Tip redakcii
 

Herečka Alena Ďuránová hviezdi v seriáli ZOO: Pred šelmami má však rešpekt

Od Divokých koní prešla v seriáli Zoo k šelmám. Verili by ste, že k Alene Ďuránovej (34) sa chcel túliť tiger? A po čom so svojím partnerom, režisérom Michalom Náhlikom túži najväčšmi?

09. februára 2016, 00:00
Alena s tigrom v seriáli Zoo

Alena s tigrom v seriáli Zoo

Autor: TV JOJ

Potešila vás rola opatrovateľky zvierat?

Samozrejme, lebo je iná ako Simona z Divokých koní. Tá bola zašnurovaná do košieľok a sukničiek, kým Alena je chlap v sukni. Vďaka nej som sa dostala do kontaktu so zvieratami, čo by sa mi ako bežnému návštevníkovi zoo nikdy nepodarilo.

Už vás aj poznajú?

Jasné. Najprv som mala na starosti pumu, ktorú som v seriáli akože odrodila. Naposledy ležal blízko mňa tiger. V jednom okamihu zdvihol zadok a pozrel mi do očí. Myslela som, že je to útok. Bola som v strehu, ale viem, že v takej situácii nesmiem robiť prudké pohyby ani sa šelme otáčať chrbtom. Zachovala som najväčší pokoj, akého som bola schopná.

Čo nasledovalo?

Tiger vstal a išiel ku mne. Ošetrovateľka ma upokojila, že som mu sympatická, že sa chce ku mne len túliť. Neskôr som zas z ruky kŕmila pandy červené. Ich mláďatám sme boli s Markom Igondom aj „krstnými rodičmi“. Ošetrovatelia povedali, že vyžarujeme niečo veľmi pozitívne.

A to bola celá odmena?

Zo zoologickej záhrady som dostala plyšovú pandu aj so zarámovaným ďakovným listom. Ten plyšák je najobľúbenejšou hračkou mojej dcéry Emy.

Nechodíte na pľac s malou dušičkou, či zvieratá náhodou nezareagujú skratovo?

Mám pred nimi veľký rešpekt, veď pri útoku môže ísť o sekundy. Radšej som opatrná, no hlavne ich nemôžeme nútiť do niečoho, čo nechcú robiť.

Ako ste na tom s hadmi?

Vždy som mala z hadov strach, nie je mi príjemné byť v ich blízkosti.

Prekonali ste to?

Keď som raz musela chytiť do rúk pytóna a podať ho kolegovi, nebola som veľmi nadšená. Ale urobila som to. Keď idem do práce, prajem si, aby zvieratá boli pripravené a v dobrej nálade. Lebo nemusia byť.

Ak sa im nechce nakrúcať, je na pľaci vynútená pauza?

Keby sme sa náhlili, dosiahli by sme presný opak. Keď je zviera na mieste, kde má byť, je pokojné a reaguje, stáva sa, že hneď ideme ostrú klapku. Naposledy, keď prišiel do záberu lev, lebo také niečo sa nemusí zopakovať.

S dredmi vyzeráte v seriáli ako hipisáčka. Nebolí vás z nich hlava?

Odpoveď na túto otázku, ako aj celý rozhovor, nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka Báječná žena, alebo v pokračovaní článku ako súčasť Piana.

Začali sme točiť v júni, v júli, počas najväčších horúčav. Neviem, ako fungujú ľudia s dredmi, ale mňa tak svrbela hlava, až som si ju škriabala. Teším sa len z toho, že v maskérni trávim oveľa menej času. Za pol hodiny som nalíčená, učesaná a môžem ísť pred kameru. Len moje vlasy trpia, lebo musia byť natupírované, aby dredy okolo hlavy držali.

Nosili by ste taký účes aj v civile?

V žiadnom prípade! Aj keď som už videla baby, ktoré boli s dredmi veľmi pekné, no aj mužov, ktorí vyzerali katastrofálne.

Ktorá z úloh – Dáša v Búrlivom víne, Simona v Divokých koňoch či Alena v Zoo – bola herecky najpríťažlivejšia?

Najvzrušujúcejšia je pre mňa tá, ktorú práve hrám. Ostatné sú už za mnou, dokážem ich akoby hodiť za hlavu. Každá z nich je však charakterovo iná. Najviac si „voľkám“ v Alene, ale nie je to úplne tak, lebo aj u nej nájdem veci, ktoré mi nie sú dvakrát sympatické.

Čo napríklad?

Neviem si predstaviť až taký oddaný vzťah k zvieratám ani to, že by som si ich vodila do bytu, aby som ich tam opatrovala.

Mávate pokušenie vstúpiť do svojej roly a navzdory scenáristom na jej konaní niečo zmeniť?

Občas áno. Na Alene ma hnevá, ako koná v niektorých situáciách, ale je to pochopiteľné, lebo to v skutočnosti nie som ja. Aj na Simone ma rozčuľovalo, ako sa správala k svojim deťom, aká bola materiálne založená, ako vypočítavo a pragmaticky sa správala.

Aj ste sa na to tvorcom posťažovali?

Niekedy som si nahlas priala, aby sa Simona konečne emočne otvorila. Inokedy je to len môj vnútorný bojkot, lebo chcem, aby bola dobrý človek. Lenže, kto je len dobrý alebo len zlý? Scenáristi ťahajú dejové linky tak, aby to pre divákov bolo lákavé. Pritom nejeden divák si herca stotožňuje s jeho rolou a tvári sa, akoby na ulici pred ním práve vystúpil z obrazovky…

Stáva sa, že divák si spojí herca s postavou v seriáli a nadobudne presvedčenie, že je taký aj v reálnom živote. Mne sa už párkrát ľudia ospravedlnili, lebo si mysleli, že som taká potvora ako Simona, ale vraj som milá. Beriem to ako kompliment, že som to zrejme zahrala dobre.

S partnerom Michalom Náhlikom ste si vlani prenajali v Bratislave byt. Stále tam spolu fungujete?

Áno, lebo práce je dosť, navyše, chcem s Emou tráviť čo najviac času. Už mesiac som nebola u svojich rodičov v Rožňave, v noci cestujem za nimi, lebo Ema je u nich. Starajú sa o ňu aj s Mišom, kým som si odskočila natáčať seriál.

Čo robíte spolu vo voľnom čase?

Voľný čas? Všetok trávim s dcérou. Vymýšľam, ako jej spríjemniť deň, ako sme sa ešte nehrali, čo sme nerobili, kde sme neboli. Voľný čas, to sú ihriská a pieskoviská, v zime guľovačka, sánkovačka, stavanie snehuliakov na dvore. Trvám na tom, že musíme ísť dvakrát denne von.

Zostane Ema jedináčik?

Myslím si, že bude jedináčik, ale neodvážim sa tvrdiť, že nikdy nebude mať súrodenca…

Nesmútite ešte za doskami, ktoré znamenajú svet?

V apríli bude mať Ema tri roky, pomaly sa blíži môj návrat na javisko košického Štátneho divadla. Ľúto mi príde, keď volám s kolegami, čo majú nové, čo práve skúšajú. A na poslednej premiére som cítila zvláštnu nostalgiu.

Ste rozhodnutá žiť v Košiciach alebo v ich okolí?

Áno, už vyše roka hľadáme vhodný domček.

Aký je vo vašich predstavách?

Starý dom vo vidieckom štýle, ktorý dýcha. Ani ja, ani Michal nemáme radi satelitné štvrte, umelo vybudovanú dedinu. Náš dom by mal byť blízko Košíc. Z jednoduchého dôvodu – súvisí to s dochádzaním našej dcéry do škôlky, mňa do práce a môjho muža do prešovského divadla.

Majú právo rozmaznávať

Alena Ďuránová kdesi priznala, že rodičia ju aj jej brata vychovávali dosť prísne. Hovorí: „Som vďačná za tú výchovu, v tomto svete sa mi veľmi zišla.“ A sú takí prísni aj na vnučku Emu? „Kdeže! Nastal obrat o stoosemdesiat stupňov,“ smeje sa košická herečka. Hovoria, že rodičmi už boli, teraz majú právo rozmaznávať, kým ona s partnerom majú za úlohu Emu vychovávať. „Otec v dome kúri, že je tam ako v pekle. Keď mu dohováram, povie, že Emka nesmie ochorieť, lebo vonku je zima,“ hovorí Alena a dodáva: „Všetko jej síce dovolia, ale po hlave si zas skákať nedajú.“

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Emil BABÍN

video

 


 

 
 

pluska správy

Vybrať najkrajšiu nevestu je nemožné! TAKTO sa menili kráľovské svadobné róby.

Dokonalé, ako z rozprávky. Tak vyzerali všetky nevesty z kráľovského dvora....
 

Popísané outfity: Vyberte si vtipné či výstižné nápisy a budete štýlová!

Tričká, topy, šaty a tuniky s nápismi zažívajú v móde opäť veľký boom.
 

Nadávajúca nevesta: Úškrny snúbencov a nadávka Meghan po obrade. Kráľovská svadba ani zďaleka nebola podľa protokolu

Snímky Harryho neterky, ako z okna nalešteného auta vyplazuje na fotografov...
 

V TOTO už nikto nedúfal! ABBA bude mať opäť koncert! Na pódiu ich však nenahmatáte, budú mať nehmotné telá

Vraj sa nedá vstúpiť dvakrát do tej istej rieky. Ohlásené návraty kapiel...
 

TAKTO maturovali: Sisa Lelkes Sklovská roztrhala vysvedčenie, Švajdovi nevyšiel trik a Viktor Vincze? Katastrofa...

Napríklad Diane Mórovej sa dodnes z myšlienky na skúšku z dospelosti trasú...
 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Herečka Alena Ďuránová hviezdi v seriáli ZOO: Pred šelmami má však rešpekt
BÁJEČNÁ ŽENA/ Emil BABÍN