22.05.2018
Meniny má Júlia, Juliana

Zamknú večer pohotovosť?

10.11.2010 06:53|Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ
Zmena, ktorá pacientovi veľmi nepomôže. Podľa návrhu lekárov nemajú pohotovosti pre dospelých a deti fungovať celú noc až do rána, ale ich zatvoria už o desiatej večer.
Pohotovosť v nočných hodinách je pre ľudí dôležitá.
Foto: Stockfreeimages.com

Lekársku službu prvej pomoci v súčasnosti pokrývajú všeobecní lekári pre dospelých a deti. Prečo sa majú ordinačné hodiny na pohotovosti skrátiť?

„Po desiatej večer chodí na pohotovosť málo chorých, využíva sa len na 3 až 5 percent. Navyše často pohotovosť zneužívajú pacienti, ktorých zdravotný stav nie je taký závažný,“ hovorí Milan Dragula, prezident Slovenskej lekárskej komory.

Upozornil aj na to, že lekári dostávajú za pohotovosť „žobrácku mzdu“.

Ujmú sa nás v nemocnici?

Ako by to vyzeralo, ak by sa všeobecným lekárom podarilo presadiť nový návrh? „Po 22. hodine by pacienti chodili do najbližšej nemocnice,“ vysvetlil Dragula. Na pripomienku, že k lekárskej pomoci budú mať potom mnohí ľudia ďaleko, reaguje, že chorý si môže zavolať záchranku.

Detskí lekári to už praktizujú

Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora už v súčasnosti u nás fungujú niektoré detské pohotovosti v pracovných dňoch len do 22. hodiny. „Je to v okresoch, kde je málo detských lekárov. Rodičia sú už naučení, že po desiatej večer chodia s deťmi priamo na detské oddelenia do nemocníc,“ pripomenul Pásztor.

Cesta do pekla?

„Pohotovosť musí zostať v nezmenenom rozsahu. Polovičaté riešenie, že budú fungovať len do 22. hodiny, to je cesta do pekla,“ myslí si viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger, ktorý je zároveň riaditeľom nemocnice v Piešťanoch.

Upozornil, že medzi všeobecnou a nemocničnou pohotovosťou je zásadný rozdiel. „Lekárska služba prvej pomoci pokrýva všeobecnú lekársku pohotovosť, neakútne stavy. Nemocnice zabezpečujú špecializovanú lekársku pohotovosť. Centrálne príjmy v nemocniciach ošetrujú stavy, ktoré vyžadujú urgentnú starostlivosť alebo prijatie do nemocnice. To sú dve úplne odlišné kvality zdravotnej starostlivosti. Nemalo by sa to miešať dokopy,“ vraví Ottinger.

„Ako Asociácia nemocníc zásadne protestujeme proti skráteniu lekárskej pohotovosti.“

Ministerstvo má svoju predstavu

Zaujímalo nás, čo na návrh lekárov hovorí ministerstvo zdravotníctva. „Minister zdravotníctva vie o problémoch súvisiacich s poskytovaním lekárskej služby prvej pomoci. Do konca tohto roka chceme predstaviť komplexné riešenie akútneho manažmentu pacienta,“ povedala nám hovorkyňa Katarína Zollerová.

V Kežmarku sa neboja

Oslovili sme jednu z malých nemocníc na severe Slovenska, v Kežmarku. Čo hovorí na chystanú zmenu riaditeľ nemocnice Štefan Volák? „Myslím si, že budeme schopní prevziať a zvládnuť po všeobecných lekároch túto službu po 22. hodine. Počet pacientov prijímaných na našu nemocničnú pohotovosť môže vzrásť tak o štvrtinu, a to by nám nemalo narobiť problémy. Predpokladám však, že za väčší počet ošetrených pacientov dostaneme aj vyššie platby od zdravotných poisťovní. Je logické, že za viac práce chceme aj viac peňazí,“ pripomenul.

Fotografia pochádza zo Stockfreeimages.com.

Zamknú večer pohotovosť?
Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ