Ak chcete dlho žiť, presťahujte sa

Ak chcete dlho žiť, presťahujte sa

Recept na dlhovekosť? / profimedia

 
 
 

Najlepšie na japonskú Okinavu či do bulharského Smoľanu.

publikované: 23.11.2013

Čo je podľa vás pre dlhovekosť najdôležitejšie? Výživa, životný štýl, gény? Všetky tieto veci dĺžku života určite ovplyvňujú, ale často sa zabúda aj na ďalší faktor – zemepisný. Niektoré miesta na našej planéte sú doslova mekkou matuzalemov.

Fenomén Vilcabamba
Ekvádorská dedina Vilcabamba sa preslávila už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, keď jej obyvateľ Miguel Carpio Mendieta zašiel do najbližšieho mesta vyhľadať lekársku pomoc. Lekári ho už neuchránili od blízkej smrti, ale aj tak to vyvolalo všeobecný úžas – zomrel totiž ako stodvadsaťsedemročný. Pritom priemerný vek dožitia celej populácie Ekvádoru bol vtedy len päťdesiat rokov. Teraz je táto málo dostupná dedina a údolie, v ktorom sa nachádza, predmetom odborných štúdií. Veď približne na osemtisíc obyvateľov je tu viac ako desať storočných. V Európe je to v priemere len    päť storočných na stotisíc obyvateľov.
„Veľmi starí ľudia žijú na mnohých miestach po celom svete, ale tu sú napriek pokročilému veku práceschopní a plní sily. Umierajú väčšinou od celkového zoslabnutia bez konkrétnej diagnózy,“ tvrdí vedúci miestnej kliniky na skúmanie dlhovekosti. Pritom na prvý pohľad sa údolie nelíši od tisícov iných, azda len tým, že je tu „agua de hierro“, prameň železitej vody. Takých máme aj na Slovensku desiatky. Pôda je tu však vďaka tradičným poľnohospodárskym technikám bohatá aj na minerály a stopové prvky.

Fontány mladosti

Dva roky navštevoval takéto „fontány mladosti“ na celom svete dobrodruh Dan Buettner, aby o nich napísal knihu Modré zóny. Do týchto zón dlhovekosti zahrnul japonský ostrov Okinava, horalov z oblasti Barbagia na Sardínii, adventistov siedmeho dňa v kalifornskom meste Loma Linda a obyvateľov polostrova Nicoya v Kostarike. Buettner sa pokúsil odhaliť aj príčinu výni močného pôsobenia týchto miest na ľudské prežívanie. Na Okinave si všimol zvláštny zvyk starších žien vytvárať malé svojpomocné skupiny, takzvané moais, ktoré sa pravidelne stretávajú a navzájom sa podporujú. Im sa teda nemôže stať, že by zomreli opustené vo svojich príbytkoch ako občas na našich sídliskách osamelí seniori. U miestnych obyvateľov Sardínie ho zaujala obľuba ťažkého červeného vína, samozrejme, v obmedzenom množstve. Adventisti si počas soboty doprajú úplný oddych, čo im dáva šancu obnoviť sily po pracovnom týždni. Kostaričanom by zasa k vysokému veku mohol pomáhať pobyt na slnku. Buettner odhadol optimum na dvadsať minút denne. Všetky tieto dlhožijúce komunity spája súdržnosť rodín a priateľov, striedmy príjem potravy s minimom mäsa a stály pohyb.

Dlhovekosť na dosah

Doteraz spomínané miesta sú pre nás exotické a našinec má v živote malú šancu sa k nim čo i len priblížiť, nieto tam ešte aj žiť. Zato bulharský Smoľan až tak ďaleko nie je. Miestne úrady pravidelne organizujú Sviatok dlhovekých, keďže asi z tridsaťjedentisíc obyvateľov mesta má až päťstoštyridsaťosem deväťdesiat až deväťdesiatdeväť rokov a nájdete tam aj šesťdesiatšesť matuzalemov starších ako sto rokov. Takto prekonávajú aj Vilcabambu, pretože podľa pomeru dlhovekých k celej populácii v ekvádorskej obci by mesto Smoľan muselo mať takmer dvojnásobok obyvateľov. A podľa európskeho meradla by tu muselo žiť dokonca až milión tristodvadsaťtisíc ľudí.
Prispieť k tomu by mala opäť aj pôda zvlášť bohatá na minerály a stopové prvky, vďaka ktorým sú miestna zelenina a ovocie mimoriad-ne zdraviu prospešné.

Autor: Zázračný svet/gm
 
 Ďalšie články
Ak chcete dlho žiť, presťahujte sa
Zázračný svet/gm