Babel Bike - najbezpečnejší bicykel na svete

Babel Bike - najbezpečnejší bicykel na svete

Babel Bike už mohli turisti vidieť aj na londýnskom moste Tower Bridge / cnet.com

 
 
 

Nevľúdne počasie a fyzická námaha môžu byť tiež príčinami, prečo väčšina ľudí nejazdí do práce na bicykli, ale veľkú rolu hrá najmä strach z toho, že nás zrazí auto.

publikované: 20.04.2015

Londýnska firma Crispin Sinclair Innovation zareagovala na tieto obavy vývojom nového bicykla s názvom Babel Bike. Jazdec má okolo seba ochrannú klietku a spoločnosť tak neváhala označiť svoj vynález za "najbezpečnejší bicykel na svete".

Jeho vývoj má na starosti Crispin Sinclair, syna známeho vynálezcu sira Cliva Sinclaira, ktorého domáce počítače z osemdesiatych rokov minulého storočia majú mnohí ešte v živej pamäti. Venoval sa tiež konštruovaniu elektrických automobilov a bicyklov.

Babel Bike má svoju elektrickú verziu, ale aj model, na ktorom musíte šliapať do pedálov. Okrem ochrannej klietky má aj bezpečnostný pás, oceľové chrániče na nohy, klaksón, automaticky aktivované predné a zadné svetlá, brzdové svetlá a smerovky.

Pri testoch prototypov sa ukázalo, že keď do nich narazili nákladné autá, tak ochrannú klietku tlačili pred sebou a nerozdrvili ju pod kolesami, píše server gizmag.com.

Elektrický model, nabitý na štyri hodiny, je schopný prejsť vzdialenosť od 80 do 129 kilometrov. Najvyššia rýchlosť bicykla je 25 kilometrov za hodinu v Európskej únii a 32 kilometrov za hodinu v USA. Očakáva sa, že Babel Bike v elektrickej verzii by sa mal predávať  za 4800 eur a neelektrický model za 3430 eur.

"Bezpečnosť je pre cyklistov rozhodujúca, veď aj mňa samého zrazila doľava zatáčajúca dodávka, ktorá nedala smerovku," hovorí Crispin Sinclair. "Chcel by som, aby sa z bicyklovania tešilo viac ľudí, ale zlá bezpečnosť, obzvlášť v rušných mestách, ich od toho odrádza. Babel Bike sme špeciálne dizajnovali tak, aby zabránilo bežným nehodám cyklistov, takže dúfame, že to povzbudí viac ľudí, aby vysadli na bicykle."

Autor: Zázračný svet/juh
 
 Ďalšie články
Babel Bike - najbezpečnejší bicykel na svete
Zázračný svet/juh