Tip redakcii
 

Meky Žbirka chystá koncertné turné: Objaví sa na ňom aj Marika Gombitová?

Kariéru začínal na lavičke pred bratislavskou bytovkou. Už roky však Miro Žbirka (63) vypredáva svoje koncerty. Prečo si z neho manželka Katka robí žarty?

29. apríla 2016, 00:00
Mariku na spoluprácu na turné nemusel prehovárať.

Mariku na spoluprácu na turné nemusel prehovárať.

Autor: Archív M.Ž.

Mirova mama je Angličanka, otec Stredoslovák. Zoznámili sa počas druhej svetovej vojny v londýnskom podniku, keď jeho otec ako vojak Československej armády omylom vypil drink sympatickej slečne. Z tejto „náhody“ prišli na svet traja chlapci – Jason, Anthony a Miroslav. Najstarší sa narodil v Londýne, mladší dvaja už v Bratislave.

Turnaj medzi debničkami

Miro mal štyri roky, keď svojim rodičom ušiel a deň sa rozhodol stráviť v starom bratislavskom kine. „Volalo sa Časík, premietali v ňom dokumenty. Na konci dávali Charlieho Chaplina. Kvôli tomu som prešiel niekoľko kilometrov, usadil som sa a naši ma celý deň hľadali,“ smeje sa obľúbený spevák.

Foto: Archív M.Ž

Jeho detstvo vypĺňal aj šport. S partiou na sídlisku hrávali hokej a futbal. „Na Račianskej ulici vo dvore bolo mäsiarstvo. Z debničiek, ktoré tam mali, sme si ohraničili ihrisko, ani zásobovacie autá nemohli prejsť, lebo my sme mali turnaj. Dnes si to neviem ani len predstaviť,“ spomína Žbirka.
Jeho mama sa postupne učila po slovensky. Ale Meky vraví, že stále mala anglický prízvuk a často, keď si nevedela spomenúť na slovenské slovíčko, nahradila ho anglickým. Dnes to je moderné...

Začínal som na lavičke

K hudbe ho pritiahli starší bratia. Najstarší Jason sedával v kuchyni, spieval a hral na gitare. „Dodnes mám v hlave niektoré skladby. Keď som skúšal niečo zaspievať ja, bratia sa mi smiali,“ hovorí Meky. S úsmevom však dodáva, že práve rodina bola jeho prvou kapelou.

To, že vie spievať, si uvedomil na lavičke v bratislavskom parku. Naučil sa skladbu Yesterday od Beatles, hral si ju na gitare a spieval. Vraví: „Všimol som si, že dievčatá sa na mňa začali pozerať inak. Ale keďže som bol zvyknutý na kritiku z domu, nečakal som pochvalu.“

Rodičia svojho najmladšieho syna v hudbe podporovali, vyštudoval klasickú gitaru, chodil na spev. „Bez toho by nevznikli piesne ako Atlantída či Balada o poľných vtákoch. Ale myslím, že štýl hudby, ktorú robím, sa nedá vyštudovať. Stále sa učím,“ tvrdí spevák. Tak, ako sa odmala učil naspamäť LP platne...
Napriek tomu, že už roky žije v Prahe, nepočuť v jeho reči český prízvuk. Smeje sa: „Raz mi niekto povedal, že môj bratislavský prízvuk neprebije nič.“

Anglicko som si vychutnával

Do Londýna, rodiska svojej mamy, sa prvýkrát dostal ako 26-ročný. „Každý si myslel, že tam môžem ísť kedykoľvek. Nedalo sa. Bránili mi v tom rôzne obmedzenia, napríklad výjazdné doložky,“ hovorí spevák a dodáva, že keď už sa do Británie dostal, vychutnával si to. Všetko bolo pre neho splneným snom.

„Kupoval som si platne a počúval hudbu, o ktorej sme doma iba hovorili. Británia je dodnes mojou milovanou krajinou. Neviem, či sa mi to podarí, ale raz by som chcel stráviť dlhý čas na anglickom vidieku.“

Ani som sa na ňu nepozrel

Manželku Katku spoznal po jednom z vystúpení v pražskej Lucerne. Chcela s ním urobiť rozhovor do študentského časopisu. Niekto klopal, Meky si myslel, že je to dohodnuté s manažérom, a otvoril. Za dverami stála Katka.

„Ani som sa na ňu poriadne nepozrel. Len som jej povedal, nech príde zajtra na autogramiádu do obchodného domu, že tam urobíme rozhovor. Nakoniec sme sa tak zarozprávali, že ten rozhovor sme vlastne nikdy neurobili,“ prezrádza spevák.

Ženil sa o štyri roky neskôr. Z prvého manželstva má dcéru Denisu, vďaka ktorej je už dedkom, a keď má čas, užíva si vnučku školáčku. Priznáva: „S kočíkom ste ma však určite nevideli chodiť, keďže žijem od nej viac ako tristo kilometrov.“
S Katkou má dve deti – Lindu a Davida. Meky prezrádza, že doma z neho veľký osoh nemajú. Čo sa týka varenia, zvládne maximálne anglické raňajky.

Turné bude bomba

V septembri chystá Meky Žbirka koncertné turné. Hosťom jeho koncertov bude aj Marika Gombitová. „Nemusel som ju prehovárať, je vo skvelej forme,“ teší sa Meky. Hosťovanie na turné s názvom Road to Abbey Road prijala s nadšením. Okrem Mariky budú na koncertoch účinkovať výnimoční britskí muzikanti, napríklad bubeník, ktorý hrával s Paulom McCartneym.

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Alena JURISOVÁ
 


 

 
 

pluska správy

Vieme, čo funguje! 3 pravidlá, ako si do života pritiahnuť to, pom čo túžite

Ako je to možné, že niektorým ľudom sa plní všetko, čo si zaželajú?
 

Čo si myslí o skazenom mäse z Brazílie špičkový šéfkuchár? Hovädzine z dovozu neverí

Sledujte aj to, kde sa mäso spracúva, nie iba to, v akej krajine sa pasú kravy...
 

Zdravý letný hit: Rebríčku top nápojov kraľuje citronáda. Prečo?

So slnečnými lúčmi prichádza chuť aj na rôzne limonády či citronády, ktoré...
 

VIEME PRVÍ Adela Banášová nám prezradila, ako bude vyzerať jej svadba

Adele Banášovej (36) zazvonia v lete svadobné zvony. Prezradila nám, akú...
 

FOTO: Toto Pepa Vojtek asi rockerom nevysvetlí!

Pozrite sa, ako dnes vyzerá pyšná princezná, takmer sedemdesiatročný...
 

Vaše diétne tipy

Fit pred letom: Voňavé chudnutie

Aj vás trápia kilá navyše po dlhej a chladnej zime? Dá sa to vyriešiť jednoducho...
 

Prečo tieto ženy vyzerajú božsky? Pijú olej a jedia vývar z kostí

Už roky majú náš obdiv, páči sa nám ich postava aj pokožka. Skúste dať na ich...
 

Chudnete? Osviežte si jedálniček výbornými smoothie, ktoré vám pri zhadzovaní kíl pomôžu

Máme pre vás tri skvelé recepty na chutné a zdravé nápoje.
 

Ivane Christovej sa podarilo schudnúť. Máme pre vás tip, ako to môžete dokázať aj vy!

Bývalá misska nikdy nepatrila medzi vychudnuté krásky a aj za čias najväčšej...