Uznával ho celý svet, teraz za ním všetci chodia do Medzilaboriec

27. februára 2017, 12:00
Tip redakcii

Svojský výtvarník Andy Warhol zomrel pred 30 rokmi. Pozná ho celý svet, jeho diela sa predávajú za veľké peniaze, ale on je stále najviac doma na východnom Slovensku. V Medzilaborciach má múzeum, jediné v Európe. Vďaka nemu príde do mesta ročne okolo 30–tisíc návštevníkov.

Navonok veľký bohém, v skutočnosti
plachý introvert.

Navonok veľký bohém, v skutočnosti plachý introvert.

Autor: profimedia

Aj keď sa Andrew narodil v americkom Pittsburgu, jeho rusínske korene a predkovia z východného Slovenska ho sprevádzali celý život. Nikto sa preto nečudoval, že múzeum mu postavili v Medzilaborciach. Jeho rodičia Andrej a Júlia Varcholovci pochádzali z neďalekej Mikovej. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola zriadili pred vyše štvrťstoročím.

Hlavná expozícia je venovaná práve svojráznemu umelcovi, ktorý pôsobil ako bohém, ale v skutočnosti bol plachý introvert. V múzeu nájdete aj diela zo súkromných zbierok, sieťotlače, grafické diela, dotlače a výstavné tlače Andyho, ale aj jeho brata Paula. Vzniklo vďaka kurátorovi Michalovi Byckovi a Andyho bratovi Johnovi Warholovi. Ten pri zrode expozície zapožičal 11 obrazov, ktoré neskôr zakúpili do zbierkového fondu.

Dnes je tu vyše dvesto diel Warhola a iných autorov, ktorí sa inšpirovali jeho tvorbou. Práve tu najlepšie spoznáte umelcov život. Uvidíte jeho oblečenie, krstnú košieľku, fotografie z detstva či kúsky listov písané v rusínskom nárečí. Nechýbajú listiny potvrdzujúce pôvod umelca z roku 1947, kópia úmrtného listu či jediný exemplár LP platne s nahrávkou spevu Warholovej matky Júlie. Sú tu i jeho osobné veci - slnečné okuliare, walkman, fotoaparát.

K štvrťstoročnici existencie zablahoželal múzeu vlani v lete aj Warholov synovec Donald, syn jeho brata Johna. Je hrdý na strýkove úspechy a váži si, že v rodnom kraji naňho nezabudli. „S veľkou pokorou som vnímal, čo dosiahol a aká veľká osobnosť to bola. V dobrom rozvinul svoje rusínske gény,” povedal Donald, ktorého mama bola tiež Slovenka. Desaťročného syna, ktorého má s českou manželkou, nazval Andrew po slávnom príbuznom a po ňom ho aj volajú Andy.

Zo životopisu Andyho Warhola

Narodil sa ako Andrew Warhola 6. 8. 1928 v Pittsburgu ako najmladší syn rodičov Andreja a Júlie Varcholovcov.
 Od útleho detstva ho inšpirovala výtvarnými kreáciami (kvety z plechoviek) jeho mama.
Po matke bol i silne nábožensky založený.
Zomrel 22. februára 1987 po banálnej operácii žlčníka na srdcový záchvat ako 58-ročný.
Po predčasnej smrti otca, Andy mal iba 12 rokov, bol silne fixovaný na matku. Žil s ňou až do jej smrti.
​ Je vôbec prvým výtvarníkom, ktorého diela si kúpili zberatelia za viac ako miliardu dolárov.

 
Autor: Ingrid Timková 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Uznával ho celý svet, teraz za ním všetci chodia do Medzilaboriec
Ingrid Timková