10 najkrajších miest sveta

26. júla 2008, 12:00
Tip redakcii

Najkrajším mestom na svete je thajský Bangkok. Rozhodli o tom čitatelia amerického časopisu Travel + Leisure. Ten už trinásty rok po sebe zostavuje rebríček najzaujímavejších miest z pohľadu cestovateľov.

1. Bangkok, Thajsko

Mesto anjelov – tak volajú zasvätení túto nikdy nespiacu krásavicu na rieke Chao Phraya. Bangkok je vstupnou bránou do juhovýchodnej Ázie. Mnohí turisti práve odtiaľto vyrážajú na výlety do okolitých krajín. Obyvatelia Bangkoku sú na turistov zvyknutí a vždy im radi pomôžu. Aj samotné mesto ponúka návštevu úchvatných budhistických chrámov, upravených parkov či vodných kanálov uľahčujúcich rušnú dopravu. Pohľad na moderné veľkomesto je podľa znalcov najočarujúcejší z vlaku nadzemnej železnice „Skytrain“.

2. Buenos Aires, Argentína

Chcete sa naučiť ozajstné vášnivé tango? Choďte do Buenos Aires! Je najväčším mestom i prístavom Južnej Ameriky. Založili ho Španieli a vždy sa považovalo viac za súčasť Európy ako svojho kontinentu. Jednou z okrás mesta je zreštaurovaný starý prístav Puero Madero a priľahlé skladiská. Nádherný bulvár Avenida 9 de Julio uprostred mesta je s desiatimi pruhmi v každom smere najširšou cestou na svete.

3. Kapské Mesto, Juhoafrická republika

Je známe najmä pre svoju dominantu – Stolovú horu, ktorá dotvára jeho atmosféru a na ktorú sa môžete vyviezť lanovkou. Kedysi mesto slúžilo moreplavcom ako zastávka na ich ázijských cestách. Architektúru tohto druhého najväčšieho mesta Juhoafrickej republiky poznačili najmä Holanďania. V jeho okolí sa nachádzajú známe úrodné vinice i pštrosie farmy.

4. Sydney, Austrália

Kto by nepoznal pohľad na operu a most v austrálskom Sydney? Toto najväčšie a najstaršie mesto v Austrálii má s predmestiami viac ako 4 milióny obyvateľov. Sydney je významným svetovým a domácim turistickým lákadlom a je pravidelne vyhlasované za jedno z najvhodnejších miest na život na svete. Obdiv si získalo vďaka svojmu prístavu, prekrásnemu pobrežiu, teplému a príjemnému podnebiu a kozmopolitnej kultúre. V posledných rokoch si Sydney zlepšilo svoje dobré meno ako hostiteľské mesto letnej olympiády v roku 2000.

5. Florencia, Taliansko

Tri roky po sebe bola na prvom mieste rebríčka, teraz sa musí uspokojiť s piatou priečkou. Kolíska renesancie a talianskych klasikov, ako sú Dante, Petrarca a Boccaccio. To je Florencia. Návštevníkom ponúka možnosť obdivovať majstrovské kúsky umelcov ako Botticelli, Michelangelo a Leonardo da Vinci v svetovo preslávených múzeách, v nádherných kostoloch alebo dokonca pri prechádzkach mestom. Okrem umenia a histórie tu môže každý ochutnať vynikajúcu taliansku kuchyňu a najlepšie talianske vína. Florencia je známa svojím bohatstvom umenia a architektúry. Od roku 1982 je historické centrum Florencie zapísané do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Jednou z dominánt tohto mesta je aj slávny Starý most – Ponte Vecchio.

6. Cuzco, Peru

Mesto na juhu peruánskych Ánd bolo v predkolumbovskej dobe centrom ríše Inkov. Nachádza sa vo výške 3 400 metrov nad morom. V Hornom Cuzcu sa usadil Manco Cápac a vybudoval tam chrám Slnka. V čase najväčšieho rozkvetu sa počet obyvateľov mesta pohyboval okolo 200-tisíc. Inkovia Cuzco prirovnávali k pume, ktorú uctievali ako posvätné zviera. Príchod španielskych dobyvateľov na čele s Franciscom Pizarrom bol pre mesto skazou, napriek tomu si zachovalo svoj pôvodný charakter. Je východiskovým bodom na návštevu ruín Machu Picchu.

7. Rím, Taliansko

Večné mesto Rím je viac ako len hlavným mestom Talianska. Už počas antiky hralo ako centrum Rímskej ríše významnú úlohu. V útrobách mesta sídli malý štát Vatikán, ktorý je sídlom pápeža. Medzi pamiatky hodné obdivovania patrí tiež Koloseum či jedna z najznámejších a najkrajších fontán sveta – Fontana di Trevi.

8. New York, USA

Aj po teroristickom útoku na dvojičky WTC v roku 2001 je panoráma New Yorku a špeciálne jeho štvrte Manhattan nezabudnuteľná. Big Apple alebo Veľké jablko, tak volajú obyvatelia i návštevníci túto pulzujúcu metropolu s mnohými tvárami. K jej symbolom patrí okrem Sochy slobody aj Brooklynský most – Brooklyn Bridge, ktorý tento rok oslavuje svoje 125. narodeniny.

9. Istanbul, Turecko

Istanbul je jediným mestom sveta, ktoré leží na dvoch kontinentoch. Časť leží ešte v Európe a zvyšok v Ázii. Je v ňom sústredených množstvo významných stavebných pamiatok. K najznámejším patrí Hagia Sofia alebo Chrám Božej Múdrosti, ktorý sa nachádza na tzv. Zlatom rohu. Je to jedna z najznámejších náboženských stavieb sveta. Po ovládnutí mesta Osmanskou ríšou zmenili moslimovia tento ortodoxný chrám na mešitu a pristavali k nej minarety. Dnes tam je múzeum.

10. San Francisco, USA

Kalifornské veľkomesto je známe nielen pre svoje domy vo viktoriánskom štýle postavené v časoch zlatokopov, ale aj pre dlhý most Golden Gate. Práve ten je neoficiálnym symbolom mesta. Kedysi bolo San Francisco centrom hnutia hippies. Aj teraz zohráva významnú rolu v súčasnej kultúre Spojených štátov amerických. Nájdete v ňom prekvapujúce množstvo múzeí, galérií, malých umeleckých ateliérov a kníhkupectiev.

 
Autor: MICHAL AMBROVIČ, Foto: profimedia.sk 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
10 najkrajších miest sveta
MICHAL AMBROVIČ
Foto: profimedia.sk