Tip redakcii
 

Klamári! Onkomarkery vždy neodhalia rakovinu

Je možné, že sa zvýšia, hoci ste zdraví. Inokedy sú v norme, aj keď sa do vás zahryzol zhubný nádor. Načo vás potom lekári strašia onkomarkermi?

02. marca 2011, 06:00
Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: profimedia.sk

Ivane začal pred dvomi rokmi horor. Vaginálny ultrazvuk pri preventívnej prehliadke odhalil podozrivé ložiská na oboch vaječníkoch. „Neboli to klasické cysty vyplnené tekutinou,“ povzdychla si tridsiatnička. Začalo sa pátranie, počas ktorého jej odobrali aj krv na kontrolu špeciálneho onkomarkera. „O pár dní mi zavolal lekár, že sa mám čo najskôr dostaviť do ambulancie. Také veci sa vraj riešia osobne. Viete si predstaviť môj strach znásobený tým, že starej mame v tom čase diagnostikovali rakovinu krčka maternice?“ Od gynekológa sa Ivana dozvedela, že hodnoty onkomarkera CA 125 dosiahli až 261 jednotiek v krvi. V porovnaní s normou, ktorá je približne 30 jednotiek. O dva týždne už ležala v nemocnici. Lekári podozrivé útvary šetrne vyoperovali, zdravé časti vaječníkov mladej žene ponechali. „Od operácie prešlo vyše roka, cítim sa dobre, ale zaráža ma, že doteraz mi nikto neskontroloval hodnotu onkomarkera CA 125. Snáď klesla,“ dúfa Ivana. Aj vy ste si doteraz mysleli, že ak vám zo vzorky krvi určia hodnoty onkomarkerov, dozviete sa, či vám v tele rastie zhubný nádor? Žiaľ, nie je to tak. Napriek tomu majú onkomarkery pri diagnostikovaní nádorových ochorení významnú úlohu. Čo je teda pravda a čo nie?

Po vyšetrení onkomarkerov sa dozviete, či máte rakovinu.

Nedozviete

„Celoplošný skríning zameraný na vyhľadávanie včasných a jednoduchšie liečiteľných štádií rakoviny nemôžeme zrealizovať tak, že budeme všetkým sledovať hodnoty všetkých onkomarkerov. Keby to bolo také jednoduché, odobrali by sme každému niekoľko mililitrov krvi a vyšetrili, či nemá rakovinu prsníka, vaječníkov alebo hrubého čreva,“ ozrejmuje MUDr. Ladislav Masák, CSc., primár Kliniky gynekologickej onkológie v Onkologickom ústave svätej Alžbety v Bratislave. Ukazovateľov, ktorých zvýšené hodnoty môžu svedčiť o konkrétnom nádorovom ochorení, je veľmi málo. Väčšina onkomarkerov nie je orgánovo špecifická, čo značí, že rovnaký typ sa môže nachádzať v pľúcach, maternici aj v hrubom čreve. „Výnimkou je len prostatický špecifický antigén. Tvorí sa výlučne v prostate. Preto sa jeho vyšetrovanie využíva pri vyhľadávaní karcinómov prostaty,“ ozrejmuje lekár.

Hladiny stúpnu iba pri zhubných diagnózach.

Nie

Onkomarkery produkujú nielen rakovinové tkanivá, ale aj nezhubné útvary či zápalové ložiská. „Zvýšené hladiny môžu byť aj dôsledkom častého fajčenia alebo určitých fyziologických procesov. Napríklad onkomarker CA 125, ktorý prináleží vaječníkom a maternici, sa môže zvýšiť pri menštruácii alebo počas tehotnosti, no i pri endometrióze či pri ochorení popľúcnice, pobrušnice a osrdcovníka,“ objasňuje MUDr.Masák, ako môžu hladiny onkomarkerov klamať. „Patologické hodnoty, žiaľ, neprezradia, či ich vzostup vyprovokovala prítomnosť rakovinového tkaniva, alebo len nezhubná cysta či zápal. Ak by to tak bolo, pacienti s horšími výsledkami by smerovali Hladiny stúpnu iba pri zhubných diagnózach. na ultrazvuk, počítačovú tomografiu, magnetickú rezonanciu a nakoniec na operačný stôl, kde by sme im odobrali vzorku tkaniva na histologický rozbor. Mnohokrát by išlo o falošný poplach, zbytočné výkony a psychickú záťaž,“ dodáva lekár.

Už prvý zlý výsledok vám dá dôvod na obavy.

Určite nie

Podľa prvej zvýšenej hodnoty sa nedá orientovať. Ani jej ignorovanie však nie je správne. „Úroveň podozrivého onkomarkera treba pravidelne kontrolovať,“ tvrdí odborník. Až na základe získaných výsledkov môžeme posúdiť, ako sa vyvíja. Ak sa udržiava na rovnakej úrovni alebo klesne, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o zápalové ochorenie. Podozrenie na zhubnú diagnózu vzniká vtedy, keď hodnoty onkomarkera stúpajú. „Aj vtedy však musíme brať do úvahy aj výsledky ďalších vyšetrení,“ vysvetľuje MUDr. Masák, podľa ktorého je pri onkomarkeroch veľkým problémom aj fakt, že lekári nie vždy správne interpretujú získané výsledky. „Mnohých vystraší, ak sú horšie, a pacientov okamžite posielajú na množstvo vyšetrení, pričom by stačilo test po istom čase len zopakovať,“ upresňuje špecialista.

Môžu stŕpnuť aj bez príčiny.

Môžu, ale ...

Ide o vzácny úkaz, pretože nejaký dôvod väčšinou je. Hoci nemusí. „Istej žene sme vyšetrili viaceré onkomarkery, medzi nimi aj CA 125. A práve ten mala až desaťnásobne zvýšený. Prešla celým vyšetrovacím maratónom a podstúpila aj operačný zákrok, no všetko bolo v poriadku. Ani dôkladné vyšetrenia dýchacej sústavy, pobrušnice a osrdcovníka neodhalili žiadne ochorenie. Keďže hodnoty onkomarkera sa pri opakovaných kontrolách po celý čas nemenili, skonštatovali sme, že je zdravá, len má prirodzene posunutú hranicu tohto markera,“ ozrejmuje MUDr. Masák.

Pri rakovine nemusia stúpnuť.

Nemusia, ale ...

Je to individuálne. Stáva sa to však pri rakovine vaječníkov. „Výskumy odhalili, že až polovica žien v prvom štádiu ochorenia mala hodnoty onkomarkera CA 125 v normále,“ prekvapuje MUDr. Masák. Podobný jav sa môže vyskytnúť aj pri rakovine hrubého čreva v prvom a druhom štádiu. Až polovicu ochorení nemusí sprevádzať zvýšená hladina príslušného onkomarkera. Zhubné tkanivo ho síce produkuje, no ešte nepreniká do krvi. Preto lekári pracujú s onkomarkermi najradšej až po potvrdení rakoviny.

Ich sledovanie je zbytočné. Pri zvýšených hodnotách vás aj tak neminú iné testy.

Nie je pravda

Ak lekári odhalia vyššie hodnoty niektorého onkomarkera, je to dôvod na ostražitosť, nie na diagnózu. Užitočné sú pri diferenciálnej diagnostike, teda v situácii, keď niekto krváca z konečníka, čo môže byť príznak zápalového ochorenia, ale aj rakoviny hrubého čreva. Kontrola onkomarkerov môže pomôcť aj pri sledovaní účinnosti liečby. Ak zaberá, marker klesá. Ale... „Niektoré druhy chemoterapie spôsobujú rozpad nádorových buniek, čím sa z nich vo väčšej miere vylúčia onkomarkery, preto ich úroveň môže krátkodobo vzrásť,“ podotýka odborník a dopĺňa, že sledovanie onkomarkerov má najväčšiu výpovednú hodnotu až po ukončení onkologickej liečby. „Ich pokles svedčí, že bola úspešná. Opätovný nárast je zasa signálom, že treba zasiahnuť,“ prezrádza MUDr. Masák.

Vyšetrenie onkomarkera CA 125 už nie je súčasťou preventívnych gynekologických prehliadok.

Nepotvrdené

Je pravda, že pred niekoľkými rokmi sa tento onkomarker vyšetroval všetkým ženám v rámci preventívnych prehliadok. „Ako skríningová metóda sa nerealizuje ani vo svete, pretože nemá potrebnú výpovednú hodnotu. Nejde len o to, že aj tento test niečo stojí. Pri zvýšených hodnotách sa naň naviaže lavína testov – opakované cétečká, ultrazvuky a magnetické rezonancie. Mnoho žien sa podrobilo aj zbytočným operačným zákrokom,“ menuje MUDr. Masák, podľa ktorého má význam vyšetrovať CA 125 až vtedy, keď sa v malej panve objaví podozrivý útvar. Takisto po ukončení liečby rakoviny vaječníka. Od vyšetrenia onkomarkera sa ustúpilo aj napriek tomu, že rakovina vaječníka stále patrí k tvrdým diagnostickým orieškom. Prispieva k tomu aj stavba brušnej dutiny. Nádoru dovoľuje dlho rásť bez akýchkoľvek príznakov, bez bolestí či bez nežiaduceho krvácania. „Prejaví sa nanajvýš miernym zväčšením brucha. Ženy si myslia, že pribrali, a k lekárovi nejdú. Vyhľadajú ho až vtedy, keď sú v treťom či vo štvrtom štádiu ochorenia,“ hovorí MUDr. Masák. Mnohokrát ho odborníci neodhalia ani pomocou ultrazvuku a hladín onkomarkerov. „Preto sa už dlho pracuje na iných vyšetrovacích metódach, ktoré by ochorenie odhalili vo včasných a ľahšie liečiteľných štádiách,“ dodáva MUDr. Masák.

Nová onkomarker

Lekári v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave už dva roky vyšetrujú hodnoty jedného z najnovších onkomarkerov. Má označenie HE 4 a ženám ho kontrolujú, ak im v malej panve pomocou ultrazvuku alebo iných vyšetrovacích metód odhalia podozrivý útvar. Nový onkomarker môže pomôcť rozlíšiť, či ide o zhubný alebo nezhubný nádor. „Hodnotí sa z krvi a nikdy ho nevyšetrujeme samostatne, vždy v kombinácii s markerom CA 125. Obe zistené hodnoty dáme do pomeru a podľa výsledku v percentách vieme odhadnúť riziko rakovinového ochorenia. Ak získame údaj napríklad dvadsaťpäť percent, ide o nízke riziko. Pacientka nemusí podstúpiť operáciu, ktorou sa diagnóza definitívne potvrdí alebo vylúči. Stačí ju len pravidelne sledovať,“ vysvetľuje MUDr. Masák najväčší prínos tohto vyšetrenia a dopĺňa, že získané údaje sa posudzujú aj podľa toho, či ide o ženu pred menopauzou alebo po nej.

Autor: Zdravie/Anka Hnátová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Klamári! Onkomarkery vždy neodhalia rakovinu
Zdravie/Anka Hnátová