Tip redakcii
 

Sexi pištoľníčka

Strelkyňa DANKA BARTEKOVÁ (24) by sa pokojne uplatnila aj v modelingu, lenže svetové móla ju nelákajú. Rodáčka z Trenčína totiž už dlhé roky miluje strieľať po asfaltových holuboch. Vlani sa stala majsterkou Európy v novom svetovom rekorde a zúčastnila sa aj olympiády v Pekingu. Popritom stíha študovať medzinárodné vzťahy a venovať sa svojej láske, zlatému slávikovi Petrovi Cmorikovi (28). Vyviesť z miery ju dokáže iba jej dvojča Lenka, tiež strelkyňa, ktorá je jej prirodzenou konkurenciou.

08. januára 2009, 12:00

Koniec roka strávila športovkyňa so svojím priateľom Petrom Cmorikom na lyžovačke vo Valčianskej doline. Obaja sú zaneprázdnení a ich práca je zároveň ich koníčkom. „Keď idem na týždeň preč, tak od Peťa určite nebudem počuť, že prosím ťa, nechoď. To isté platí aj opačne. Stane sa, že sa vrátim z cesty a on vyrazí na turné. Tiež mu to nemôžem vyčítať. Neviem si predstaviť, že by to fungovalo inak. Vďaka svojim profesiám sme k sebe tolerantnejší. Asi práve preto máme pre seba viac pochopenia,“ myslí si. Svojho milého teda so zbraňou v ruke nestráži. Spevák si už z profesionálnej zbrane vystrelil, ale za srdce ho to veľmi nechytilo. „Tak ako ja nespievam, on nestrieľa. Spája nás squash a lyžovanie,“ hovorí s úsmevom. Párik spolu ešte nebýva, no každú možnú chvíľku trávi buď u Bartekovcov, alebo u Petra. 
  Danka už stihla zabŕdnuť aj do modelingu. Nedávno sa predviedla na Orange Fashion Show ako modelka a jej priateľ bol ňou očarený. Vo večerných šatách sa cítila veľmi dobre, ale móde sa príliš nevenuje. „Som typický konzument módy. Inšpirujem sa v časopisoch. Nalíčená a dokonale upravená som sa cítila veľmi dobre. Peter ma vychválil, páčilo sa mu to,“ konštatuje. Hoci sa vďaka tomu objavila na titulných stranách denníkov, sláva jej do hlavy nestúpla. „Bolo to naozaj zvláštne, pretože takejto pocty sa mi nedo - stalo, ani keď som urobila svetový rekord. Beriem to s veľkou rezervou, bola to záležitosť dvoch dní a hviezdu to zo mňa určite neurobilo.“

Sestra ako konkurencia

Dankino dvojča Lenka sa tiež venuje športovému strieľaniu. Ich úspechy sa striedajú ako na hojdačke. Raz je lepšia jedna a inokedy druhá. Momentálne je na výslní Danka. 
  „Sestra je moja prirodzená konkurentka. Lenka mala svoje obdobie v roku 2002 a 2003. Vtedy ma „nabila“, kedy chcela. Teraz sa nám to trošku vymenilo, som úspešnejšia. Neverím, že to bude trvať dlho. Aj ona na sebe veľmi tvrdo pracuje a je veľký talent. No myslím si, že musí prísť na to, čo jej pomáha k úspechu, pretože každý je individuálny. Mám pocit, že som už našla nejaký svoj systém, ktorý mi pomáha. Systém prípravy, práce na položke, na strelnici, vlastne systém všetkého. A myslím si, že Lenka sa ešte trošku hľadá,“ tvrdí športovkyňa. Každá zo sestier má iný prístup. Danka je väčší perfekcionista a Lenka potrebuje psychickú pohodu a nabudenie. Sestry majú spoločného trénera, ktorý sa snaží mať ku každej z nich individuálny prístup. 
  „Na súťaži ma dokáže vyviesť z miery jedine Lenka, presnejšie jej pokrik. Nikdy nikoho nevnímam ani nepočujem. Ale hneď ako je na štarte spolu so mnou aj ona, tak ju okamžite vnímam. Presne počujem, keď si pýta nahodenie holuba. Máme aj rovnaký pokrik „daj!“ Keď Lenka chybí, zaručene vtedy chybím aj ja,“ hovorí s úsmevom.

Sestry aj súperky. Ich úspechy sa striedajú. Dnes je lepšia Danka, no pred pár rokmi ju Lenka porazila, kedykoľvek sa jej zachcelo.


Na seba je tvrdá

„Pravidlo je, že keď človek môže všetko a nemusí nič, je priemer. Som perfekcionista a na to, aby som mala dobré výsledky, potrebujem vedieť, že som pre to urobila všetko. Musím vedieť, že som celú zimu makala a moja kondička je perfektná, tým pádom som v psychickej pohode. Vtedy viem, že podám dobrý výkon.“ 
  Danku ako profesionálnu športovkyňu streľba živí. Ďalej však na sebe pracuje a vo svojej budúcnosti má jasno. „Študujem medzinárodné vzťahy. Vždy som chcela robiť v diplomacii. Teraz sa mi otvára možnosť pracovať v oblasti športovej diplomacie. Takže môžem ostať aj pri športe a profesii, ktorú vyštudujem. Spojím príjemné s užitočným, hoci som športovať nikdy nechcela,“ priznáva.

Danka ako modelka na Orange Fashion Shou


Strieľať môže aj obézny dôchodca

Pri športovej streľbe nie je nevyhnutné vypracované telo ani trénovať vytrvalosť či rýchlosť. Z hry vás nevyradí ani vek či nadváha. Najpodstatnejšia je psychika, ktorá podľa Danky Bartekovej veľmi úzko súvisí s dobrou fyzickou kondíciou. „Keď sa postavím na strelnicu, cítim obrovský tlak, stres, som veľmi nervózna. Každý človek znáša takéto stavy lepšie, keď je fyzicky zdatný. Keď mám preteky, od rána do večera som na strelnici. Aby som po obede neodpadla, potrebujem teraz naberať svalovú hmotu a spevniť. Chodievam do posilňovne a hrať squash. V lete behávam,“ vysvetľuje. 
  Danka si svoje kilogramy nemusí vôbec strážiť. Podľa nej je športová streľba úplne ideálny šport. „Môžeme mať 150 kíl a perfektné výsledky, no takých je málo, rovnako aj 50 rokov a byť lepší ako dvadsaťroční. Môžeme fajčiť a nebude to mať vplyv na náš výsledok,“ opisuje s úsmevom. Pušku, ktorá váži 4 kilá, musí toto jemné žieňa za deň zodvihnúť a nabiť až dvestokrát. Najviac dostávajú zabrať chrbát a ruky. Preto strelci posilňujú najmä tieto partie.

 
Motivuje ma neúspech a makám preto, aby som dosiahla opak.


Nie je to lacný špás

Danka strieľa z pušky značky Perazzi. Podľa nej je jej flinta jedna z najlepších. Stojí približne 300-tisíc korún (10-tisíc eur). „Musím ešte kupovať náboje. Jeden olovený náboj stojí asi sedem korún. Plus jednorazové terče, ktoré stoja asi dve koruny jeden. Takže jedna rana ma stojí zhruba 10 korún a za rok ich vystrieľam naozaj veľmi veľa,“ vyratúva investície. Na oblečení však ušetrí a navyše je veľmi pohodlné. „Máme strelecké vesty, ktoré sú ľahké. Nemáme žiadne extrémne 40-kilové vystužené vesty, ktoré nosí napríklad Jožko Gönci. Potom tlmiče, okuliare, šiltovka a rukavice.“ Okrem tejto povinnej výbavy môžu prísť strelci oblečení v podstate akokoľvek. Jedinou podmienkou je, že krátke nohavice nesmú byť kratšie ako desať centimetrov nad kolená.

Autor: PLUS JEDEN DEŇ pre ženy/Martina Korbašová
 


 

 
 

pluska správy

Obávaná diagnóza! Melanie Griffithová bojuje s rakovinou! Zhubná choroba sa jej vrátila už po druhý raz v živote

Alkohol, lieky a neverný manžel nie sú ani zďaleka jediným trápením v živote...
 

Chcete byť navždy krásna? TOTO sú prehrešky, ktorým sa radšej okamžite vyhnite!

Robte pre seba maximum. Vaša pleť i telo sa vám poďakujú. A vám rozhodne pri...
 

Ind Kundan žije v Bratislave sedem rokov. Čo si myslí o vraždení svojho krajana Nishita a o rasizme?

"Nepotrebujem sa nijako ozbrojovať," hovorí majiteľ reštaurácie.
 

Chystáte sa maľovať? Hviezdy vedia, aká farba je vhodná pre vaše znamenie #2

Malá zmena s veľkými výsledkami? Rozhodne sa to dá, stačí si len dobre vybrať....
 

Simona Krainová v pokušení: Modelka prezrádza, ako nenaštvať mozog!

Už nemôžem po večeroch ležať a pchať sa veterníkmi – smeje sa blondínka,...
 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.