Tip redakcii
 

Seriálová Bambuľka herečka Monika Haasová je dvojnásobná mama: Bude svadba?

Z Bambuľky sa neskôr stala svetobežníčka. Herečka Monika Haasová (39) má s partnerom, maďarským tanečníkom Péterom Cserim, dve deti. Nie je už čas na svadbu?

01. marca 2016, 00:00
S partnerom Péterom, so synom Nikitom a s Lujzou tvoria šťastnú rodinku.

S partnerom Péterom, so synom Nikitom a s Lujzou tvoria šťastnú rodinku.

Autor: Archív M.H.

Prečo ste sa po šestnástich rokoch v Amsterdame rozhodli vrátiť domov?

Bola som práve na chalupe, keď mi zavolal režisér Miloslav Luther a ponúkol mi rolu vo filme Krok do tmy. S mojím mužom Péterom sme sa dohodli, že si tu na ten čas prenajmeme byt. Počas nakrúcania som však otehotnela, a tak sme si povedali: vydržme tu aspoň rok, kým sa narodí dieťa. A z roka sú už takmer tri.

Rozhodlo najmä to, že ste už dvojnásobnou maminou?

Určite áno. S Péterom si myslíme, že je dôležitejšie byť pri rodine, ako zostať niekde vo svete s inými pracovnými plánmi a deti riešiť s babysitterkami. Rodina je oveľa viac ako miesto, kde sme predtým žili a pôsobili.

Ste herečka, mímka, performerka, režisérka a tak ďalej. Dokážu byť reč tela, výraz, emócie presnejšie než slová?

Robím všetko. Začínala som ako herečka so slovom a posunula som sa k pohybu. V tejto polohe sa dá preniknúť aj do iných sfér, nedopovedaných, vyjadriť to, čo sa nedá vyjadriť slovami. A nehovorím len o tanci, ale aj o fyzickom herectve, ktoré sa odohráva v priestore a narába s pohybom a hudbou.

Založili ste Festival DIVNÉ VECI, ktorý sa koná v Starej Turej a okolí. Chcete v ňom nadviazať na tradíciu pouličného divadla?

Áno, v Holandsku sa predstavenia bežne odohrávajú pod holým nebom, nazývajú to site-specific festival. Vždy sa mi to páčilo, lebo som získala veľa živých kontaktov. Baví ma to, keď divadlo príde z ulice alebo zo záhrady, niekto vás niekam zavolá, vás to strhne a zavedie až do poľa na prekvapivú šou.

Niečo v podobnom duchu by som chcela robiť aj na Slovensku. Prečo v Starej Turej? Lebo neďaleko na kopaniciach stojí naša chalupa. Chcela som, aby sa práve ona stala centrom umeleckých aktivít a workshopov, ale ešte nie je v takom stave. Preto sme išli do kultúrneho domu Javorina, do ulíc i do okolia mesta.

Aj na chalupe robíte divné veci? Alebo skôr obyčajné?

Máme tam kozub, píli sa a rúbe drevo, varí slivkový lekvár na peci, to všetko milujem už od detstva. Keď som žila v Holandsku, túžila som mať chalupu, takú, na akú s nami chodievali naši rodičia. Jednoducho miesto, kde môžete byť zafúľaní, špinaví a slobodní… Chcem, aby to prežívali aj moje deti a ja s nimi.

Čo pociťujete v chalupe na samote?

Hovorím, že si tam očisťujem dušu. Som obyčajne oblečená, na nič sa nemusím hrať, zbavujem sa všetkých spoločenských nánosov a vrstiev. Keď sa tak stane, začne prúdiť energia, lebo to odľahlé miesto na kopaniciach s pár domčekmi je zdroj nápadov. A je tam také ticho, že nevieme ani zaspať.

Váš partner Péter Cseri je tanečník. Je výhoda baviť sa spolu o práci aj doma? Alebo skôr rozbuška?

Oboje (smiech). Záleží na tom, v akom sme pracovnom vzťahu – či dirigujem ja jeho, alebo on mňa. Nedávno sme mali premiéru nášho fyzického divadla Trio Olga, kde sme obaja boli interpretmi a tvorcami zároveň. Jasné, že sme sa aj pohádali, ale dôležité je, že okrem partnerského vzťahu máme ešte iný ostrovček, kde tvorivo pracujeme na niečom spoločnom.

Predstavenie hráte v jurte, kam vojde päťdesiat divákov. Kde ste ju zohnali?

Vždy som chcela mať vlastné divadielko a po jurte som túžila, odkedy som bola v Mongolsku. Vďaka finančnej podpore ministerstva kultúry a Bratislavského samosprávneho kraja sa mi tento sen splnil.

Koľkými jazykmi sa doma rozprávate?

Odpoveď na túto otázku, ako aj celý rozhovor, nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka Báječná žena, alebo v pokračovaní článku ako súčasť Piana.

Tromi. Ja s Péterom po anglicky, s deťmi po slovensky, on s deťmi po maďarsky a ešte máme štvrtý, skomoleninový, ktorým hovorí dvojročná Lujza. Ale už začína aj po slovensky.

Neprekrikujete sa, keď si chcete povedať niečo závažné?

Práve cez víkend vznikla situácia, keď každý chcel niečo povedať, ale nie všetci rozumeli alebo každý len nejakú časť. Jedna linka je anglická, druhá maďarsko-anglická a tretia slovensko-anglická. Boli sme nervózni, lebo neprišlo k rýchlej výmene informácií. Ale teším sa, že musím stále pracovať ako pulzujúci sval a prepínať v dvoch jazykoch.

Pri prvom pôrode bola vaša mama, pri druhom partner Péter. Neodpadol?

Neodpadol, ale odišiel tesne predtým a vrátil sa, keď už bola Lujza na svete. A hneď ju chcel fotiť (smiech).

Máte spolu dve deti. Nie je to už dôvod zmeniť názor na svadbu?

Deti sú dôvod, že je to jasné (smiech).

Čo je jasné?

To, že sme spolu. Aby sme boli rozoznateľní ako partneri, na to dve deti úplne stačia. Manželstvo je niečo, čo chce vzťah uväzniť v nejakej forme. Podľa mňa je vzťah proces, ktorý sa vyvíja bez ohľadu na tú formu. Keby sme sa s Péterom vzali, bolo by to len o svadobnej hostine. My si však oslavu môžeme urobiť kedykoľvek. Celá naša veľká rodina sa napríklad stretáva po každej premiére.

Ako sa vám podarilo po pôrode schudnúť? Tancom, cvičením, úpravou stravy alebo za to vďačíte genetike?

Nikdy som nemala problém s kilami, moje telo je odmlada naučené hýbať sa. Nedržala som ani diéty, naopak, jem, čo vidím. Ale je pravda, že sa snažím stravovať zdravšie, čítam na obale, čo produkty obsahujú, zameriavam sa na zeleninu… A jem veci bez lepku.

Kdesi ste zo žartu povedali, že Bambuľka bola vrchol vašej kariéry. Aké je dívať sa na seba v seriáli po toľkých rokoch?

Super, lebo ten seriál akoby stále nadobúdal hodnotu. Tú nemiznúcu, dlhotrvajúcu.

Púšťate Bambuľku svojim deťom?

Nikita to nikdy nechcel pozerať, ale spočiatku nevedel, že odmieta vlastnú mamu…

Nespoznal vás podľa usmievavej tváričky?

Povedali mu to v škôlke. A keď videl, ako deti ku mne išli, spýtal sa: Maminka, naozaj si hrala tú Bambuľku?

Kedysi ste peniaze dávali najmä na cestovanie. Ešte vás neomrzelo?

To, čo zažijete pred príchodom detí, vám nik nevezme. Deti to trochu zabrzdia, ale viem si predstaviť, aké to bude, keď pôjdem s deťmi. Napríklad s Nikitom som veľa cestovala, keď sa narodila Lujza, sťažilo sa to. S RTVS mám rozpracovaný cestopisný dokument, s ktorým pôjdeme ako rodina na dva mesiace do Brazílie. Okrem iného tam budem robiť predstavenie so svojím mužom a s brazílskym choreografom.

Váš muž Péter vyrastal pri Balatone. Býva v lete toto jazero vaším malým súkromným morom?

Chodíme tam každý rok. V detstve sme tam cestovali s našimi, teraz sa tam vraciame, lebo Péter tam má rodinu. Je nám tam fajn...

Po kom zdedili talent?

Haasové sú tri sestry a všetky sú umelecky činné. Po kom z rodiny zdelili talent? Monika vraj pred sebou stále vidí svoju babičku Lu, ktorá už dva roky nežije, ako vždy chcela, aby jej Monika so Zuzkou hrali scénky. Kdekoľvek. „Niekde sme čakali a ona povedala: Zahraj mi, že si v mäsiarstve a ideš kúpiť mäso. A vždy sa na tom veľmi rehotala. Vedela sa zasmiať tak od srdca,“ spomína Monika.

A výtvarné vlohy? Tie zdedili asi po strýkovi Paľovi, ktorý vtedy býval ešte u babičky. „Keď sme cez víkend vošli k nemu do izby, mal tam rozvešané svoje umelecké výtvory a naše kresby po všetkých stenách. Čítal nám a my sme si kreslili. Myslím, že sestra Ivetka na tom vyrastala…“

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Emil BABÍN

video

 


 

 
 

pluska správy

Rýchlokvasených odborníčok na pôrod pribúda. Ako NENALETIEŤ a neohroziť seba aj dieťa?

Mgr. Ľuba Lapšanská zo združenia Slovenské duly priznáva, že urobiť poriadok...
 

Otestuje si vlastné citové potreby

Život v spokojnom a harmonickom manželstve či partnerstve je snom asi každej...
 

VIDEO: Trenčiansky hrad je plný záhad a legiend. TIETO naň lákajú ľudí na výlet najviac

Vladárov hrob márne hľadali v podzemí Matúšovej veže aj v tajnej šachte...
 

Vaše diétne tipy

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 
 
Seriálová Bambuľka herečka Monika Haasová je dvojnásobná mama: Bude svadba?
BÁJEČNÁ ŽENA/ Emil BABÍN