predplatne
 

Ako nepodľahnúť epidémii: Bráňte sa proti chrípke

11.01.2011

Chrípka opäť klope na dvere. Aj keď prvá predvianočná vlna epidémie sa nekonala, lekári varujú, že ešte nemáme vyhrané. Začiatkom februára totiž zvyčajne prichádza druhá vlna chrípkovej epidémie. Zisťovali sme, ako sa môžete pred útokom chrípkových vírusov obrániť.

Chrípkový bacil
doletí aj dva metre.

Chrípkový bacil doletí aj dva metre.Autor: MATEJ KALINA

„Predpokladá sa, že v najbližších týždňoch sa aktivita chrípky u nás, ale aj v ostatných európskych krajinách bude zvyšovať. Úrad verejného zdravotníctva preto odporúča, aby sa ľudia ešte dali zaočkovať. Vakcinácia proti chrípke je najúčinnejšia prevencia,“ upozorňuje Gabriel Šimko, hlavný hygienik Slovenska. Ako sa ďalej hlavný hygienik vyjadril, očkovanie má byť v prvom rade zamerané na ľudí, kde je veľká pravdepodobnosť, že vzniknú ďalšie zdravotné komplikácie.

Teda, že chorí dostanú zápal pľúc. K takýmto skupinám ľudí patria pacienti s chronickým ochorením srdca, ciev, pľúc, obličiek a cukrovkou. Tiež ľudia so zníženou obranyschopnosťou organizmu. „Epidémia môže prísť už koncom januára či začiatkom februára,“ upozorňuje doktor Šimko.

Do 14 dní protilátky

Očkovanie proti chrípke odporúčajú aj všeobecní lekári. „Keby dnes prišiel do ordinácie môj priateľ a chcel by sa dať zaočkovať proti chrípke, tak ho pokojne zaočkujem,“ povedal nám doktor Pavel Žvak, všeobecný lekár z Banskej Bystrice. V polovici januára očkovanie proti chrípke rozhodne nie je zbytočné. „Do februára sa stále môžete dať zaočkovať. Zatiaľ sme nemali veľkú epidémiu. Vysoký výskyt však môže prepuknúť vo februári. Druhá vlna chrípky sa zvykne objaviť práve vtedy,“ vysvetľuje doktor Žvak. Keď sa dáte zaočkovať teraz, za 14 dní sa vám vytvoria protilátky.

Za tabletkové antivirotiká dáte 30 eur

„Ak chrípku dostane chronicky chorý človek alebo tehotná žena, odporúčam nasadiť protivírusové lieky. Liečivo však treba nasadiť hneď na začiatku pri prvých príznakoch,“ vraví všeobecný lekár Žvak. V súčasnosti môžu lekári predpísať antivirotikum vo forme tabliet a ďalšou možnosťou je inhalačný prípravok. V jednej z bratislavských lekární nám povedali, že antivirotiká proti chrípke nemajú na sklade, ale v prípade, že by prišla tehotná žena s receptom, vedia liečivo objednať. Špeciálny liek proti chrípkovým vírusom však vôbec nie je lacná záležitosť.

„Pacient tu platí celú sumu, čo je vyše 30 eur,“ povedala nám magistra v lekárni. Za druhé liečivo, ktoré sa vdychuje do pľúc, doplatíte do 10 eur.  „Tabletková forma sa užíva jednoduchšie, inhalátor je komplikovanejší. Podľa môjho názoru predpisovanie antivirotík proti chrípke u tehotných treba vždy dobre zvážiť,“ myslí si doktor Igor Stankovič, prednosta Kliniky infektológie z nemocnice na Kramároch v Bratislave.

Ako sa správne liečiť

Najdôležitejšie pri liečbe chrípky je dodržiavať pokojový režim a znižovať horúčku. „Prechodiť chrípku je veľmi nebezpečné. Ísť do roboty alebo doma riešiť pracovné úlohy sa neodporúča,“ hovorí skúsený lekár Pavel Žvak.

1. Zaľahnite do postele, chrípku musíte jednoducho vyležať. Telo potrebuje oddychovať, aby mohlo poraziť vírusy. A oddychovať musí aj hlava, teda žiadne riešenie písomností si neberte domov.

2. Pite dostatok tekutín, odporúčajú sa čaje.

3. Horúčku znižujte voľnopredajnými liekmi.

4. Organizmus nadopujte prírodným vitamínom C.

5. Ďalšie dni, keď ustúpi vysoká teplota, môžete zvoliť oddych na gauči, v pohodlnom foteli, aby vám svaly nezleniveli.

6. Na posilnenie imunity môžete použiť cesnak, zinkové tabletky s echinaceou, med, kyslú kapustu.

7. Ďalšie pridružené ochorenie ako kašeľ či sekrét z nosa liečte voľnopredajnými prípravkami z lekárne alebo bylinkovými odvarmi.

AKO SA VYHNÚŤ BACILOM

 • Ak trebárs cestujete vo vlaku a v kupé kýchajú vaši spolucestujúci, bráňte sa tým, že vyjdete von alebo na chvíľu otvorte okno a vyvetrajte.
 • Dobrou obranou proti vírusom je aj nosiť rúško. Ak máte zníženú imunitu a idete k lekárovi, nasaďte si ho. Ochráni vás pred ostatnými pacientmi v čakárni.
 • Buďte ohľaduplní, kýchajte do ruky alebo do rukáva. Dlaň či oblečenie vírusy zachytia. Ak kýchnete do holej dlane nezabudnite si potom ruku otrieť. Stačí aj o nohavice či sveter, ak nemáte poruke hygienickú vreckovku.
 • Vyhnite sa prechádzkam po nákupných centrách. Sú tu zapnuté ventilátory a tie preháňajú vzduch spolu s nebezpečnými vírusmi.
 • Ak cestujete mestskou dopravou, vždy po príchode do práce či domov si umyte ruky mydlom a pod tečúcou vodou. Vírusy sa totiž prichytia na držadlách v autobusoch či električke.
 • V kabelke noste dezinfekčný prostriedok alebo navlhčené hygienické papierové obrúsky.

Kedy ide o chrípku

 • chrípka sa šíri vzdušnou kvapôčkovou infekciou. Čo znamená, že chorý človek kýchne alebo zakašle a zdravý človek vdýchne chrípkové vírusy nosom. Pri kýchaní môže vírus chrípky skočiť takmer až do vzdialenosti dvoch metrov
 • chrípka prichádza náhle, z plného zdravia sa preklopíte do choroby
 • teplota vystúpi nad 39 stupňov Celzia a viac
 • prejavuje sa veľmi úpornými bolesťami hlavy, často veľmi výraznými bolesťami svalov, cítite sa slabí, vyčerpaní
 • často je sprevádzaná kašľom, sekrét z nosa môže, ale nemusí byť
 • keď máte teplotu pod 39 stupňov, ide o prechladnutie

Osem chorých hospitalizovali

„Od začiatku chrípkovej sezóny 2010/2011 bolo u nás hlásených osem ťažkých prípadov so zápalom pľúc, kde bola potrebná aj hospitalizácia. Ani jeden z pacientov, našťastie, nezomrel,“ vraví doktor Gabriel Šimko, hlavný hygienik SR. Ťažko chorí boli vo veku 23 až 81 rokov. V jednom prípade išlo aj o tehotnú ženu.

V tomto článku sa zaoberáme Chrípka ...viac
Autor: Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

dnes
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

dnes
Žiarivo biely úsmev je vari po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

včera
Chris Powell (41), americký kondičný tréner a špecialista na premenu nešťastných obéznych ľudí na šťastných a štíhlych, opäť pomáha... Čítať viac
 
9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

11.10.2019
Ak máte niektorý z nich, ihneď sa choďte napiť. Príznaky netreba prehliadať, dehydratácia sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Čítať viac
 
Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

10.10.2019
Je nepríjemné, ale za to zdraviu prospešné. Priam nedočkavo čakáme na odgrgnutie bábätka, no keď to urobí dospelý človek, je to nechutné.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ako nepodľahnúť epidémii: Bráňte sa proti chrípke
Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ