Tip redakcii
 

Aj muži diétujú: Ako chudne gurmán Martin Malachovský?

„Diéty sú v mojom živote záchrannou brzdou. Jedlo mám totiž veľmi rád,“ hovorí operný spevák Martin Malachovský (45), ktorý už zhodil pár kilogramov.

14. júla 2013, 09:00
Martin Malachovský sa rozhodol opäť držať diétu.

Martin Malachovský sa rozhodol opäť držať diétu.

Autor: Michal Šebeňa

„Môj najväčší stravovací zlozvyk je asi celkovo obžerstvo, lebo som pôžitkár, ktorý všetko rád ochutnáva a vychutnáva,“ sype si popol na hlavu s úsmevom operný spevák Martin Malachovský. Priznáva, že doma je jeho doménou vyjedanie z hrncov a neskoré nájazdy na chladničku: „Po predstavení som vybudený a naladený na flám…“

Kombinácia mužského zmyslu pre vychutnanie dobrého jedla a povolania, ktoré si vyžaduje aj prácu večer, je pre štíhlu líniu vražedná. Majiteľ hlbokého basu vie o tom svoje. Najmä pri pracovných cestách do zahraničia si neodoprie miestne špeciality: „S radosťou vždy ochutnávam lokálnu kuchyňu. Som gurmán a dodržiavanie stravovacej disciplíny neriešim. My operní speváci sme nočné živočíchy, a tak sa aj náležite správame. Posedenie s dobrými priateľmi a kolegami pri skvelom jedle a pití má obrovské čaro,“ povie a hneď sa rozhovorí o Japonsku, v ktorom strávil niekoľko mesiacov: „Zbožňujem tamojšiu kuchyňu. Navyše, ich strava je aj zdravá! Podarilo sa mi tam vždy dokonca aj schudnúť, hoci som sa neobmedzoval.“

Zo špecialít ho asi najväčšmi oslovila ryba fugu: „Niektoré časti jej tela sú smrteľne jedovaté, pripravujú ju len kuchári s certifikátom niekoľkoročnej praxe a vždy je to tak trochu o život. Jedol som ju dvakrát, bol to veľký obrad a zážitok.“

Zajedajú stres

Veľa známych operných spevákov nemá na bruchu tehličky, skôr naopak, a tak sa natíska otázka, či im tuk okolo pása nebodaj pomáha pri výkone. Martin Malachovský sa smeje: „Určite nie, telo sa musí viac namáhať a viac sa aj potí. Ak je však spevák v strese, často rieši kompenzáciu pohody práve jedlom. Pred výkonom človeku väčšinou nechutí, žalúdok sa ozve, až keď opadne napätie. No a keď je to u nás v neskorých nočných hodinách, pneumatiky okolo pásu raz-dva pribúdajú. Myslím, že väčšina z nás s tým stále bojuje!“

Obeť dobrých kuchárok

Diéty sa stále pokladajú za viac ženskú tému a muži sa nimi neradi chvália alebo sa hanbia o nich hovoriť. Priznáva to aj spevák. „Aj moji známi dietujú a náramne sa na tom zabávame, lebo ide prevažne o zúfalé a nárazové záchvaty. Diéty sú v mojom živote záchrannou brzdou. V podstate sa celý život pohybujem medzi dvomi štádiami – radosť z povolenej gurmánskej uzdy a asketické sebazničujúce pôstne obdobia,“ hovorí muž, ktorý si pochvaľuje, že skvelo varí jeho manželka, moderátorka Iveta Malachovská, ale aj jeho svokra a mama. „Veď ja som obeť ich majstrovstva,“ dvíha ruky.

Foto: Archív

Podľahol tlaku

Prednedávnom podľahol Martin Malachovský tlaku svojho najbližšieho okolia a rozhodol sa opäť držať diétu, ku ktorej sa uchýli asi dvakrát do roka. „Som nesmierne vďačný Ivetke, že mi chystá všetky potraviny a varí jedlá, ktoré môžem jesť. Je to obrovská pomoc. Navyše, ona je skvelý parťák a motivátor. Snaží sa ma podporiť a správne vyhecovať, lebo niekedy mám sto chutí sa na to vykašľať,“ priznáva otvorene.

Za dva týždne sedem kíl

„Keď je najhoršie, siahnem po skvelej diéte, ktorú mi poradil kardiológ MUDr. Pavol Chňupa,“ hovorí Martin Malachovský. Za dva týždne zhodí asi sedem kíl.

  • K dietovaniu treba pridať aj cvičenie. Spevák má rád tenis, basketbal aj plávanie, ale z časových dôvodov šliape na stacionárnom bicykli.
  • Desiatu a olovrant vynechajte, prípadný hlad zažeňte vodou.
  • Vylúčte soľ!
  • Denne vypite aspoň tri litre vody.

Raňajky

Káva alebo zelený čaj s celozrnným rožkom

Obed

1. variant: Kuracie alebo morčacie mäso pripravené na olivovom oleji so šalátom zo surovej zeleniny – rajčiny, paprika, olivy, cibuľa, zloženie je podľa chuti. Do šalátu treba pridať kvapku olivového oleja a jablčný ocot.

2. variant: Raz do týždňa polovica grilovaného kuraťa so zeleninovým šalátom.

3. variant: Raz do týždňa ryba na olivovom oleji so zeleninovým šalátom.

Večera

1. variant: Kuracie alebo morčacie mäso so zeleninovým šalátom, len menšia porcia než na obed.

2. variant: Dvesto gramov šunky s dvoma rajčinami

3. variant: Raz do týždňa ryba so špargľou na pare.

4. variant: Ananás s nízkotučným jogurtom

5. variant: Varené zemiaky s petržlenom alebo s kôprom s trochou olivového oleja

Autor: Šarm/Katarína Čulenová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Aj muži diétujú: Ako chudne gurmán Martin Malachovský?
Šarm/Katarína Čulenová