Ak môžete, Taliansku sa vyhnite, varujú vedci: Smrtiaci supervulkán má pochovať všetko živé!

17. mája 2017, 06:00
Tip redakcii

Campi Flegrei je supervulkán nachádzajúci sa na západnom okraji talianskeho Neapola. Poslednú devastujúcu explóziu oblasť zažila v roku 1538, od polovice dvadsiateho storočia je však sopka aktívna, sprevádzaná menšími otrasmi. Vedci predpovedajú, že nahromadená energia môže každú chvíľu spôsobiť smrtiacu explóziu podobnú tej spred takmer 500 rokov.

Experti predpovedajú devastujúcu erupciu.

Experti predpovedajú devastujúcu erupciu.

Autor: Profimedia

Štúdiom znakov aktivity vulkánu experti predpokladajú, že sa v súčasnosti nachádza v "kritickom štádiu" a ďalšie nepokoje môžu viesť k erupcii.

Nádejajú sa, že ich zistenia prinútia kompetentných, aby sa na možnú katastrofu včas pripravili. Ohrozené by totiž mohli byť životy až 360-tisíc ľudí žijúcich v blízkosti Neapolu.

 

"Erupcia môže narušiť leteckú dopravu, je potrebné tomu predísť preventívnymi opatreniami," uviedol pre Mail Online vedúci štúdia sopky Dr. Christopher Kilburn.

"Nevieme, v akom časovom horizonte k erupcii dôjde, no nachádzame sa v kritickom štádiu. Vďaka našim testom sme stále bližšie k predpovedaniu erupcií vulkánov, ktoré boli roky neaktívne používaním špeciálnych fyzických  modelov," dodal doktor.

Zmenili by ste dovolenkové plány po prečítaní tejto informácie?

Celkový počet hlasujúcich: 479

 
Autor: pag 
 
Aplikácie 7 plus