Bylinková abeceda - naučte svoje deti poznať liečivé rastliny. Riekanky od Anity si zamilujú

14. septembra 2017, 00:00

A ako arnika, B ako brečtan, C ako citrónovník. Poznáte, na čo je dobrá bylinka na písmeno I? Ihlica a ihlica, štrikuje sa nohavica pre strýca, už nemá holé nohy, už nebude chorý. A čo Z? Keď bruško ťa tlačí, keď je plné a ťa trápi, zázvoru sa trošku napi.

Bylinková abeceda: Riekanky pre deti o účinkoch liečivých bylín. Zdroj: ARCHÍV A. J.

Bylinková abeceda: Riekanky pre deti o účinkoch liečivých bylín. Zdroj: ARCHÍV A. J.

Autor: PR článok

Toto a ešte mnohé ďalšie riekanky nájdete v útlej knižke od Anity Jančovičovej. Čo písmeno, to bylinka a, samozrejme, báseň. Zaujímavé na autorke je to, že vyštudovala farmáciu a pracuje ako expertka na oddelení liekovej politiky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), kde má na starosti inovatívnu liečbu.

Za všetko môže chata

„Už ako malá som na lúke zbierala do papierového vrecka jahodové listy a materinu dúšku. Čím som bola staršia, môj záujem o liečivé rastliny rástol a to trvá dodnes. Mám veľmi rada lúčne kvety a tieto aj zbieram, suším, niektoré doma pestujem, neskôr pri chorobách ich využívam pre celú rodinu aj známych a nakoniec si ich aj kreslím do svojich herbárov,“ hovorí sympatická Anita, podchvíľou sa zamyslí a povie, že za všetko vlastne môže rodinná chata v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, konkrétne v Jahodníku. Tam vznikli aj jej dve knihy.

Najskôr napísala Atlas liečivých rastlín do lekárne určený jej kolegom farmaceutom, aby nemuseli poznatky čerpať z rôznych zdrojov. Svoju prvotinu s úsmevom prirovnáva k príbalovému letáku pre liečivé rastliny, v ktorom lekárnici nájdu všetky informácie vrátanie dávkovania a interakcií. Knihu by ste dnes hľadali márne, je vypredaná. 

No jej druhá publikácia pod názvom Bylinková abeceda je ešte stále k dispozícii. Hravou veršovanou formou v nej v abecednom poradí predstavuje liečivé rastliny detskému čitateľovi. Básne mala hotové rýchlo, no ilustrácie jej trvali takmer dva roky. Ale výsledok stojí za to!

Čistá veda

Ako dieťa mala blízko k výtvarnej výchove a chcela byť aj veterinárkou, no napokon vyhrala farmácia. Na strednej škole študovala odbor farmaceutický laborant a oslovili ju najmä vyučujúci, ktorí sa venovali farmakognózii. Laicky povedané, ide o vedný odbor, ktorý sa zaoberá využitím rastlinných či živočíšnych surovín na liečebné účely. „Na Farmaceutickej fakulte UK som mala možnosť spoznať účinky liečivých rastlín veľmi podrobne, ide o skutočne výborné odborné centrum vedecko-výskumnej činnosti o liečivých rastlinách,“ spomína na študentské obdobie PharmDr. Anita Jančovičová, MPH.

Ale prečo sa napokon rozhodla práve pre prácu v najväčšej zdravotnej poisťovni, ktorá je na prvý pohľad vzdialená od sveta liečivých rastlín? K inštitúcii má blízky vzťah, jej mama Ing. Marta Jančovičová stála pri zrode VšZP a pôsobila na poste jej prvej generálnej riaditeľky. Spolu s mamou zažila zavádzanie zdravotného poistenia, absolvovala tu dokonca svoju prvú brigádu a ešte ako študentka pracovala na projekte zameranom na zmenu postojov lekárov k racionálnemu predpisovaniu antibiotík. Cieľom projektu bolo zníženie rezistencie na antibiotiká v ambulantnej praxi, čo spätne hodnotí mimoriadne pozitívne. „Pracujem ako expertka na oddelení liekovej politiky, pričom moja agenda je veľmi zaujímavá a pestrá. Práca ma veľmi napĺňa, pomáhame pacientom - našim poistencom, pre ktorých je často naša pomoc v podaní inovatívnych liekov jedinou alternatívou. Aktuálne sa VšZP modernizuje a zavádza stále nové elektronické služby pre poistencov a poskytovateľov. Veľmi ma baví byť súčasťou nových projektov a zavádzať do praxe nové procesy z oblasti liekovej politiky v našej ePobočke,“ teší sa Anita Jančovičová.


Anita Jančovičová: Okrem vášne pre bylinky miluje aj psov.

 
Autor: PR článok
 
Aplikácie 7 plus