Potvrdené! Vaša povaha závisí aj od toho, kedy ste sa narodili

Potvrdené! Vaša povaha závisí aj od toho, kedy ste sa narodili

„Jarní“ ľudia majú predpoklady byť vyrovnaní, viac pozitívni. / archív

 
 
 

Vedci študovali 400 ľudí a zistili, že osobnosť človeka určuje leto alebo zima.

publikované: 07.06.2015

Výskumy ukazujú, že ľudia narodení v lete budú oveľa pravdepodobnejšie trpieť výkyvmi nálad. Deti narodené v zime však nemajú predpoklady pre smútok či depresie. Výskumný tím z Budapešti tvrdil už dávnejšie, že ročné obdobie má vplyv na niektoré monoamínové neurotransmitery, ako je dopamín a sérotonín, ktoré riadia náladu, bol však potrebný ďalší výskum, aby sa dopátrali k tomu, prečo.

Zistili, že signifikantný počet ľudí s „cyklotýmnym“ temperamentom, vyznačujúcim sa rýchlymi, častými výkyvmi medzi smutnou a veselou náladou, sa narodil v lete. Štúdia tiež zistila, že u ľudí narodených na jeseň je menej pravdepodobné, že budú depresívni, zatiaľ čo u narodených v zime je menej pravdepodobné, že budú podráždení.

Vedúca výskumníčka, odborná asistentka profesorka Xenia Gonda, uviedla, že vedci zatiaľ nemôžu povedať nič o mechanizmoch, ktoré to ovplyvňujú. Vedci musia zistiť, či existujú genetické markery, ktoré sa vzťahujú na obdobie narodenia a poruchy nálady. Štúdia môže tiež poskytnúť informáciu, prečo sú niektoré najznámejšie osobnosti pokojnej povahy, zatiaľ čo iní sú nevrlejší.

Vojvodkyňa z Cambridge Kate sa narodila v zime, 9. januára, čo podľa štúdie znamená, že je menej pravdepodobné, že bude podráždená. Roy Keane, bývalý futbalista Manchestru United, výsostne horkokrvný hráč sa narodil v auguste, je teda jasné, že podlieha zmenám nálad. Mary Berryová, stále veselá moderátorka Great British Bake Off, sa narodila na jar, keď sa podľa štúdie rodia veľmi pozitívni ľudia.

Iný odborník, profesor Eduard Vieta povedal: „Aj keď sa genetické a environmentálne faktory výrazne podieľajú na temperamente, teraz vieme, že obdobie narodenia hrá tiež svoju úlohu.“

Autor: Zázračný svet/ kuk
 
 Ďalšie články
Potvrdené! Vaša povaha závisí aj od toho, kedy ste sa narodili
Zázračný svet/ kuk