Ste zvedaví, čo vás čaká? Horoskopy sú tu od staroveku!

07. júna 2016, 12:30

Hovorí sa, že ľudí zaujíma ich minulosť, ale ešte viac ich zaujíma budúcnosť. Viete, čo všetko vám prezradia horoskopy?

Ste zvedavý, čo vás čaká? Horoskopy sú tu od staroveku!

Ste zvedavý, čo vás čaká? Horoskopy sú tu od staroveku!

Autor: ilustračná, Thinkstock

Každý by chcel vedieť, čo ho čaká zajtra, pozajtra, o týždeň, mesiac alebo rok. Nemáme na mysli nejaké presné veštenie alebo jasnovidectvo, skôr niečo menej konkrétne, no zároveň nie úplne vymyslené. Jednou z foriem takéhoto „nazerania do budúcnosti“ je horoskop, niekedy nazývaný kozmogram. Tento spôsob predpovedania patrí medzi najstaršie vôbec a používal sa už v staroveku.

Čo je to ten horoskop

Horoskopy sa používali v astrológii a išlo o vesmírny diagram, ktorý znázorňoval rozmiestnenie telies na oblohe. Toto rozmiestnenie bolo veľmi dôležité pri narodení človeka, pričom na základe toho, v akom postavení boli nebeské telesá, také „znamenie“ sa človeku pripisovalo.

Na svete existuje viacero typov horoskopov, u nás sa používa horoskop s 12 znameniami zverokruhu. Podľa toho, aký bol schematický obrazec postavenia Slnka, Mesiaca, planét a niektorých iných prvkov, sa určilo, do ktorého znamenia zverokruhu a tzv. domu človek patril.

Samotný zverokruh je hypotetický pás pozostávajúci z dvanástich obdĺžníkov na oblohe, pričom každý obdĺžnik predstavuje jedno znamenie. U nás sa používajú tieto súhvezdia zvieratníka: Baran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár a Ryby. 13. Zvieratníkovým súhvezdím, o ktorom ale veľa ľudí nevie, je Hadonos, ktorý však nemá na seba naviazané žiadne znamenie zvieratníka.

História horoskopov

Dochované informácie ukazujú, že horoskop so systémom 12 domov sa vyskytoval už v starovekej Indii okolo roku 3.000 pred našim letopočtom. Astrológia ako taká bola celkovo veľmi významná v staroveku v geografickej oblasti Orientu, pričom dnes je považovaná už za pavedu.

Je to najmä preto, že jej cieľom bolo hľadať vzťahy medzi postavením nebeských telies a minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou. U nás sú horoskopy spojené najmä s predpovedaním budúcnosti podľa toho, kedy sa kto narodil. Nejde teda o individuálne predpovedanie pre každého jednotlivca zvlášť, ale pre skupiny ľudí.

Okrem toho horoskopy slúžili aj na určenie či už osobného charakteru, vlastností, schopností alebo karmy každého jednotlivca. Znameniam zverokruhu sa pripisovali niektoré vlastnosti a tie sa potom prenášali na človeka. Keď sa potom horoskopy používali na predpovedanie budúcnosti, táto predpoveď sa vzťahovala na všetkých ľudí narodených v danom znamení.

Stereotypy a mýty spojené s horoskopmi

Existuje veľmi veľa rôznych mýtov a zaužívaných stereotypov, ktoré sú spojené s horoskopmi. Prvým z nich je, že ide len o obyčajné vymýšľanie si. Nuž, niektoré noviny nepochybne takúto prax praktizujú, ale pravé horoskopy sú doslova „vedou“. Aby mohol niekto predpovedať podľa nich blízku či vzdialenú budúcnosť, musí stráviť dlhé hodiny študovaním pozícií a postavenia nebeských telies.

Druhým je, že horoskopy čítajú len ženy a berú to ako bulvár. Nepochybne je možné, že horoskopy čítajú viac ženy ako muži, ale nepaušalizovali by sme to až tak príliš. Niektoré si ich možno prečítajú len tak, zo zábavy, ale je nepochybne veľa žien, ktoré sa nimi riadia.

Tretím mýtom je, že sa podľa nich dá určiť predpoveď konkrétnej budúcnosti. Tento mýtus vznikol pod vplyvom šarlatánstva - horoskopy neurčujú konkrétnu a individuálnu budúcnosť, ale skôr sa hodia na predpovedanie väčších a spoločensky významnejších zmien. Kto tvrdí opak, ten by mohol byť pokojne označený aj ako šarlatán a to vo všetkých významoch slova.

Kde ich hľadať

Existuje veľmi veľa internetových stránok, ktoré ich zverejňujú. Tejto téme sa venujú najčastejšie ženské portály, ako napríklad DámskaJazda.sk, avšak existuje aj niekoľko osobných stránok astrológov, ktorí sa tejto téme venujú oveľa intenzívnejšie. Kdekoľvek budete chcieť horoskopy čítať, pamätajte - musia byť napísané odborníkom. V opačnom prípade ide len o zábavu...

 
Autor: PR článok
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Ste zvedaví, čo vás čaká? Horoskopy sú tu od staroveku!
PR článok