Turecko zasiahli nepokoje! Plus JEDEN DEŇ zisťoval situáciu na plážach

07. júna 2013, 00:00
Tip redakcii

Už niekoľko dní prebiehajú v Turecku búrlivé protesty. Miestna vláda mala dokonca na demonštrantov použiť slzný plyn. Sú ohrozené aj obľúbené letoviská? Redaktor denníka Plus JEDEN DEŇ bol situáciu otestovať na vlastnej koži.

Letoviská: Demonštrácie
ich fungovanie nenarušili.

Letoviská: Demonštrácie ich fungovanie nenarušili.

Autor: Peter Borko/Plus JEDEN DEŇ

Protesty a demonštrácie, ktoré prepukli najmä v Istanbule a Ankare, sa síce rozširujú aj do ďalších miest, ale dovolenkové destinácie neohrozujú.

V turistických strediskách sa môžete stretnúť iba s mladými, ktorí vyjadrujú svoju podporu protestujúcim búchaním lyžičiek do zábradlí balkónov. Poprípade trúbia vo večerných hodinách autami. To som zažil napríklad v Antalyi.

„Informácie o protestoch nás zastihli až v lietadle,“ hovorí český turista Mário (34). Dodal, že ich dovolenku to vôbec nezasiahlo. V dovolenkových rezortoch v Stredomorí panuje pokoj.

„Počuli sme v správach, že sú protesty v hlavnom meste a v Istanbule, ale u nás sa to hostí vôbec nedotklo,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Dedde Akkas, manažér hotela Susesi.

turecko nepokoje
Rušné ulice: V desiatkach miest zúria protesty.
Foto: ČTK

„Turisti sa tu nemusia ničoho obávať,“ dodal. Navyše, teploty sa cez deň blížia k 30 stupňom a večery sú tiež veľmi príjemné.

Výstavba bude!

Protesty však trvajú naďalej. Po zahraničnej ceste sa do krajiny vrátil i premiér Erdogan. Počas návštevy Tuniska vyhlásil, že výstavba obchodného centra, ktorá nepokoje vyvolala, bude pokračovať.

A to napriek nesúhlasu desaťtisícov ľudí. Zároveň protesty označil za nedemokratické. Protestujúci sa však už nebúria len proti výstavbe v parku.

„Nedovolíme im, aby nás ovládali,“ hovoria demonštranti. „Chcú určovať, či pijeme alkohol. Rozhodovať, koľko máme deti.“ Situácia, ktorá trvá vyše týždňa, sa stále neupokojuje.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Z Antalye v Turecku PETER BORKO 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Turecko zasiahli nepokoje! Plus JEDEN DEŇ zisťoval situáciu na plážach
Plus JEDEN DEŇ/Z Antalye v Turecku PETER BORKO