Môžu byť zvieratá pravoruké alebo ľavoruké?

Môžu byť zvieratá pravoruké alebo ľavoruké?

Mačky používajú pri ľahkých úlohách obe labky, pri ťažších tú spoľahlivejšiu / profimedia

 
 
 

Áno – alebo ľavonohé či pravooké.

publikované: 15.05.2015

V tridsiatych rokoch minulého storočia dali vedci papagájom kúsky mrkvy a jablka, ktoré zdvihli jednou nohou predtým, ako ich zjedli. Sedemdesiatpäť percent použilo ľavú nohu a u niektorých druhov papagájov sa zistilo, že každý jedinec bol ľavonohý.

Ryby majú tendenciu uhýbať pred predátorom dôsledne doľava alebo doprava, keď vždy používajú to „spoľahlivejšie“ oko. Vráskavec dlhoplutvý uprednostňuje pri konzumácii potravy pravú stranu svojich čeľustí.

Aj mačky a psy majú svoje preferencie. V rámci jednej štúdie sa psychológovia zo severoírskeho Belfastu hrali celé týždne so štyridsiatimi dvoma domácimi mačkami. Aj keď pri ľahkých úlohách mačky používali obe labky, pri tých ťažších sa vrátili k svojej obľúbenej strane. U samíc to bola zvyčajne pravá labka, u kocúrov ľavá.

Keď samice dostali zložitú úlohu vyloviť z malej nádoby kúsok tuniaka, všetkých dvadsaťjeden to skúšalo pravou labkou. Psy sa správali podobne, ak neboli vykastrované – vtedy rozdiel zmizol, čo naznačuje, že pri ľavo- alebo pravorukosti by mohli zohrávať určitú úlohu pohlavné hormóny.

Autor: Zázračný svet/juh
 
 Ďalšie články
Môžu byť zvieratá pravoruké alebo ľavoruké?
Zázračný svet/juh