Tip redakcii
 

Svetlana schudla 67 kíl a hlási sa do súťaže o najštíhlejšieho človeka

„Jediné, čo mi bolo v obchode kedysi dobré, bola kabelka,“ smeje sa Svetlana Windischová (49). Dnes sa uchádza o medzinárodný titul Najštíhlejší človek sveta za rok 2013.

12. novembra 2013, 10:00
Svetlana pred diétou (vľavo) a po nej

Svetlana pred diétou (vľavo) a po nej

Autor: Archív/glanc.sk

Je to, akoby z chrbta zhodila jednu dospelú ženu, ktorú vláčila celé roky so sebou. Dnes si ju medzi ľuďmi všimnete pre svetlé ružové šaty a úsmev, kým ešte pred rokom trčala z davu preto, že ju bolo ľahšie preskočiť ako obísť. Tieto slová sme si dovolili preto, lebo Svetlana Windischová patrí do kategórie ľudí s veľkým zmyslom pre humor a len tak ľahko ju niečo nepoloží. Paradoxne to dokazovala po celé roky, kým bola morbídne obézna. Svojich takmer stoštyridsať kíl nosila statočne bez toho, aby od komplexov plakala po večeroch do vankúša.

Napriek tomu, že ju manžel, deti aj blízke okolie brali s láskou takú, aká je, neustále sa pokúšala kilá zhodiť. Ak sa podarilo, tak len s rýchlym jojo efektom. Radikálne ju zmenila až liečba pomocou Cambridge Diet. „Ľudia, s ktorými spolupracujem, ma nespoznávajú. Už sa ma aj jedna pani opýtala, či pani Windischová už nepracuje,“ hovorí obchodná zástupkyňa, ktorá kedysi dokonca distribuovala do lekární prípravky na chudnutie.

Tretia večera

Ako sa vôbec podarilo inak zdravej žene nabaliť na seba také vankúše? „Pravidelným jedením,“ zavtipkuje. Začalo sa to po pôrodoch. Keďže dojčila, dopriala si viac: „Každý večer som zjedla napríklad tvaroh s cukrom. Veď je to výborné na mlieko, hovorila som si.“ Doma síce ona ani jej muž nevarili nezdravé jedlá, ona však nemala mieru: „Nejedla som veľké porcie, ale často.“ Kilá pribúdali nielen s množstvom rožkov zjedených na prvú, druhú a tretiu večeru, ale aj s každou návštevou obľúbeného fastfoodu. Paralelne s chuťou na jedlo v jej hlave však bežala aj túžba schudnúť.

„S kamarátkou sme často nad hamburgermi robili plány, ako budeme držať diétu.“ Výhovorky sa vždy našli: „Termínov bolo veľa. Od zajtra, po menštruácii, od pondelka, od prvého v mesiaci… Lenže predtým sa ešte treba napchať. Prípravné, prežieracie obdobie na začatie diéty trvalo dlho,“ priznáva Svetlana Windischová. „Diétu netreba držať od zajtra, ale najlepšie odvčera,“ smeje sa.

Pred diétou: 137kg, Po diéte: 72 kg

Foto: Archív/glanc.sk

Ako vo vreci

„Mám úžasného muža, ktorý si zo mňa síce s láskou občas uťahoval, ale nikdy som nemala pocit, že sa za mňa hanbí. Vždy ma ťahal von. Rovnako to bolo aj u detí. Sme taká veselá rodina,“ hovorí. Napriek tomu jej každodenný život dával pocítiť, že to nie je ono. „Nebavilo ma chodiť do obchodov so šatami, veď jediné, čo mi bolo dobré, bola kabelka. Občas ma vytiahla dcéra, ale zbytočne. Hnevala som sa tam na seba, veď len pre pažravosť som sa pripravovala o toľko radostí. O peknej spodnej bielizni som mohla len snívať. Šaty som si musela šiť a akokoľvek som sa snažila upraviť strihy pekných vecí z módneho časopisu, vyšlo z toho len vrece. Vždy bolo však krajšie ako to, čo visí v obchodoch pre moletky. Šaty tam vyzerajú ako pre sedemdesiatničky,“ prevráti očami.

Obdobie, počas ktorého schudla a postupne menila veľkosti, si však pochvaľuje, napriek tomu, že výmena šatníka bola pekne drahá záležitosť. „Po rokoch som si kúpila čižmy so sárou! Od radosti hneď dvoje,“ dvíha prst.

Bez lyží a bicykla

Pre kilogramy sa rozpadol aj športový život rodiny: „Kedysi sme lyžovali, ale jedno krásne popoludnie som ostala robiť pod kopcom čajový servis. Nevošla som sa totiž do žiadnych otepľovačiek a hlavne som sa bála, že keď spadnem, dokaličím sa vlastnou váhou. Prestala som hrať tenis a muž musel chodiť na bicykel sám.“ Napriek všetkému optimizmu a nadhľadu nebola núdza o momenty pripomínajúce jej hmotnosť: „V kine som musela sedieť bokom, to by ste neverili, aké malé sedačky tam majú. Keď som sa postavila, mala som otlačené boky,“ hovorí. S usmiatymi očami pridá aj historku s plastovou stoličkou: „Sedeli sme kdesi v lete na terase. Keď som vstala, ostala mi na zadku. Cítila som sa hrozne.“

Netrpela som

Začiatok konca trapasov nastal v momente, keď vošla do inštitútu na redukciu a prevenciu nadváhy a liečbu obezity, ktoré sa špecializuje na diétu s názvom Cambridge Diet. Jej revolúcia v boji s kilami sa začala symbolicky 17. novembra, v máji už bola na nepoznanie. „Pri diéte som nebola hladná, nemusela som špekulovať, čo si dám a kedy,“ zhrnie jednoducho Svetlana Windischová. Keďže sa považuje za optimistického bojovníka, prihlásila sa aj do súťaže International Slimmer of the Year 2013. Usporadúva ju anglická spoločnosť, ktorá získala od anglickej kráľovnej Alžbety ocenenie za to, že bojuje za zlepšenie zdravotného stavu ľudí na celom svete.

„Postúpila som dokonca do semifinále, je nás tam sedemnásť z rôznych krajín,“ hovorí sympatická Bratislavčanka. Ak chcete svetu odkázať, že aj naši tučkovia vedia bojovať, kliknite na stránku: http://www. cambridgeweightplanawards. com/ a odovzdajte jej tu kliknutím svoj hlas. Môžete dokonca vyhrať zaujímavé ceny. Keď sa lúčime, poznamená, že beží domov, pretože majú s manželom ešte nejaké plány: „Aj predtým ma ťahal von, ale ja som bola brzdou. Dnes už sa nebránim a dokonca občas ťahám ja jeho.“

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Svetlana schudla 67 kíl a hlási sa do súťaže o najštíhlejšieho človeka
ŠARM/ Katarína Čulenová