Všetci sme Džingischánove deti: Dve tretiny Európy sú potomkami troch vodcov z doby bronzovej

Všetci sme Džingischánove deti: Dve tretiny Európy sú potomkami troch vodcov z doby bronzovej

Od tohto fešáka pochádza časť mužskej populácie - nielen v Ázii. / archív

 
 
 

Vedci prostredníctvom analýzy DNA 334 moderných európskych mužov našli tri otcovské rodiny pochádzajúce spred 3 500 až 7 300 rokov.

publikované: 21.05.2015

Viac ako 60 percent mužov v novodobej Európe pochádza od vodcov z doby bronzovej. Genetici odhadujú, že tri významné rodiny, ktoré sa objavili asi pred 5-tisíc rokmi, sa rýchlo rozšírili po celom kontinente. A štúdia naznačuje, že rozšírenie moderných populácií v Európe sa udialo oveľa neskôr, ako sa pôvodne myslelo. Vedci zistili tri rôzne nedávne mutácie, ktoré sa vyskytli u 63 percent testovaných mužov. 

Profesor Mark Jobling, genetik z University of Leicester, ktorý viedol výskum, povedal, že je pravdepodobné, že predkovia troch hlavných zistených otcovských línií boli mocní kmeňoví vodcovia zo staršej doby bronzovej. Viac ako 800 miliónov mužov žijúcich dnes v Európe zasa odvodzuje svoj pôvod od jedenástich mužov, vrátane nemilosrdného mongolského vodcu Džingischána. Genetici totiž našli jedenásť výrazných sekvencií Y-chromozómov, časti DNA, ktorej nositeľmi sú len muži, v modernej populácii v Ázii.

To potvrdilo myšlienku, že predkovia dnešných Európanov prišli z Blízkeho východu do juhovýchodnej Ázie medzi rokmi 2 100 pred Kristom a 1 100 nášho letopočtu. Bolo zistené, že 37,8 percent zo spomínaných 5-tisíc testovaných mužov patrilo do jednej z týchto jedenástich línií. Ak sa to odráža v celej ázijskej populácii, potom by to mohlo znamenať, že okolo 830 miliónov mužov žijúcich v Ázii v súčasnej dobe vďačí za svoje Y-chromozómy jednému z tých jedenástich mužov.

Na inom celoeurópskom výskume sa zúčastnili aj muži z Anglicka, Bavorska, Orknejí, Turecka, Grécka, Nórska a Maďarska. Vedci zistili, že jedna mutácia vznikla asi pred 4 750 až 7 340 rokmi a prevládala v nórskej a orknejskej populácii. K ďalším mutáciam podľa všetkého došlo pred 3 700 a 6 500 rokmi a tie sa rozšírili po celom Španielsku, Taliansku, Francúzsku, Anglicku a Írsku. Tretia mutácia sa udiala pred 3 470 a 5 070 rokmi v Laponsku, Nórsku, Dánsku, vo frízskej populácii v Holandsku, ale možno ju nájsť aj vo Francúzsku, Maďarsku, Srbsku a Bavorsku.

Tieto tri otcovské línie predstavujú 63 percent európskych mužov. Je pravdepodobné, že ich prapredkovia boli vplyvní alebo mocní jedinci.

Napríklad o kamennom pamätníku Stonehenge sa dlho myslelo, že ho postavili neolitickí obyvatelia Británie, ale nový výskum naznačuje, že to mohli byť práve potomkovia vodcov z doby bronzovej z Európy.

Nedávny výskum naznačil, že až 16 miliónov mužov na celom svete by mohlo rodovo priamo súvisieť s Džingischánom, vodcom Mongolov, ktorý zomrel v roku 1227. Štúdia vysledovala zhluk extrémne podobných Y chromozómov v DNA späť k jedinému predkovi, ktorý žil v Mongolsku pred asi 800 rokmi. Jediným mužom, ktorý mal toľko manželiek a ako dobyvateľ a víťaz prístup k toľkým ženám, mohol byť práve Džingischán.

Autor: Zázračný svet/ nit
 
 Ďalšie články
Všetci sme Džingischánove deti: Dve tretiny Európy sú potomkami troch vodcov z doby bronzovej
Zázračný svet/ nit