Rómovia v Kanade šokujú učiteľov

29. novembra 2009, 22:05
Tip redakcii

Majú zlé vzdelanie, nehovoria po anglicky, nepočúvajú učiteľov a často nechodia do školy. Tak opisuje kanadský denník Toronto Star deti rómskych prisťahovalcov z Česka a Maďarska. Kanadských učiteľov prístup rómskych detí ku škole zaráža. Nevedia si s nimi dať rady.

"Máme veľké problémy s touto vlnou detí utečencov, je ich tu viac ako sto," cituje denník vychovávateľku Irene Atkinsonovú zo školy pre deti imigrantov na predmestí Toronta Scarborough. Znalosti rómskych detí podľa nej výrazne zaostávajú za vedomosťami ich kanadských rovesníkov. Rodičia sa tým však neznepokojujú. Nedbajú na to, aby deti do školy vôbec chodili. Školské úrady sa ich do toho snažia prinútiť - vo väčšine prípadov je to však márne.

"Pre nich je hlavnou školou ulica, nie učenosť kníh," uviedol St. Clair, riaditeľ Rómskeho komunitného centra v Toronte. "Je potrebné urobiť zo školy miesto, kam chcú rómske deti chodiť samé od seba," zdôraznil. St. Clair je zavalený telefonátmi učiteľov, ktorí si s rómskymi deťmi nevedia dať rady. Jeden riaditeľ školy ho napríklad požiadal, aby zistil, prečo štrnásťročná dievčina prestala chodiť do školy. Jej otec mu povedal, že je dosť stará na to, aby sa vydala, a preto vzdelanie nepotrebuje.

Školské úrady sa sťažujú, že výučba Rómov zaťažuje ich rozpočty. Rómske deti nevedia ani základy angličtiny, a tak musia zamestnávať českých učiteľov angličtiny a prekladateľov.

Českí Rómovia obnovili svoj exodus do Kanady v roku 2007, keď krajina javorového listu po desiatich rokoch zrušila pre Čechov víza. Pre prílev Rómov však kanadská vláda v lete víza opätovne zaviedla. Ako denník dodáva, rómski prisťahovalci teraz začali do krajiny prúdiť z Maďarska a Slovenska.

 
Autor: SITA, Foto: Archív 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Rómovia v Kanade šokujú učiteľov
SITA
Foto: Archív