírenia právomocí súdov, na základe ktorých bude môcť Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) prenikať do počítačových sietí nielen v USA, ale aj v zahraničí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Takéto právomoci budú obzvlášť nebezpečné za vlády novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa,

Takéto právomoci budú obzvlášť nebezpečné za vlády novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa,

Autor: Profimedia

Demokratický senátor Ron Wyden sa už tretí raz neúspešne pokúsil o odloženie prijatia zmien v zákone, na základe ktorých bude mať FBI právo vstúpiť do prakticky každej počítačovej siete na svete.

Zmeny ustanovenia číslo 41 federálneho trestného poriadku umožnia sudcom vydávať FBI povolenie na vzdialený prístup do cudzích počítačov, keď sa podozrivá osoba pokúsi využiť tzv. anonymizačné nástroje na skrytie identity alebo na preverovanie sietí napadnutých hackermi alebo vírusmi. 

V súčasnosti môžu americkí sudcovia vydávať takéto povolenia len v rámci vlastnej jurisdikcie, ktorá spravidla pokrýva len niekoľko okresov. Podľa Wydena je schválenie zmien príslušného ustanovenia trestného poriadku "jedným z najväčších omylov v politike elektronického odpočúvania", pričom ide o "bezprecedentnú možnosť vlády prenikať do súkromných mobilných telefónov, počítačov a iných zariadení Američanov".

Takéto právomoci budú obzvlášť nebezpečné za vlády novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý "otvorene vyhlasuje, že chce mať právo podnikať hackerské útoky voči svojim protivníkom, ako to robia Rusi", dodal Wyden.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Oficiálne schválené: FBI bude mať prístup do našich počítačov!
TASR