Prvé slová z tajomného Vojničovho rukopisu sú už známe

Prvé slová z tajomného Vojničovho rukopisu sú už známe

Rukopis sa v súčasnosti nachádza v knižnici americkej Yale University / Daily Mail

 
 
 

"Najmysterióznejší stredoveký rukopis na svete" sa už roky márne snažia rozlúštiť lingvisti, kryptológovia a matematici. Britský výskumník teraz tvrdí, že záhadu takzvaného Vojničovho rukopisu rozlúštil.

publikované: 21.02.2014

Kniha pochádza zo začiatku pätnásteho storočia a je napísaná neznámou abecedou so štyridsiatimi znakmi. Množstvom ilustrácií pripomína skôr botanickú alebo alchymistickú príručku.

Profesor Stephen Bax z Bedfordshirskej univerzity hovorí, že on je ten, komu sa vôbec po prvý raz podarilo rozšifrovať nejaké slová z tohto rukopisu.

Použil lingvistické analýzy, podobné tým z minulosti, keď sa úspešne rozlúštili egyptské hieroglyfy a iné záhadné texty. Identifikoval niektoré rastliny a ich názvy našiel v stredovekých herbároch v arabčine a ďalších jazykoch. Potom už mohol začať s dekódovaním.

Zatiaľ rozlúštil deväť slov, ktoré pomenúvajú napríklad borievku, bavlnu, zemežlč alebo koriander.

Aj keď profesor Bax pripúšťa, že dekódovanie je stále iba čiastočné, jeho úspech vyvolal nadšenie vo svete lámania kódov a lingvistiky, pretože dáva nádej na prípadné úplné rozlúštenie Vojničovho rukopisu.

Bax teraz vyzýva ďalších lingvistov, aby s ním spolupracovali, aj keď uznáva, že úplné dekódovanie nebude vôbec ľahké. Mohli by sa však spolu s ním konečne prísť na to, "čo nám tajomní autori vlastne chceli povedať".

Podľa britského profesora jeho výskum v každom prípade ukazuje, že rukopis nie je žiadnou nezmyselnou zlátaninou, ako tvrdia niektorí skeptici. Ide zrejme o spis o prírode v nejakom blízkovýchodnom alebo ázijskom jazyku, dodáva.

Nedávno sa však objavila iná štúdia amerického botanika, ktorý sa domnieva, že text je napísaný v starom aztéckom jazyku nahuatl. Dr. Arthur Tucker preštudoval ilustrácie z Vojničovho rukopisu a podľa neho mohlo v pätnástom storočí mnoho z nakreslených rastlín rásť v oblasti dnešného Mexika.

Autor: Zázračný svet/juh
 
 Ďalšie články
Prvé slová z tajomného Vojničovho rukopisu sú už známe
Zázračný svet/juh