Poľudštenie opíc: Cherie robí opičky do kamery

Poľudštenie opíc: Cherie robí opičky do kamery

Vy sa, ľudia, ešte budete čudovať, čo ja dokážem. / Mail Online

 
 
 

Ľudia majú s veľkými opicami spoločných 97 percent DNA – a tiež lásku k selfies.

publikované: 27.05.2015

Orangutanka Cherie si všimla, že má vo výbehu namontovanú kameru. 18-ročnej opici sa podarilo preniknúť do „nezničiteľnej“ škatule, v ktorom bola umiestnená kamera. Začala s ňou pracovať, nakrútila svoje bezprostredné okolie a priateľov. Ošetrovatelia boli schopní dostať fotoprístroj z jej zovretia, len keď ju podplatili banánom.

Orangutany sú jednými zo svetovo najsilnejších a najinteligentnejších zvierat, sú pozorné, zvedavé a bystré, a je známe, že rady sledujú ľudských návštevníkov v zoologických záhradách. V malajčine a indonézštine znamená slovo orangutan človek z lesa. Tieto opice sú nám veľmi podobné, ale majú oveľa dlhšie paže, dlhšie ako sú ich telá. Merajú dva metre od jedného konca prstov k druhému a keď chodia, zovrú prsty do päste. Rovnako ako ľudia majú palce v opozícii voči ostatným prstom. Ich obrovská sila umožňuje hojdanie z vetvy na vetvu a tiež môžu dlho visieť dolu hlavou. Majú aj schopnosť vykonávať jemnú prácu, ako je zber ovocia – a spustenie kamery.

Napriek podobnosti s ľuďmi sú orangutany obeťami lovcov, takže sú už na pokraji vyhubenia a sumatranský orangutan pravdepodobne vymrie v priebehu budúceho desaťročia, nasledovaný asi bornejským orangutanom. Príčinou ich vymierania je klčovanie pralesov, požiare, rozširovanie palmových plantáží a pytliactvo.
Sú nesmierne bystré a rady napodobňujú. Tak sa dokonca niekoľkým opiciam podarilo uniknúť zo zajatia, lebo si všimli, ako ich chovatelia odomykajú a zamykajú dvere.

Začiatkom tohto roka vedci sledovali samicu orangutana Tildu v kolínskej zoo v Nemecku a zistili, že sa naučila pískať melódie a vydávať zvuky porovnateľné s ľudskými spoluhláskami.
Narodila sa vo voľnej prírode na Borneu v roku 1960 a vo veku dvoch rokov sa dostala do zajatia, kde strávila takmer 50 rokov. Počas nich zistila, že môže prilákať pozornosť ošetrovateľov tým, že napodobní zvuk píšťalky a zvuky podobné tým, ktoré vydávajú ľudia pri vyslovovaní spoluhlások t, k a p. Hoci tieto zvuky je ťažké porovnávať s ľudskou rečou, vedci tvrdia, že pohyby, ktoré Tilda robí ústami, si vyžadujú mimoriadne jemné ovládanie pier a jazyka, ktoré sa pôvodne predpokladalo len u ľudí. Tento objav môže pomôcť vysvetliť, ako sa vyvinula ľudská reč.

Autor: Zázračný svet/ nit
 
 Ďalšie články
Poľudštenie opíc: Cherie robí opičky do kamery
Zázračný svet/ nit