Tip redakcii
 

Meky Žbirka chystá koncertné turné: Objaví sa na ňom aj Marika Gombitová?

Kariéru začínal na lavičke pred bratislavskou bytovkou. Už roky však Miro Žbirka (63) vypredáva svoje koncerty. Prečo si z neho manželka Katka robí žarty?

29. apríla 2016, 00:00
Mariku na spoluprácu na turné nemusel prehovárať.

Mariku na spoluprácu na turné nemusel prehovárať.

Autor: Archív M.Ž.

Mirova mama je Angličanka, otec Stredoslovák. Zoznámili sa počas druhej svetovej vojny v londýnskom podniku, keď jeho otec ako vojak Československej armády omylom vypil drink sympatickej slečne. Z tejto „náhody“ prišli na svet traja chlapci – Jason, Anthony a Miroslav. Najstarší sa narodil v Londýne, mladší dvaja už v Bratislave.

Turnaj medzi debničkami

Miro mal štyri roky, keď svojim rodičom ušiel a deň sa rozhodol stráviť v starom bratislavskom kine. „Volalo sa Časík, premietali v ňom dokumenty. Na konci dávali Charlieho Chaplina. Kvôli tomu som prešiel niekoľko kilometrov, usadil som sa a naši ma celý deň hľadali,“ smeje sa obľúbený spevák.

Foto: Archív M.Ž

Jeho detstvo vypĺňal aj šport. S partiou na sídlisku hrávali hokej a futbal. „Na Račianskej ulici vo dvore bolo mäsiarstvo. Z debničiek, ktoré tam mali, sme si ohraničili ihrisko, ani zásobovacie autá nemohli prejsť, lebo my sme mali turnaj. Dnes si to neviem ani len predstaviť,“ spomína Žbirka.
Jeho mama sa postupne učila po slovensky. Ale Meky vraví, že stále mala anglický prízvuk a často, keď si nevedela spomenúť na slovenské slovíčko, nahradila ho anglickým. Dnes to je moderné...

Začínal som na lavičke

K hudbe ho pritiahli starší bratia. Najstarší Jason sedával v kuchyni, spieval a hral na gitare. „Dodnes mám v hlave niektoré skladby. Keď som skúšal niečo zaspievať ja, bratia sa mi smiali,“ hovorí Meky. S úsmevom však dodáva, že práve rodina bola jeho prvou kapelou.

To, že vie spievať, si uvedomil na lavičke v bratislavskom parku. Naučil sa skladbu Yesterday od Beatles, hral si ju na gitare a spieval. Vraví: „Všimol som si, že dievčatá sa na mňa začali pozerať inak. Ale keďže som bol zvyknutý na kritiku z domu, nečakal som pochvalu.“

Rodičia svojho najmladšieho syna v hudbe podporovali, vyštudoval klasickú gitaru, chodil na spev. „Bez toho by nevznikli piesne ako Atlantída či Balada o poľných vtákoch. Ale myslím, že štýl hudby, ktorú robím, sa nedá vyštudovať. Stále sa učím,“ tvrdí spevák. Tak, ako sa odmala učil naspamäť LP platne...
Napriek tomu, že už roky žije v Prahe, nepočuť v jeho reči český prízvuk. Smeje sa: „Raz mi niekto povedal, že môj bratislavský prízvuk neprebije nič.“

Anglicko som si vychutnával

Do Londýna, rodiska svojej mamy, sa prvýkrát dostal ako 26-ročný. „Každý si myslel, že tam môžem ísť kedykoľvek. Nedalo sa. Bránili mi v tom rôzne obmedzenia, napríklad výjazdné doložky,“ hovorí spevák a dodáva, že keď už sa do Británie dostal, vychutnával si to. Všetko bolo pre neho splneným snom.

„Kupoval som si platne a počúval hudbu, o ktorej sme doma iba hovorili. Británia je dodnes mojou milovanou krajinou. Neviem, či sa mi to podarí, ale raz by som chcel stráviť dlhý čas na anglickom vidieku.“

Ani som sa na ňu nepozrel

Manželku Katku spoznal po jednom z vystúpení v pražskej Lucerne. Chcela s ním urobiť rozhovor do študentského časopisu. Niekto klopal, Meky si myslel, že je to dohodnuté s manažérom, a otvoril. Za dverami stála Katka.

„Ani som sa na ňu poriadne nepozrel. Len som jej povedal, nech príde zajtra na autogramiádu do obchodného domu, že tam urobíme rozhovor. Nakoniec sme sa tak zarozprávali, že ten rozhovor sme vlastne nikdy neurobili,“ prezrádza spevák.

Ženil sa o štyri roky neskôr. Z prvého manželstva má dcéru Denisu, vďaka ktorej je už dedkom, a keď má čas, užíva si vnučku školáčku. Priznáva: „S kočíkom ste ma však určite nevideli chodiť, keďže žijem od nej viac ako tristo kilometrov.“
S Katkou má dve deti – Lindu a Davida. Meky prezrádza, že doma z neho veľký osoh nemajú. Čo sa týka varenia, zvládne maximálne anglické raňajky.

Turné bude bomba

V septembri chystá Meky Žbirka koncertné turné. Hosťom jeho koncertov bude aj Marika Gombitová. „Nemusel som ju prehovárať, je vo skvelej forme,“ teší sa Meky. Hosťovanie na turné s názvom Road to Abbey Road prijala s nadšením. Okrem Mariky budú na koncertoch účinkovať výnimoční britskí muzikanti, napríklad bubeník, ktorý hrával s Paulom McCartneym.

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Alena JURISOVÁ
 


 

 
 

pluska správy

Tehotná Babsy prekvapuje: Chcela rodiť ako kedysi naše babičky

Barbara Jagušák (27) sa v auguste stane prvýkrát mamou. Poctivo cvičí pilates....
 

Znechutil sa frajerke! Sexi herec Robo Jakab ukázal, ako sa bozkáva s priateľkou

V novom filme čelí pohŕdaniu, lebo znásilnil. Aj v súkromí mal však tento...
 

V tejto komédii sa vraj tak veľmi nadáva, že môže by prístupná až od pätnásť rokov!

V lete sa väčšine z nás nechce v kine riešiť zložité otázky, chceme sa zabaviť....
 

Vonia tak aj Madonna! Asi preto, že vôňa tejto kvetiny dokáže vzbudiť sexuálne chúťky

Ak chcete, aby vás hneď po príchode do miestnosti zavetrili pánske nosy,...
 

7 byliniek proti zlu. Prekvapí vás, ktorá burina má priam zázračný účinok

Máte pocit, že vás niekto uriekol, alebo že je všade naokolo veľa negatívnej...
 

Vaše diétne tipy

Výherkyne súťaže: Naše čitateľky sú s nami odhodlané chudnúť!

Naše čitateľky Martina Konfederáková (38) a Anna Krupská (56) vyhrali...
 

Lucia Mokráňová dodržuje zaujímavú diétu: Chudne vďaka vlnám!

Exfarmárke Lucii Mokráňovej (25) ukazuje ručička na váhe mínus desať kilogramov....
 

FIT do plaviek: TIETO potraviny môžete jesť do zbláznenia a nepriberiete!

Leto nám už nezadržateľne klope na dvere a preto sa treba dostať čo najrýchlejšie...
 

Máte tučné brucho? Choďte na rannú prechádzku. Slnko medzi ôsmou a deviatou ráno dokáže vytopiť tuk!

Prijali ste ako fakt, že svoje staré džínsy už nezapnete a od istého veku...
 

FOTO: Takúto postavu ešte nemala! Zuzana Plačková sa zaťala a zhodila 14 kíl

Hviezda nákupných maniačok priznala, že prvý mesiac sa nedotkla ani len...