Viete ako vznikol Mesiac? Doterajšie zistenia nedávali zmysel

Viete ako vznikol Mesiac? Doterajšie zistenia nedávali zmysel

Mohutná explózia Zeme viedla k vzniku Mesiaca / nation.com.pk

 
 
 

Pôvod nášho Mesiaca je už dlho témou odborných debát. Nová kontroverzná teória tvrdí, že k jeho vzniku viedla obrovská explózia z jadra Zeme ekvivalentná 40 miliardám atómových bômb zhodených na Hirošimu.

publikované: 10.07.2013

      Planetárny vedec Wim van Westeren zo Slobodnej univerzity v Amsterdame sa domnieva, že k tejto udalosti došlo pred vyše štyrmi miliardami rokov. Podľa neho predchádzajúce teórie o vzniku Mesiaca jednoducho nedávali zmysel.
     Ako pripomína britský denník Daily Mail, astronóm George Darwin - syn Charlesa Darwina, zastával názor, že Zem sa v prvopočiatkoch tak rýchlo otáčala, až sa rozpadla a z jednej vyvrhnutej časti sa stal Mesiac.
      Túto populárnu teóriu časom zatienila hypotéza veľkého impaktu, podľa ktorej objekt s veľkosťou Marsu narazil do Zeme a z úlomkov sa vytvoril Mesiac. Aj toto však do veľkej miery vyvrátili analýzy skál z Mesiaca prinesených americkými astronautmi. Vedci z Chicagskej univerzity totiž zistili, že skaly obsahovali rovnaké izotopy kyslíka, kremíka a draslíka ako na Zemi, čo naznačuje, že obe vesmírne telesá majú spoločný pôvod.
      Wim van Westeren vychádza pri teórii o veľkej explózii z domnienky, o ktorej sa diskutuje už 60 rokov, že jadro Zeme v sebe ukrýva obrovský jadrový reaktor. Vedci to zdôvodňujú tým, že ťažké prvky ako urán a plutónium v ťažkých skalách sa dostali hlboko pod zem v čase, keď sa naša planéta formovala. Nahromadili sa v jej vonkajšom jadre. Rádioaktívny materiál v skalách vyvolal mini reakcie, ktoré viedli v kombinácii s dostatočným množstvom paliva k ohromnému výbuchu a "vystreleniu" Mesiaca do vesmíru.

Autor: Zázračný svet/juh
 
 Ďalšie články
Viete ako vznikol Mesiac? Doterajšie zistenia nedávali zmysel
Zázračný svet/juh