Meníme sa pre vás k lepšiemu povedzte nám svoj názor Prejdite na novú verziu Plusky
 

Turecko zasiahli nepokoje! Plus JEDEN DEŇ zisťoval situáciu na plážach

07. jún 2013, 00:00

Už niekoľko dní prebiehajú v Turecku búrlivé protesty. Miestna vláda mala dokonca na demonštrantov použiť slzný plyn. Sú ohrozené aj obľúbené letoviská? Redaktor denníka Plus JEDEN DEŇ bol situáciu otestovať na vlastnej koži.

Turecko zasiahli nepokoje! Plus JEDEN DEŇ zisťoval situáciu na plážach

Letoviská: Demonštrácie ich fungovanie nenarušili. Foto: Peter Borko/Plus JEDEN DEŇ

Protesty a demonštrácie, ktoré prepukli najmä v Istanbule a Ankare, sa síce rozširujú aj do ďalších miest, ale dovolenkové destinácie neohrozujú.

V turistických strediskách sa môžete stretnúť iba s mladými, ktorí vyjadrujú svoju podporu protestujúcim búchaním lyžičiek do zábradlí balkónov. Poprípade trúbia vo večerných hodinách autami. To som zažil napríklad v Antalyi.

„Informácie o protestoch nás zastihli až v lietadle,“ hovorí český turista Mário (34). Dodal, že ich dovolenku to vôbec nezasiahlo. V dovolenkových rezortoch v Stredomorí panuje pokoj.

„Počuli sme v správach, že sú protesty v hlavnom meste a v Istanbule, ale u nás sa to hostí vôbec nedotklo,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Dedde Akkas, manažér hotela Susesi.

turecko nepokoje
Rušné ulice: V desiatkach miest zúria protesty.
Foto: ČTK

„Turisti sa tu nemusia ničoho obávať,“ dodal. Navyše, teploty sa cez deň blížia k 30 stupňom a večery sú tiež veľmi príjemné.

Výstavba bude!

Protesty však trvajú naďalej. Po zahraničnej ceste sa do krajiny vrátil i premiér Erdogan. Počas návštevy Tuniska vyhlásil, že výstavba obchodného centra, ktorá nepokoje vyvolala, bude pokračovať.

A to napriek nesúhlasu desaťtisícov ľudí. Zároveň protesty označil za nedemokratické. Protestujúci sa však už nebúria len proti výstavbe v parku.

„Nedovolíme im, aby nás ovládali,“ hovoria demonštranti. „Chcú určovať, či pijeme alkohol. Rozhodovať, koľko máme deti.“ Situácia, ktorá trvá vyše týždňa, sa stále neupokojuje.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Z Antalye v Turecku PETER BORKO
Poslať e-mailom

Súvisiace články