Veľké tajomstvo odhalené: Čo dokázal kráľ skrývať 21 rokov?

18. mája 2017, 19:00
Tip redakcii

Holandský kráľ Willem Alexander (50) sa o svojich poddaných príkladne stará. Posledných 21 rokov ich pravidelne vozil ako pilot dopravného lietadla – bez toho, aby o tom pasažieri tušili!

Holandský kráľ Willem-Alexander miluje pilotovanie.

Holandský kráľ Willem-Alexander miluje pilotovanie.

Autor: Profimedia

O Willemovi Alexandrovi sa vedelo, že má rád lietanie. V minulosti občas pilotoval aj lietadlo s kráľovskou rodinou. Teraz ale prvýkrát prezradil, že v tom pokračuje aj po tom, čo sa v roku 2013 posadil na kráľovský trón. O svojom tajomstve porozprával novinám De Telegraaf.

Posledných 21 rokov si dvakrát do mesiaca sadal do kokpitu lietadla Fokker 70 spoločnosti KLM Cityhopper. Tá lieta na regionálnych linkách v Európe, najčastejšie do Nemecka, Nórska a Veľkej Británie. Aj kráľ je totiž len človek a platia pre neho isté pravidlá.

Ak si chce udržať pilotnú licenciu, musí pravidelne lietať a stráviť istý počet hodín vo vzduchu. Preto lietal inkognito ako druhý pilot. Jeho kapitánom bol najčastejšie pilot KLM Maarten Putman. Jeho výsosť za riadením lietadla možno niektorí cestujúci aj spoznali.

Od 11. septembra 2001 sú síce kokpity lietadiel pre pasažierov uzavreté, ale Willem Alexander priznal, že sa z pilotnej kabíny občas prihováral. Nikdy sa síce nepredstavil menom, vždy hovoril „v mene kapitána a celej posádky“, ale niekto mohol spoznať jeho hlas.

Nová výzva

Kráľ priznal, že v lietaní bude pokračovať aj naďalej. Musí sa však naučiť ovládať iný stroj. KLM Cityhopper totiž vyraďuje Fokkery a prechádza na Boeingy 737. S nimi bude môcť lietať aj na väčšie vzdialenosti, do iných destinácií a s väčším počtom cestujúcich. 

Lietanie je pre kráľa fantastickým koníčkom a relaxom. „Máte lietadlo, cestujúcich a posádku a ste za nich zodpovedný. Nemôžete si vziať svoje problémy so sebou do vzduchu. Na chvíľu môžete kompletne vypnúť a sústrediť sa na niečo úplne iného,“ popisuje to, čo ho na tejto záľube priťahuje.

OPTICKÝ KLAM: Líšku nájde len JEDEN človek z ÔSMICH, podarí sa vám to?

Willem Alexander nie je jediným lietajúcim monarchom. Svoj vlastný Boeing 747 si pilotuje aj brunejský sultán a pilotný výcvik má aj jordánsky kráľ Abdulláh. Absolvoval ho aj princ Charles a obaja jeho synovia.

William slúžil ako pilot záchrannej helikoptéry a Harry lietal na bojových vrtuľníkoch Apache v Afganistane.

 
Autor: bar 
 
Aplikácie 7 plus