predplatne
 

Krehké kosti

20.01.2009

Najprv vás nebolí nič. Potom si pri malom zakopnutí zlomíte členok. Pobolieva vás chrbtica, chrbát sa guľatí, nedočiahnete na poličku, kam ste bežne odkladali veci. Nasleduje zlomenina krčka stehennej kosti, prípadne stavcov. To je už vážne. Konečne vás lekár pošle na denzitometriu a všetko je jasné. Máte kosti riedke ako ementál.

Rituál raz za mesiac

Pani Hedviga Magátová berie proti osteoporóze tabletku, po ktorej si nesmie ľahnúť ani sa predkloniť

Hedviga sa o krehkosti svojich kostí dozvedela náhodou. „Kráčala som po chodníku a odrazu ma začalo silno pichať v ľavom členku. Až tak, že som takmer nemohla pokračovať v chôdzi,“ spomína takmer šesťdesiatnička. „Čo to môže byť, veď som na rovnom teréne! Okamžite som šla za lekárom a upokojovala sa, že som možno zle stúpila a mám iba vyvrtnutý členok. Vyšetril ma ortopéd, podstúpila som niekoľko obstrekov a elektroliečbu, ale problémy napriek tomu vôbec neustávali. Ďalšie vyšetrenia, žiaľ, ukázali, že mám osteoporózu a pomerne pokročilú. Zasiahla mi chrbticu a bedrové kĺby. Lekár mi okamžite predpísal vápnik v tabletách, vitamín D a lieky na spevnenie kostí.“

ČASTÉ ZLOMENINY

Hedviga sa od začiatku obávala osteoporózy, hoci ju v rodine nemali. „Vedela som, že v mojom veku sa môže objaviť, no spočiatku som si nevedela vysvetliť, prečo som ochorela. Vždy som predsa robila všetko pre to, aby som bola čo najdlhšie zdravá. Celý život mi nechýbal pohyb, už ako žiačka základnej školy som hrávala volejbal a plávala som.

Ani v súčasnosti nezaháľam. Milujem dlhé prechádzky a takmer každý rok chodím s kamarátkou do Vysokých Tatier, kde absolvujeme menej náročné túry. Po odhalení ochorenia som začala jedávať aj viac mliečnych výrobkov, najmä syrov a jogurtov. Niekoľko rokov pred chorobou som dokonca brávala tabletové multivitamíny.

Ukázalo sa, že mi príliš nepomohli. Po vyšetreniach mi lekár povedal, že za osteoporózu sa pravdepodobne môžem poďakovať zlému vstrebávaniu vápnika v tele. Aj keď som ho v strave mávala dostatok, organizmu chýbal. Trpela som tým zrejme už v detstve, dvakrát som mala zlomenú pravú ruku a raz ramennú kosť. Lekári však nikdy nepátrali, prečo mám takú krehkú kostru,“ zamýšľa sa sympatická Hedviga.

  

KOSTI MA UŽ NEBOLIA

Pani Hedviga už druhý rok raz mesačne berie lieky na spevnenie kostí a nesťažuje sa na žiadne problémy. „Veľmi dbám na to, aby som ich prehltla v presne určený deň, ako je nutné. Neobťažuje ma ani to, že ich musím vziať nalačno a ďalšiu hodinu po užití si nesmiem ľahnúť ani sa predkloniť.

Vyriešila som to tak, že si zakaždým vymyslím prácu, pri ktorej stojím. Je to nevyhnutné, inak by hrozilo, že mi lieky uškodia. A na druhej strane, nie je to až také náročné, tento rituál musím absolvovať len raz za mesiac. Zatiaľ som naň nikdy nezabudla a ako sa poznám, nič podobné mi ani nehrozí. V tomto som veľká poctivka a vypláca sa mi to. Nedávno mi znovu kontrolovali hustotu kostí a výsledky nadchli i lekára.

Napriek tomu trvá na tom, že lieky musím užívať ešte minimálne dva roky. Aj sama cítim, že sa niečo zlepšilo. Členok ma prestal bolieť úplne a dokonca i chrbtica, ktorá ma zvykla potrápiť pri dlhom státí. Až po tejto náprave som si vydýchla. Viete, keď som sa dozvedela o osteoporóze, preľakla som sa, že si zlomím krček stehennej kosti. V mojom veku s tým naozaj nie sú žarty, už aj preto, lebo žijem sama a nechcem byť niekomu na ťarchu.

A okrem iného, občas sa starám o trojročného chlapčeka, vnuka mojej sestry, a viete, aké sú deti. Náhle vám vytešené skočia do náručia a... Mala som strach i z toho, že ak sa k nemu prudko zohnem alebo ho zdvihnem, zlomím si stavec na chrbtici. Teraz je našťastie všetko preč, cítim sa istejšia a zlomeniny ma už tak nemátajú,“ priznáva pani Hedviga.

  

Nezohýnajte sa!

Kosti rednú čoraz mladším ľuďom. Ako sa tomu vyhnete? Je pre vás lepšie brať liek iba raz za rok? Aj také už existujú, vysvetľuje doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD., vedúci lekár z Osteocentra vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v bratislavskom Ružinove

Hovorí sa, že osteoporóza je skôr problém žien, lebo žijú dlhšie ako muži, a preto sa jej dočkajú. V čom je pes zakopaný?
Jednou z príčin je prechod. Ženám sa prestane v tele tvoriť hormón estrogén, nevyhnutný na udržanie vybudovanej kostnej hmoty. No ochorenie potrebuje spravidla ešte desať až pätnásť rokov, aby sa vyvinulo. Po prechode žena stráca jedno až tri percentá kostnej hmoty ročne, o osteoporóze však hovoríme až vtedy, keď príde o dvadsaťpäť až tridsať percent kostného tkaniva. Je to individuálne, niektorým ženám sa kostra môže odvápňovať aj rýchlejšie. Osteoporóza neobchádza ani mužov, hlavne tých, čo majú nízke hladiny testosterónu.

Hrozí rednutie kostí ženám aj pri predčasnom nástupe prechodu?
Žiaľ, áno. Ak sa objaví v tridsaťpäťke alebo štyridsiatke, odvápňovanie kostí nastupuje o desať-pätnásť rokov skôr, než by oficiálne malo. Žena sa však nemusí ihneď báť, najmä vtedy nie, keď má nejaké kilo navyše. Určité množstvo estrogénov sa totiž tvorí premenou z iných hormónov aj v tukovom tkanive. Okrem toho u moletiek sú kosti vystavené vyššej záťaži. Vďaka tomu sa v nich lepšie drží vápnik a sú pevnejšie. Druhá strana mince je, že nadbytočné kilá zasa neprospievajú kĺbom a srdcovo-cievnemu systému.

Osteoporóza si vyberá čoraz mladšie obete. Prečo?
U mladších býva skôr následkom iného ochorenia, ktoré zapríčinilo, že im predčasne rednú kosti. Väčšinou sú na vine niektoré choroby tráviaceho traktu, endokrinologické a reumatické ochorenia. Reumatici obvykle užívajú kortikoidy, ktoré tiež odvápňujú kosti, a navyše majú veľmi obmedzený pohyb, čo tiež praje vzniku osteoporózy.

V mladšom veku vraj hrozí i pri neliečenej celiakii, čiže alergii na lepok z obilnín.
Áno, lebo pri nej viazne aj vstrebávanie vápnika v tele. Ohrozenejší sú pacienti s ťažšou formou. S celiakiou ide často ruka v ruke laktózová intolerancia, pri ktorej chýba enzým na štiepenie mliečneho cukru. Mlieko a mliečne výrobky spôsobujú výraznejšiu plynatosť či hnačky, preto ich väčšina nekonzumuje. V strave chýba dôležitý vápnik. Riešením je buď konzumácia syrov, jogurtov či kyslého mlieka, z nich sa laktóza uvoľňuje pomalšie, alebo si vápnik môžu doplniť z liekov či iných potravín, ktoré sú naň bohaté.

Zrednú kosti aj dievčatám trpiacim anorexiou?
Nezriedka sa im naruší hormonálny cyklus natoľko, že sa v tele nevytvára estrogén, a keď sa k tomu pridá dlhodobé hladovanie, nie div, že môžu ochorieť aj pred tridsiatymi narodeninami.

Ako človek spozná, že má odvápnené kosti? Jedným z prvých príznakov vraj býva pálenie medzi lopatkami.
Zákerné je, že samotná osteoporóza prebieha skôr bezpríznakovo a neraz sa na ňu príde až po prvej zlomenine. Bolesti medzi lopatkami už môže mať napríklad na svedomí zlomený chrbticový stavec. Ten sa však neláme ako dlhá kosť, ale tak, že sa sploští „len“ jeho výška. Nebezpečné je, že až dve tretiny postihnutých o tejto zlomenine ani netušia. Nemusia mať žiadne ťažkosti alebo ich trápia nanajvýš problémy podobné seknutiu. Aj preto si mnohí dajú na chrbát teplý termofor, užijú tabletku proti bolesti a normálne fungujú. Berú to tak, že ich len bolí chrbát, lebo pracovali v záhrade, a pritom môžu mať zlomený stavec vinou tohto ochorenia.

Je to nebezpečné?
Samozrejme, lebo hrozí, že ak sa zlomil jeden stavec aj po malej záťaži, trebárs po zdvihnutí nákupu, môžu sa zlomiť aj ďalšie stavce a dokonca niekoľko naraz. Títo pacienti bývajú potom častejšie chorí a skôr umierajú. Dôvodom je obmedzená pohyblivosť a zhoršené dýchanie, čo môže mať za následok zápaly dýchacích ciest. Vo vyššom veku sú už naozaj nebezpečné. Ľudia s bolesťou chrbta veľmi nechodia k lekárovi a keď aj zájdu, neraz to prehliadne. Nielen u nás, ale ani vo svete mnohí lekári nezachytia na röntgene drobné zmeny vo výške stavca. A takto im medzi prstami utekajú pacienti s osteoporózou. Nakoniec skončia so zlomeninou krčka stehennej kosti po minimálnej záťaži. Jednoducho povedané, na osteoporózu treba v staršom veku myslieť.

Ak pri vyšetreniach zistíte nízku hustotu kostí, ihneď začínate s liečbou?
Jedna vec je zmerať pacientovi hustotu a druhá vec rozhodnúť, či potrebuje liečbu, keď sú kosti redšie. Nie každý je totiž ohrozený zlomeninami. Niekto ich môže utrpieť, a pritom má v kostnej hmote dostatok vápnika. O tom, či sa kosť zlomí, rozhoduje aj jej kvalita, čo je však parameter, ktorý ani dnes nevieme merať. Aj preto sa pri rozhodovaní o potrebe liečby neriadime len meraním hustoty kostí.

Ktoré ďalšie faktory ešte posudzujete?
Pacienta sa pýtame aj na to, či už prekonal zlomeninu a či sa objavila po pomerne malej záťaži. Je totiž rozdiel, keď sa mu čosi zlomí po páde zo stromu alebo po zodvihnutí ľahkej nákupnej tašky. Ak sa kosť narušila po minimálnej traume, je veľký predpoklad, že ide o osteoporózu. Vtedy predpíšeme lieky, hoci hustota kostí je ešte pomerne dobrá. Pýtame sa tiež na to, či matka nemala zlomený krček stehennej kosti, stavce alebo charakteristicky zaguľatený chrbát. K rizikovým činiteľom patrí aj priveľa cigariet, alkoholu, užívanie liekov proti zrážaniu krvi či cytostatík, a to, ak sa niekomu oproti mladosti zníži výška viac ako o tri centimetre. Zlým znamením sú aj neobjasnené bolesti chrbta.

Čo je nové v liečbe osteoporózy?
V posledných rokoch máme k dispozícii čoraz viac liekov, ktoré netreba brať denne. Sú účinné a dobre tolerované, no väčšina pacientov je starších a užíva už iné liečivá. Preto je pre nich lepšie, keď medikamenty proti osteoporóze nemusia brať každý deň, ale len raz týždenne alebo mesačne. Pacientov však upozorňujeme, že po ich prehltnutí treba zostať istý čas vo vzpriamenej polohe. Najnovšie je k dispozícii aj terapia, ktorú dostanú iba raz za štvrť roka alebo rok. Liek im podávame vo forme injekcie alebo v infúzii do žily.

Iba raz za rok? To znie úžasne. Ako je možné, že liek má taký dlhý účinok?
Naviaže sa na kosť a tam pevne drží, v niektorých prípadoch aj niekoľko rokov. Je určený hlavne pacientom, ktorí majú problémy s pažerákom. Lieky, ktoré treba brať raz za týždeň alebo raz za mesiac, majú jednu nevýhodu. Pri týždennej forme musia zostať vo vzpriamenej polohe tridsať minút a po lieku užitom raz za mesiac až hodinu. Keby na to nedbali, mohli by si podráždiť pažerák. Pri injekčnej forme tento problém nehrozí, dokonca ani pri liekoch, ktoré je nutné brať každý deň.

Prečo potom všetci nedostanú túto šetrnejšiu liečbu raz za rok?
Pri liekoch, ktoré sa podávajú do žily, je vždy potrebná väčšia opatrnosť. Mohla by sa po nich objaviť závažnejšia alergická reakcia. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť chvíľkové bolesti svalov a kĺbov. Predpisujeme ich najčastejšie pacientom, ktorí berú veľa iných medikamentov, pálieva ich záha, majú ťažkosti so žalúdkom alebo skrátka nemáme záruku, že na lieky nebudú zabúdať. Rozhodujeme sa aj podľa toho, čo by preferoval pacient, lebo ak chceme, aby bral lieky päť rokov, musíme mu vybrať najvhodnejšiu formu. Nesmieme však zabudnúť, že pri všetkých formách liečby musia brať ešte preparáty s vápnikom a vitamín D.

Pri liekoch proti osteoporóze sa lekári stretávajú najmä s tým, že pacienti často prerušia liečbu. Prečo tak riskujú?
Viete, osteoporóza nebolí a pacient nemá veľkú motiváciu, prečo liek užívať. Hlavne, ak ešte neutrpel žiadnu zlomeninu. Naozaj sa stáva, že mnohí do roka od odhalenia ochorenia s užívaním medikamentov prestanú. Všetkým pacientom treba poriadne vysvetliť, ako si tým zvyšujú riziko, že sa im v najbližších rokoch niektorá kosť zlomí.

Lenže mnohí to vzdajú aj preto, že po lieku sa musia hodinu pohybovať. Čo majú robiť pacienti, ktorí sú už vo veku a nevládzu?
Musím to upresniť. Po užití lieku raz mesačne alebo týždenne nie je nutné vyvíjať fyzickú aktivitu, stačí zostať vo vzpriamenej polohe. Ak to nezvládnu, môžu aj sedieť. Pacienti si však nesmú ľahnúť! Vtedy hrozí, že sa obsah žalúdka spolu s tabletkou vytlačí do pažeráka a poškodí ho. Chorí si však musia dávať pozor aj na predklony, na ktoré ich málokto upozorní. Je fajn, že si po užití naplánujú hodinovú prechádzku, ale mnohí sa pri obúvaní topánok predklonia, aby si zaviazali šnúrky. Lenže práve vtedy im najväčšmi hrozí, že sa obsah žalúdka vytlačí nahor do pažeráka a poškodí ho.

Dá sa z osteoporózy úplne vyliečiť a prestať brať lieky?
Stať sa to môže, ak je rednutie zapríčinené iným ochorením. Pacient sa z neho vylieči a hustota kostí sa mu obnoví. Stáva sa to napríklad po nasadení bezlepkovej diéty pri celiakii. Horšie je to v prípadoch po menopauze, keď v tele chýba hormón estrogén. Vtedy už stav kostí nevieme úplne vrátiť, napriek kvalitným liekom. Dokážeme však určite zastaviť ďalší úbytok kostnej hmoty. Závisí to, samozrejme, od terapie.

Cieľom je predísť zlomeninám?
To je pri liečbe prvoradé, predovšetkým u starších ľudí. Zlomené kosti zanechajú trvalé následky, znížia sebestačnosť alebo skrátia ľuďom život. Pri zlomeninách krčka stehennej kosti zostávajú postihnutí veľmi dlho na lôžku. Vtedy ich ohrozuje zápal pľúc alebo trombóza.

V tomto článku sa zaoberáme Kosti ...viac Osteoporóza ...viac
Autor: Anka Hnátová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Máte unavené a podráždené oči? Vieme, čo Vám pomôže!

Máte unavené a podráždené oči? Vieme, čo Vám pomôže!

dnes
Zrak, sluch, hmat, čuch a chuť. 5 vnemov, ktoré človek má. Ktorý z týchto vnemov je pre Vás ten, ktorý by Vám chýbal najviac? Čítať viac
 
FOTO: Slovák šíri lekárničku v črepníku. Lieči žalúdok, kožu a posilňuje imunitu

FOTO: Slovák šíri lekárničku v črepníku. Lieči žalúdok, kožu a posilňuje imunitu

včera
Z profifutbalistu sa stal zanietený plantážnik. Rastliny, ktoré pestuje, posilňujú imunitu, liečia žalúdok i kožu. Čítať viac
 
Na zápchu pomôže ranný rituál. Stačí maličkosť a bude po probléme

Na zápchu pomôže ranný rituál. Stačí maličkosť a bude po probléme

včera
K ďalším sprievodným javom zápchy patrí aj časté nadúvanie a bolesti brucha. Môžete to však ľahko zmeniť. Čítať viac
 
Magnézium môže pomôcť celej rodine

Magnézium môže pomôcť celej rodine

včera
Magnézium (horčík) je pre telo veľmi dôležitý minerál. Pomáha nášmu organizmu správne a bezproblémovo fungovať v rozličných situáciách.... Čítať viac
 
Vedci si posvietili na nočné zmeny. Ktorá choroba stúpla u žien o 60 percent?

Vedci si posvietili na nočné zmeny. Ktorá choroba stúpla u žien o 60 percent?

18.03.2019
Pri nočnej práci určite zohráva dôležitú úlohu váš prirodzený biorytmus. Po rokoch sa však môžu nočné odraziť na vašom zdraví. Odborníci... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Krehké kosti
Anka Hnátová