21.04.2018
Meniny má Ervín

Lacné bývanie? Aj takto sa dá

25.10.2011 12:28|Zdroj: Pluska.sk/IVAN JANKO
Európa sa zmieta vo finančných problémoch. Banky musia odpúšťať grécke dlhy a ľudia prichádzajú o prácu. Život sa ale zastaviť nedá. Na svete nás navyše už čoskoro bude sedem miliárd a niekde bývať treba. Pozrite sa na to, ako si bytovú otázku vyriešili tí najchudobnejší z celého sveta.
Domy na hladine – Kambodža
Foto: IVAN JANKO

Do bytu s rodičmi sa nevojdete? Už by ste chceli vlastné bývanie, ale bojíte sa hypotéky? Pre inšpiráciu by ste mohli nazrieť do ďalekého sveta. Je síce pravda, že mnohé konkrétne príklady sú aj kvôli našej stredoeurópskej klíme ťažko kopírovateľné, ale niekedy sa stačí len správne inšpirovať.

Domy na kolesách - Nový Zéland

Kočujúci spôsob života si v krajine na opačnom konci sveta udržali tamojší Rómovia. Ide ale o skupinu, ktorá žije cirkusantským spôsobom života, Organizuje bazáre a festivaly, kde sa predvádza nielen kultúra rôznych smerov. Títo spoluobčania sa preto nikdy neusadia a vozia sa dookola po krajine. V zime sa ťahajú na sever, v lete na juh. Lebo Nový Zéland je na opačnej strane sveta a najviac sneží na juhu v čase nášho leta a naopak.

Slané bývanie – Bolívia

Zaujímavo riešia svoju bytovú otázku na bolívijskej slanej púšti Salar de Uyuni. Tá zaberá plochu vyše 10 kilometrov štvorcových a na mnohých miestach má hrúbku väčšiu ako 300 metrov. Je teda z čoho rezať tehly. Domáci totiž zo slaných kvádrov budujú všetko. Nielen domy, ale aj zariadenie bytu. A život v slanej jaskyni si nevedia vynachváliť.

Domy z hliny – Keňa

Na rovníkovej Afrike ide o bežný spôsob bývania. Stačí trochu vody, hliny a niekoľko drevených palíc. Takýto dom si vyrobíte v podstate zadarmo a doslova na počkanie. Problém je v tom, že u nás by vám v ňom asi bola zima.

 Ich domov je rákosie – Peru

Príslušníci kmeňa Uru na juhoamerickom jazere Titikaka to vyriešili po svojom. Tí si na hladine jazera, ktorá sa nachádza vo výške 3821 metrov postavili nielen domy, ale vlastne celú dedinu. Svoje plávajúce ostrovy vrátane domov vyrábajú z rákosia. Výhodu to má v tom, že si svoje dediny môžu posúvať po jazere podľa potreby.

 Domy pod zemou – Tunisko
Berberské kmene na juhu tejto severoafrickej krajiny si tiež pomohli k lepšiemu bývaniu vlastnou šikovnosťou. Keďže na Sahare sa žije kvôli spaľujúcemu slnku ťažko. Preto sa udomácnili pod zemou. Svoje domy si totiž hĺbia do skál, kde je celý rok príjemný chládok.


Zdroj fotiek: Ivan Janko

Domy na hladine – Kambodža

Jazero Tonle Sap ležiace blízko mesta Siam Reap sa stalo domovom pre stovky ľudí. Tí si ale na rozdiel od tých v Peru zhotovili plávajúcu dedinu z obyčajných dosiek. Ryby tak môžu chytať priamo z obývačky.

Lacné bývanie? Aj takto sa dá
Pluska.sk/IVAN JANKO