Obavy Elona Muska: Budú mať roboty z ľudí domácich miláčikov?

Obavy Elona Muska: Budú mať roboty z ľudí domácich miláčikov?

Anjelská tvárička, vražedné úmysly? / Aldebaran Robotics

 
 
 

Keď sa počítače stanú múdrejšími ako ľudia, budú s nimi zaobchádzať ako s psím plemenom labrador.

publikované: 27.03.2015

V nedávnom rozhovore s Muskom vedec Neil Degrassi Tyson povedal, že by sa roboty mohli rozhodnúť , že si nechajú len poslušných ľudí a odstránia násilníkov.

Superinteligencia, teda každý intelekt, ktorý výrazne prevyšuje kognitívnu výkonnosť človeka prakticky vo všetkých oblastiach záujmu, môže byť v konečnom dôsledku pre ľudí nebezpečný. „Myslím, že pre nich nebudeme ako labradory, ak budeme mať šťastie,“ povedal Musk. 

Tyson sa domnieva, že roboti sa budú chcieť zbaviť násilných ľudí. A potom sa radšej zamerajú na tých učenlivých a prispôsobivých. Musk tiež povedal, že ľudstvo musí byť opatrné pri zadávaní programu superinteligentným robotom. Ak ich požiadajú, aby zistili, čo robí ľudí šťastnými, môžu roboti dôjsť k záveru, že všetci nešťastní ľudia by mali byť odstránení. „Alebo že by sme všetci mali byť ošetrení dopamínom a serotonínom, priamo vstrekovaným do našich mozgov, aby sa maximalizovalo naše šťastie, pretože roboty prídu k záveru, že dopamín a serotonín sú príčinou šťastia.“

Spoluzakladateľ  firmy Apple Steve Wozniak v rozhovore s Paulom Smithom na Australian Financial Review priznal, že niektoré z predpovedí z minulosti o robotoch sa začínajú ukazovať ako pravdivé a že počítače by sa mohli stať ohrozením ľudstva  a nebezpečnou skutočnosťou. Wozniak sa spýtal: „Budeme bohmi? Budeme rodinnými domácimi zvieratami? Alebo budeme mravcami, ktoré zašliapnu? Počítače prevezmú nadvládu nad ľudmi, o tom niet pochýb,“ dodal. Ak budeme stavať tieto zariadenia, aby sa postarali o všetko namiesto nás, prípadne  budú myslieť rýchlejšie ako my, budú sa chcieť zbaviť pomalých ľudí, aby bola spoločnosť efektívnejšia.

Skupina odborníkov, známa pod názvom Future of Life Institute, kam patrí okrem Elona Muska a Steva Wozniaka napríklad aj Stephen Hawking, nedávno vypracovala otvorený list, v ktorom píše, že vedci by sa mali usilovať o odvrátenie rizika, čo by mohla zničiť ľudstvo.

Napríklad v krátkodobom horizonte môžu byť milióny ľudí bez práce. Elon Musk povedal, že v nasledujúcich rokoch je možné, že všetky autá budú riadené pomocou robotov. Počítače jedného dňa odvedú oveľa lepšiu prácu za volantom, a ľudia za ním sú jednoducho „príliš nebezpeční“.

Roboty sa vyrábajú v takej podobe, aby vzbudzovali dôveru a priazeň. Napríklad „Robear“ má tvár ako dieťatko, ale dosť sily, aby preniesol pacientov z invalidného vozíka alebo z postele napríklad do kúpeľne. Nedávna správa poradenskej firmy Boston Consulting Group predpovedá, že do roku 2025 sa počet automatizovatelných úloh zvýši na 25 percent.

To povedie k robotom nahrádzajúcim rad ľudských pracovných miest – a tento trend sa v Japonsku už začal.

Autor: Zázračný svet/ nit
 
 Ďalšie články
Obavy Elona Muska: Budú mať roboty z ľudí domácich miláčikov?
Zázračný svet/ nit