Tip redakcii
 

Odborníčka Martina Králíčková: Schudnúť môže každý a to aj bez diét a cvičenia

Schudnúť bez diét a cvičenia? To znie naozaj lákavo, no je ťažké tomu uveriť. Vraj sa to však skutočne dá, len je potrebné poznať pár pravidiel. Recept, ako na to, nám prezradila Martina Králíčková, autorka knihy Hubnutí bez diet a cvičení.

15. novembra 2013, 11:00
Martina Králíčková nám prezradila, ako schudneme bez diét a cvičenia.

Martina Králíčková nám prezradila, ako schudneme bez diét a cvičenia.

Autor: Archív

Hovorí sa, že chudnutie začína v hlave. Ako si to máme v hlave nastaviť, ak chceme schudnúť?

Najprv musíme zistiť, akých chýb sa dopúšťame. Jednou z nich je mýtus o raňajkách. Hoci takmer všetci odborníci tvrdia, že si máme dopriať výdatné raňajky, ja to považujem za jednu z najväčších chýb na ceste za štíhlou líniou. Keď sa totižto ráno naraňajkujeme, pričom zmiešame rôzne typy potravín ako vajíčka, ovocie, celozrnný chlieb a podobne, tak celá naša energia, ktorú ráno potrebujeme, ide namiesto do mozgu do tráviaceho systému. Potom pijeme veľa kávy, aby sme boli vôbec schopní pracovať a fungovať. Práve na zmenu raňajkovania mám najväčšie ohlasy. Ďalšia chyba, ktorú často robíme, je to, ako nakupujeme. Myslite na to, že čo nakúpite, to aj zjete. Keď si kúpim balenie zemiakových lupienkov, zjem ho. Keď si kúpim dva, zjem ich dva. A keď si ich nekúpim, tak ich nezjem. To je tiež jedna zo stratégií. Ďalšia je vytvárať si prekážky na ceste za jedlom. Zaujímavý je jeden výskum so sekretárkami. Keď mali tieto dámy bonbóny položené na stole vo svojej blízkosti, tak ich zjedli deväť. Keď si ich dali do zásuvky, tak ich zjedli šesť a keď ich presunuli o dva metre ďalej, tak si už nedali tú námahu vstať a ísť si po bonbón. Zjedli tak iba štyri bonbóny, čo je podstatne menej. Takže to je príklad toho, ako si vytvárať prekážky za jedlom.

Vaša kniha má veľmi lákavý názov – Chudnutie bez diét a cvičení. No práve diéty a cvičenie považujeme za jediný spôsob, ako schudnúť. Vy však tvrdíte, že to ide aj bez toho. Čo je teda kľúčom k štíhlej línii?

To, že sa musí chudnúť diétami a cvičením, považujem za mýtus. Samozrejme, neznamená to, že by som bola proti cvičeniu. Keď sa chcem udržať v kondícii, cvičím jógu. Cvičenie je dobré na spevnenie tela a aj na naše myšlienky. Nie je to však spojené s chudnutím. Museli by sme totiž cvičiť veľmi veľa, aby sme spálili toľko kalórií, koľko chceme. Napríklad na to, aby sme spálili sto kalórií, musíme zabehnúť zhruba kilometer a pol rýchlosťou osem kilometrov za hodinu. Ja mám napríklad rada jedny sušienky. V balení ich je dvadsať a na to, aby som spálila celý balíček, by som musela zabehnúť 15 kilometrov. Určite, keby ste behali 15 až 20 kilometrov denne, tak sa to na vašej postave odrazí, no chudnúť sa dá aj bez cvičenia. Všetko je to o správaní a o hlave. Napríklad, mne veľa vecí nechutí. A to iba preto, že som si vytvorila také vzorce v hlave.

To znamená, že ste samu seba presvedčili, že vám to nechutí, aj keď predtým to bolo inak?

Pred desiatimi rokmi mi napríklad chutili zákusky. Dnes už nie.

Pretože ste si to tak v hlave nastavili...

Presne tak. Nie je to teda o diétach. Keď držíte diétu, cítite to ako veľké obmedzenie. Keď s diétou skončíte, vrátite sa k rovnakým vzorcom správania a väčšinou sa stane to, že priberiete a priberiete ešte viac, ako ste schudli. Preto som úplne proti diétam. Treba zmeniť spôsob stravovania a vôbec, svojho správania. Keď jem niečo, čo je síce chutné, ale nezdravé a kalorické, spôsobím si pár minút dobrého pocitu. Zvyšok dňa sa však trápim tým, že som tučná alebo tým, ako trpí môj tráviaci systém. Čiže vždy, keď idem niečo zjesť, opýtam sa samej seba – mám na to skutočne chuť? Ak aj áno, pýtam sa ďalej, či mi stojí tá chvíľka pôžitku za to, aby trpelo celé moje telo. A keď si takto položíte niekoľko otázok, tak si väčšinou odpoviete, že vám to za to nestojí. Jedným z najväčších nebezpečenstiev, na ktoré si treba dávať pozor, je cukor. Človek si na ňom môže vytvoriť závislosť, a potom je pre neho ako droga. Ak ste zvyknutá na cukor, musíte zvyšovať jeho dávky. Keď ho prestanete prijímať, tak sa dostavia abstinenčné príznaky. Preto je najlepšie jesť cukor vo forme ovocia a to najmä na raňajky, pretože potom už nebudete mať chuť na sladké. Ja jem veľa ovocia celé dopoludnie. A to je tá najlepšia forma cukru, pretože je ľahko spracovateľná. Ostatné formy cukru, čiže sladkosti a sladké jedlá, vo vás vytvárajú závislosť.

Prezradili ste o sebe, že v minulosti ste sa trápili diétami. Ako ste prišli na to, že schudnúť sa dá aj inak?

Najprv to bolo o pokusoch a omyloch. Trápila som sa pomerne dlho. Veľa som sa však naučila pozorovaním a študovaním sociologických výskumov, ktoré som potom aplikovala do svojho života.

Ako vyzerá váš denný jedálniček?

Keď ráno vstanem, vypijem veľa vody, pretože keď pociťujeme hlad, často ide iba o skrytý smäd. Vodu pijem aj pred jedlom. Tak zistím, či som naozaj hladná. Dopoludnia jem veľa ovocia a to hocikedy, keď pocítim hlad. Hlavné jedlá si nechávam na večer. Cez deň nejem mäso. Spracovávanie bielkovín totižto trvá veľmi dlho. Je to dosť zložitý a náročný proces a práve preto sme po konzumácii mäsa unavení. Jedávam ho teda až večer okolo ôsmej, no okrem kuracieho, pretože som presvedčená, že tak lacné mäso nemôže byť kvalitné a zdravé. Cez deň si dám napríklad ovsenú kašu, veľa zeleniny, ale aj cestoviny, avšak na jednoduchý spôsob. Základom sú totižto ľahké jedlá. Keď toho veľa pomiešate, to znamená, že ak si dáte napríklad cestoviny s mäsom, smotanovú omáčku a k tomu trebárs ešte niečo ďalšie, tak je to už príliš komplikované. Ľudia sú po takom jedle unavení a necítia sa dobre. Telo má problém spracovať to všetko, a potom sa aj jednoduchšie priberá.

Čo robia zle ženy, ktoré držia diéty, cvičia a napriek tomu sa im nedarí schudnúť?

V prvom rade sú to určite tie raňajky. Ďalším problémom je práve držanie diét. Človek pociťuje hlad a myšlienky mu stále ubiehajú k jedlu. Keď sa aj snažíte odolať, väčšinou vydržíte tak dva-tri dni. Nemôžete sa predsa do konca života obmedzovať a cítiť sa zle. Veď zmyslom života je cítiť sa dobre a byť šťastný. A keď držím diétu, obmedzujem sa, cítim sa zle, a tak to dlho nevydržím. Je to proti prírode.

Ako človek presvedčí sám seba, že mu niečo nechutí alebo naopak chutí?

Dôležité je spájať si jedlo s určitými udalosťami. Tak napríklad, keď niečo oslavujete, nedáte si tortu, ale feniklový šalát. Ak si teda určité jedlo spojíte s príjemnou udalosťou, začnete ho mať rada.

Vizitka

Narodila sa v Prahe, študovala na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity a popri štúdiu medicíny sa venovala modelingu. Za kariérou modelky odcestovala do Talianska. Práve tam sa začala zaujímať o výživu a zdravý životný štýl. Po návrate do Prahy sa venovala tlmočeniu a prekladateľstvu a hľadala alternatívne cesty k lepšiemu využitiu ľudského mozgu. V spolupráci s manželom Ivom Tomanom vyvinula Revolučnú angličtinu TAXUS Learning. V roku 2013 vydala knihu Hubnutí bez diet a cvičení, v ktorej uplatnila dvoje viac ako dvadsaťročné praktické skúsenosti z oblasti výživy.

Autor: Glanc.sk

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Odborníčka Martina Králíčková: Schudnúť môže každý a to aj bez diét a cvičenia
Glanc.sk