V Bruseli odštartovali rokovania o brexite: Aké sú nálady pred náročnými rozhovormi?

19. júna 2017, 14:25
Tip redakcii

Belgické hlavné mesto je svedkom prvých rozhovorov o odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Michel Barnier, ktorý ich povedie za EÚ, pred samotným začiatkom uviedol, že by dnes mali byť dojednané priority a časový rozvrh diskusií. Podľa neho sa v prvom rade treba zaoberať neistotami, ktoré brexit predstavuje pre občanov.

Vyjadnávači za EÚ a Britániu veria v najlepšie riešenia.

Vyjadnávači za EÚ a Britániu veria v najlepšie riešenia.

Autor: SITA

Britský vyjednávač David Davis prehlásil, že chce s Barnierom dohodnúť nové a hlboké partnerstvo medzi Britániou a jej európskymi priateľmi. "Je tu viac toho, čo nás spája ako toho, čo nás rozdeľuje," upozornil Davis. Povedal, že rokovania sa začínajú v pozitívnom a konštruktívnom tóne. Pred kamerami si predtým potriasol rukou so svojim kolegom z EÚ v bruselskom sídle Európskej komisie.

"Vitaj, David. Dnes spúšťame rokovania o odchode Británie z EÚ. Náš cieľ je jasný, musíme sa najprv zbaviť neistôt spôsobených brexitom. V prvom rade neistôt pre občanov, ale aj pre užívateľov výhod politík EÚ a pri hraniciach, predovšetkým v Írsku," povedal Michel Barnier po privítaní svojho britského partnera.

Francúzsky politik a eurokomisár tiež uviedol, že o výsledkoch dnešného kola bude v priebehu tohto týždňa informovať prezidentov a premiérov 27 krajín EÚ na summite v Bruseli. Rád by im vraj povedal, že začiatok vyjednávania bol "konštruktívny".

"Dúfam, že sa nám dnes podarí zhodnúť na prioritách a rozvrhu rokovaní, čo by mi umožnilo na neskôr v týždni na summite Európskej rady povedať, že sme rokovania otvorili konštruktívne," pokračoval Barnier.

Podľa Brita Davida Davisa budú nasledujúce rozhovory bez pochýb náročné. "Ale urobíme, čo budeme môcť, aby sme zaistili, že výsledná dohoda bude v najlepšom záujme všetkých občanov," vyhlásil.

 
Autor: ČTK, TASR 
 
Aplikácie 7 plus