predplatne
 

Lekári varujú: Prasacia chrípka bude kráľovať

21.12.2010

Je späť. Prvé prípady obávanej prasacej chrípky sa u nás pred pár dňami opäť objavili. Ide o pandemický vírus A/H1N1, ktorý rozpútal paniku aj obavy pred rokom. Odborníci tvrdia, že túto sezónu bude prevládať nad inými chrípkovými ochoreniami.

Lekári odporúčajú
očkovanie proti
chrípke ešte aj dnes.

Lekári odporúčajú očkovanie proti chrípke ešte aj dnes.Autor: MICHAL SMRČOK

Prvý potvrdený prípad pandemickej chrípky A/H1N1 sa u nás objavil vlani v máji. Celkovo sme mali vyše 1 200 nakazených, pričom „prasací“ vírus najviac napádal ľudí vo veku 15 až 64 rokov. Zomrelo 57 ľudí, medzi ktorými bola i manželka Vincenta Lukáča a šesť tehotných žien. „To, že sa vírus takzvanej prasacej chrípky objaví aj túto sezónu, sme predpokladali. Očakávali sme, že sa vyskytne už na jeseň,“ vysvetlil nám profesor Fedor Čiampor z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave.

Podľa ďalších odborníkov bude mať pandemický vírus tohto roku vedúce postavenie medzi chrípkovými vírusmi. „Myslíme si, že v tejto chrípkovej sezóne bude na severnej pologuli v epidémii prevládať vírus chrípky typu A/H1N1. Aj preto sú protilátky na tento vírus začlenené do vakcín určených na túto sezónu,“ vraví Zuzana Krištúfková, epidemiologička zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Prasací vírus vraj nezosilnel

Pokiaľ ide o odhad prípadov nakazených ľudí u nás, vedci sú opatrní. „Ťažko povedať, koľko prípadov nákaz vírusom A/H1N1 budeme mať túto sezónu. Myslím si, že nebudeme mať veľa infikovaných, pretože očkovacie látky obsahujú aj protilátky na takzvanú prasaciu chrípku,“ domnieva sa profesor Čiampor. Odborníci zatiaľ nemajú informácie zo zahraničia o tom, že by bol tohtoročný vírus prasacej chrípky nebezpečnejší ako vlani.

„Vírus prasacej chrípky je rovnaký ako ten, čo cirkuloval medzi ľuďmi minulý rok,“ hovorí Čiampor. Na potrebu očkovania upozorňuje aj Úrad verejného zdravotníctva. „Vývoj vo výskyte chorobnosti nie je možné predpovedať. Je potrebné, aby ľudia nepodceňovali prevenciu a dali sa zaočkovať,“ povedala hovorkyňa Lenka Šrámková.

Starú injekciu vám nedajú

Nemusíte mať žiadne pochybnosti, zdravotníci vás určite nezaočkujú starými vakcínami, ktoré boli pripravené na prasaciu chrípku a neminuli sa. Týmto vakcínam už prešla záručná lehota a musia byť zlikvidované. Proti sezónnej chrípke sa očkuje celkom novými vakcínami. Každý rok sa totiž pripravujú nové očkovacie látky. Svetová zdravotnícka organizácia vždy zverejní odporúčané zloženie. Vakcíny na sezónu 2010/2011 obsahujú: vírus typu A/California/7/2009 (H1N1), vírus typu A/Perth/16/2009 (H3N2), vírus typu B/Brisbane/ 60/2008. Na Slovensko sa dovezie zhruba 700-tisíc vakcín.

Takto sa ochránite pred vírusmi

  • Ak ste sa ešte nedali zaočkovať proti chrípke, môžete tak pokojne urobiť aj teraz pred Vianocami.
  • Zaočkovať sa dajte, ak patríte do rizikovej skupiny, teda ste seniori, trpíte na chronické ochorenie, napríklad astmu, cukrovku alebo srdcovo-cievne ochorenie, ste obézni, ohrozené sú aj deti od 6 mesiacov do 12 rokov, ľudia žijúci v kolektívoch, tehotné ženy.
  • Dbajte na zvýšenú hygienu, častejšie si umývajte ruky.
  • Berte ohľad na ostatných, pri kašľaní použite hygienické vreckovky alebo kašlite do dlane, ruku si potom otrite do vreckovky alebo do nohavíc.
  • Posilnite telo vitamínom C, zinkovými tabletkami.
  • Chrípku máte vtedy, ak vám telesná teplota vystúpi nad 39 stupňov Celzia, horúčka prichádza odrazu, z plného zdravia.
  • Pozor, antibiotiká na chrípku neúčinkujú.

Antivirotiká radšej skôr

Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že od septembra tohto roku zomrelo vo Veľkej Británii na prasaciu chrípku osem ľudí. Ďalší nakazení týmto vírusom potrebovali intenzívnu zdravotnú starostlivosť a museli byť hospitalizovaní v nemocniciach.

Británia zároveň oznámila, že vírus A/H1N1 je prevládajúcim chrípkovým vírusom zo všetkých chrípkových vírusov, ktoré cirkulujú túto sezónu v krajine. V krajine už platí nariadenie, že u pacientov so zápalom pľúc musia lekári automaticky nasadiť antivirotikum, a to ešte predtým, ako majú k dispozícii výsledky testov. Rovnako majú zdravotníci postupovať u pacientov, kde sa výrazne zhoršuje zdravotný stav.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/ VIERA MAŠLEJOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

dnes
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

dnes
Žiarivo biely úsmev je vari po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

včera
Chris Powell (41), americký kondičný tréner a špecialista na premenu nešťastných obéznych ľudí na šťastných a štíhlych, opäť pomáha... Čítať viac
 
9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

11.10.2019
Ak máte niektorý z nich, ihneď sa choďte napiť. Príznaky netreba prehliadať, dehydratácia sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Čítať viac
 
Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

10.10.2019
Je nepríjemné, ale za to zdraviu prospešné. Priam nedočkavo čakáme na odgrgnutie bábätka, no keď to urobí dospelý človek, je to nechutné.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Lekári varujú: Prasacia chrípka bude kráľovať
Plus JEDEN DEŇ/ VIERA MAŠLEJOVÁ