Nedochvíľnosť môže byť choroba

Nedochvíľnosť môže byť choroba

Nie všetci sú presní ako hodinky. / wikipedia

 
 
 

Ak niekto konštantne mešká na každé stretnutie, možno za to ani nemôže.

publikované: 02.09.2013

Presne to je prípad Škóta Jima Dunbara. Tento muž celý život chodil všade neskoro. Nepomáhala ani dôležitosť jednotlivých situácií. Bolo úplne jedno, či išlo o oslavy, prvé rande alebo pohreby. Jimovi sa nikdy nepodarilo dostať nikde načas, čo stálo nielen veľa nervov tých, čo na neho čakali, ale nakoniec aj jeho samotného. Kvôli notorickej nedochvíľnosti prišiel o viac ako desať zamestnaní. Jeho osobné tragédie ho s jeho problémom naviedli do ambulancie neurológa.

 

Na stretnutie s lekárom Jim opäť meškal dvadsať minút, čím len potvrdil svoju diagnózu. Odborníci zistili, že trpí chorobou podobnou ADHD, ktorá ovplyvňuje časť mozgu zodpovednú za vyhodnocovanie toho, koľko nám trvajú jednotlivé úkony. Jim jednoducho nedokázal odhadnúť, koľko mu budú trvať jeho činnosti a poskladať si ich tak, aby stihol prísť načas tam, kam potreboval.

 

Nieže by nikdy sám so sebou nebojoval. Dokonca vlastnil veľmi presné hodinky, ktoré mu mali pomôcť trochu sa v čase zorientovať. Nepomáhalo však napríklad ani to, keď si ich nastavil dvanásť hodín dopredu, aby stihol filmové predstavenie. Aj tak prišiel dvadsať minút neskôr a prišiel o začiatok filmu. Jim dúfa, že mu lekári nielen pomôžu, ale že sa nájdu aj iní ľudia, ktorí trpia rovnakou poruchou a mohli by sa navzájom podporovať. A možno sa im raz podarí aj stretnúť.

Autor: Zázračný svet/zp
 
 Ďalšie články
Nedochvíľnosť môže byť choroba
Zázračný svet/zp