Od 1. apríla pribudnú nové lieky

29. marca 2010, 12:18
Tip redakcii

Ceny liekov sa opäť menia a mení sa aj počet prípravkov, ktoré budeme mať k dispozícii od apríla. Pribudne 180 nových liekov, medzi ktorými sú aj liečivá pre onkologických pacientov, proti vysokému tlaku a cholesterolu či krvným zrazeninám v cievach.

Cieľom ministerstva zdravotníctva je zníženie konečných cien liekov.

Cieľom ministerstva zdravotníctva je zníženie konečných cien liekov.

Autor: Robo Homola

Už tento štvrtok nás v lekárňach čakajú zmeny. Začína totiž platiť nová kategorizácia liekov na predpis, ktorá prinesie nové ceny liečiv a nové doplatky pacientov.

Podľa ministerstva zdravotníctva z celkového počtu takmer 5 350 liekov bude viac ako polovica, presne 2 800, bez doplatku alebo s doplatkom do jedného eura. Za viac ako 700 liekov si doplatíme vyše 5 eur.


Nové doplatky za niektoré najpoužívanejšie lieky:

Agen – na liečbu zvýšeného krvného tlaku a nedostatočného prekrvenia srdcového svalu – 0,33 eura.

Anopyrin – užíva sa pri horúčke a bolesti najmä pri akútnych ochoreniach dýchacieho systému chrípkového charakteru 100 mg – 0 eur.

Ascorutin (blist.) – užíva sa pri nedostatku vitamínu C (kyseliny askorbovej), pri chorobnej krvácavosti na cievnom podklade či pri zvýšenom počte červených krviniek – 0 eur.

Caltrate Plus – na prevenciu osteoporózy 2,39 eura.

Concor – užíva sa pri vysokom krvnom tlaku aj ischemickej chorobe srdca – 2,74 eura.

Coronal 5 – proti hypertenzii, pri ischemickej chorobe srdca – 0,65 eura.

Corvaton – pri dlhodobej liečbe anginy pectoris – 2,51 eura.

Dithiaden – na zmiernenie ťažkostí pri precitlivenosti, pri alergickej nádche a zápale spojoviek, pri sennej nádche – 0 eur.

Dorsiflex – znižuje napätie kostrových svalov 2,57 eura.

Hypnogen – užívajú dospelí pacienti trpiaci nespavosťou – 1,51 eura.

Lexaurin – užíva sa pri úzkosti, napätí či poruchách spánku – 1,43 eura.

Noliprel forte A – na liečbu vysokého krvného tlaku – 3,97 eura.

Preductal MR – na dlhodobú liečbu ischemickej choroby srdca – 3,45 eura.

Sumamed – užíva sa pri infekciách horných dýchacích ciest – 2,22 eura.

Tenaxum – na liečbu vysokého krvného tlaku – 3,26 eura.


NA TRH PRÍDU AJ TIETO NOVINKY OD

1. apríla budeme mať k dispozícii viacero nových liekov, ktoré pomôžu v boji proti rôznym chorobám. Vybrali sme niektoré z nich.

Dironorm forte – tabletky na liečbu vysokého tlaku krvi.

Noliprel Bi-Forte – na liečbu vysokého tlaku krvi.

Tredaptive – spolu s diétou a cvičením sa používa u pacientov s abnormálne vysokým obsahom cholesterolu v krvi. Tabletky nemôžu užívať deti a mladší ako 18 rokov. Liek obsahuje dve účinné látky, ktoré sa uvoľňujú v tele rôznou rýchlosťou v priebehu niekoľkých hodín.

Efient – tabletky sú spolu s aspirínom určené na prevenciu aterotrombotických príhod, teda zdravotných komplikácií spôsobených krvnými zrazeninami a skôrnatenými cievami.

Multiferon – liečivo sa používa pri rakovine kože, ide o injekčný roztok v naplnenej injekčnej striekačke. Je určený na ranú liečbu vysokorizikových pacientov s kožným melanómom.

Afinitor – tabletky sa používajú pri pokročilom karcinóme obličky, ktorý sa začal rozširovať. Predpisuje sa, keď sa karcinóm zhoršil počas liečby alebo po predchádzajúcej liečbe.

Firmagon – používa sa na liečbu pokročilej rakoviny prostaty, účinná látka okamžite znižuje hladinu mužského hormónu testosterónu, ktorý stimuluje rast zhubných buniek pri rakovine prostaty. Liek pozostáva z prášku a rozpúšťadla, z ktorých sa pripravuje injekčný roztok.

Iressa – hnedé tabletky určené na liečbu dospelých pacientov s lokálne pokročilou alebo metastatickou nemalobunkovou rakovinou pľúc. Ide o prípady, keď sa zhubné bunky šíria z pôvodného miesta do iných častí tela.

Instanyl – nosový sprej je určený pri prudkej bolesti u dospelých pacientov s onkologickým ochorením. Je to doplňujúci liek k opioidom.

Ovitrelle – určený je na stimuláciu vaječníkov, aby došlo k ovulácii – uvoľneniu vajíčok z vaječníkov a na rozvoj žltého telieska. Tento proces napomáha otehotnenie. Injekčný roztok je teda určený pre ženy, ktoré sa liečia na neplodnosť.

Xamiol – gél na lokálnu liečbu psoriázy vo vlasmi pokrytej časti hlavy.

Zypadhera – používa sa ako udržiavacia liečba u pacientov so schizofréniou. Liek obsahuje prášok a rozpúšťadlo na prípravu injekčného roztoku. Prípravok má predĺžené uvoľňovanie, čo znamená, že účinná látka sa do tela uvoľňuje pomaly počas niekoľkých týždňov po podaní.

Zebinix – prídavná liečba pre dospelých pacientov s čiastočnými epileptickými záchvatmi.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Od 1. apríla pribudnú nové lieky
Plus JEDEN DEŇ