Chrápe váš partner? Môže ísť o predzvesť demencie!

Chrápe váš partner? Môže ísť o predzvesť demencie!

Chrápajúci ľudia bývajú podľa vedcov skôr dementní / stopsnoringmouthpiecereviews.org

 
 
 

Ak váš partner v posteli príšerne chrápe, zrejme ho štuchnete do rebier a snažíte sa opäť zaspať. Tieto nepríjemné zvuky sú však možno skorým varovaním pred demenciou, tvrdia vedci.

publikované: 16.04.2015

Výskumníci zistili, že ľudia s dýchacími problémami počas spánku mávajú predčasné problémy s pamäťou a inými mozgovými funkciami.

Podľa štúdie, u osôb so spánkovou bezdychovosťou, ktorá je často sprevádzaná hlasným chrápaním, nastáva mentálny úpadok v priemere viac ako o desať rokov skôr ako u tých, ktorí nemajú problémy so spánkom.

Výskum amerických vedcov tiež naznačuje, že u osôb so spánkovými poruchami sa môže urýchliť aj nástup Alzheimerovej choroby.

Najmenej pol milióna Britov trpí spánkovou bezdychovosťou, ktorá sa najčastejšie prejavuje o mužov s nadváhou v strednom veku, pripomína denník Daily Mail.

Počas výskumu vedeného Dr, Ricardom Osoriom z Newyorskej univerzity skúmali zdravotné záznamy 2470 ľudí vo veku od 55 do 90 rokov. Zistili, že osobám so spánkovými dýchacími problémami diagnostikovali mierne zhoršenie kognitívnych schopností v priemere vo veku 77 rokov. U ľudí bez dýchacích porúch sa neprejavoval takýto úpadok až do deväťdesiatky - čo je viac ako o desaťročie neskôr.

V rámci skupiny, ktorá trpela spánkovými dýchacími problémami, sa taktiež rozvinula Alzheimerova choroba o päť rokov skôr ako u tých, čo takéto problémy nemali - nastúpila v priemere už v osemdesiatich troch rokoch.

Podľa vedcov sa dá týmto problémom čeliť maskou CPAP. Osobám používajúcim prístroj, ktorý vháňa stabilný prúd vzduchu cez masku, diagnostikovali mierne zhoršenie kognitívnych schopností približne o desať rokov neskôr ako u ľudí neliečených takouto maskou.

Tím Dr. Osoria nestanovil, prečo by hlasné chrápanie mohlo spôsobovať predčasnú demenciu, ale predchádzajúce výskumy preukázali spojitosť medzi narušeným spánkom a demenciou, dodáva britský denník.

Autor: Zázračný svet/juh
 
 Ďalšie články
Chrápe váš partner? Môže ísť o predzvesť demencie!
Zázračný svet/juh