Rúška v Užhorode idú na dračku

03. novembra 2009, 09:12
Tip redakcii

Ľudia v Užhorode majú strach! Boja sa chrípkovej nákazy. A hoci najviac chorých hlásia z oblastí vzdialených viac ako 300 kilometrov od nich na východ, v meste cítiť obavy. Zohnať rúška je pritom veľký problém.

„Masky (rúška) nemáte?“ je najčastejšia otázka v miestnych lekárňach. Nie sú rúška ani antivirotíká. „Budú zajtra,“ tvrdia lekárnici, ale ľudia tomu neveria. „To hovoria každý deň,“ hnevá sa Oleg. Vitamíny a podporné prostriedky síce sú, ale na odbyt veľmi nejdú. „Všetci chcú poriadne lieky. Vláda prisľúbila, že už tento týždeň dostaneme 300-tisíc účinných liekov a na ďalší týždeň by vraj malo prísť pol milióna kusov lieku Tamiflu zo Švajčiarska,“ hovorí lekárnička pri Užhorodskej oblastnej nemocnici. V nej pre chrípku vyhlásili karanténu a návštevy sú zakázané. „Zatiaľ je to len obyčajná chrípka a nie tá kalifornská, ktorá skosila už okolo 80 ľudí. Najväčšie problémy majú oblasti Ľvovská, Termopoľská a Ivanofranskovskaja,“ dozvedeli sme sa od istého lekára. Napriek tomu majú ľudia strach a mnohí po uliciach chodia v rúškach vyrobených doma.

 

 POLICAJT: Dopravu riadil v rúšku.

 TAXIKÁR: Aj ten má pre istotu rúško.

 BEZ RÚŠOK: Niektorí obyvatelia Užhorodu ich nezohnali, iní sa vírusu neboja.

Očkovanie odmietajú

Život v meste síce plynie ako každý deň, ale s určitými obmedzeniami. „Premiérka Tymošenková prikázala všetky kultúrne a športové podujatia zrušiť. Aj školy zavreli. Netajíme – bojíme sa,“ hovorí Sergej a Vasiľ. Pani Viera po ulici chodí s vlastnoručne vyrobeným rúškom. „Nikde ich nedostať.“ Ona aj mnohí ďalší Ukrajinci majú obavy aj z očkovania proti chrípke. „Neveríme tomu, už boli prípady, že po očkovaní na Ukrajine umreli ľudia. Najhoršie je, že nevieme ani, čo to je za chrípka,“ dodáva. Oľga z lekárne nám hovorí: „Ja sa vám čudujem, že sem teraz chodíte. Veď už pred Kyjevom odstavujú vlaky. Človek, ktorý vyzerá chorý, sa nemôže dostať ďalej.“ Aj na hraničnom priechode vo Veľkých Slemenciach, ktorý je pre peších, cítiť miernu nervozitu. „Ľudí je už menej a dokonca sa hovorí, že hranicu uzavrú každú chvíľu. Keď u nás turista uviazne, môže tu byť v karanténe aj niekoľko týždňov,“ vystríha cudzincov. 
Slovensko pre epidémiu chrípky sprísni režim na hraniciach s Ukrajinou. Oddnes budú uzatvorené priechody pre peších vo Veľkých Slemenciach a Ubli, na ďalších priechodoch budú lekári kontrolovať náhodne vybraných cestujúcich z Ukrajiny. Obce v blízkosti hraníc by tiež mali dostať od štátu ochranné rúška, informoval minister vnútra Robert Kaliňák.

Ukrajina prosí o pomoc

Chrípková epidémia na Ukrajine už postihla 255- tisíc ľudí. Počet mŕtvych stúpol na 67. V 22 prípadoch úrady potvrdili, že zabíjal vírus A (H1N1). 
Približne polovicu nakazených tvoria deti. Väčšina z týchto ľudí má iba obyčajnú chrípku. Deväť oblastí na západe krajiny je však v karanténe. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí preto občanom odporúča, aby zvážili cestovanie do týchto oblastí – Ľvovská, Ivanovrankivská, Ternopišská, Zakarpatská, Černovická, Rivenská, Volinská, Chmelnická a Vinnická. 
Ukrajina netají, že epidémiu nezvláda sama a požiadala o medzinárodnú pomoc. K tej sa pripojilo aj Slovensko, ktoré Ukrajine poslalo hygienické rúška. Tie používajú aj zamestnanci našej ambasády v Kyjeve. Potvrdil to náš veľvyslanec Pavol Hamžík. „Rúška nosia aj ľudia na kyjevských uliciach, hoci tu epidémiu nemáme. Bezpečnostné opatrenia prijala aj ambasáda. Ide o používanie rúšok, sprísnenú hygienu a obmedzenie osobného kontaktu,“ dodal Hamžík. On osobne však s rúškom po ulici nechodí. „Spolieham sa na svoj imunitný systém. Jem veľa vitamínov a trávim veľa času na čerstvom vzduchu,“ povedal. 
Na Ukrajinu včera dorazila zo Švajčiarska prvá zásielka antivirotík. Lieky prebrala premiérka Julia Tymošenková a budú smerovať priamo do nemocníc. Niektoré lekárne totiž špekulovali a za antivirotiká pýtali aj desaťnásobok bežnej ceny. Tymošenková za to pohrozila majiteľom lekární trestným stíhaním.

 
Autor: EVA MIKULOVÁ, Foto: MIRO VACULA (3), TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Rúška v Užhorode idú na dračku
EVA MIKULOVÁ
Foto: MIRO VACULA (3)
TASR