Tip redakcii
 

Chcete začať behať? Poradíme vám, ako na správny, zdravý a efektívny tréning

Blíži sa jar a to je obdobie, kedy sa väčšina z nás snaží začať žiť zdravo, schudnúť alebo spevniť postavu. Beh je ideálnym pohybom nielen na zbavovanie sa prebytočných kilogramov, okrem toho zlepšuje kondíciu a udržiava naše srdce zdravé. Nie je však beh ako beh. Poradíme vám, ako behať zdravo, ľahko a bez zranení.

26. februára 2013, 13:00
Behanie vás udrží v skvelej kondícii

Behanie vás udrží v skvelej kondícii

Autor: profimedia.sk

Prečo behať?

Beh patrí k najjednoduchším športovým aktivitám, je vhodný pre každého bez rozdielu veku alebo váhy.Posilňuje srdce a cievny systém, zrýchľuje metabolizmus, znižuje krvný tlak a prispieva k rýchlemu úbytku prebytočných kilogramov. Behať môžete prakticky kdekoľvek a kedykoľvek a vďaka vyplaveným endorfínom sa vám zlepší nálada aj vtedy, keď ste mali deň totálne "pod psa".

Dôležitá rozcvička

Pred behom sa dobre rozcvičte – celé telo. Iba dobre rozohriate telo je pripravené na beh. Zistite si, ktorý denný čas vám najviac vyhovuje : niekto rád behá ráno, iný večer alebo popoludní. Noste pri sebe papierovú vreckovku. Preventívne noste bandáže na kolená. Nebehávajte popri frekventovaných cestách, vyberte si príjemné prírodné prostredie – park, okolie rieky a podobne.

Ak ste úplná začiatočníčka a a navyše ani vaša kondička nepatrí medzi najlepšie, nemusíte hneď začať bežať. Skúste najprv rýchlu chôdzu, alebo ľahký poklus. Ak nevládzete, spomaľte a pridajte až vtedy, keď budete vládať. Dôležité je nezastať a neustále si kontrolovať pulz. Tréning by ste mali zakončiť poriadnym, asi 10-minútovým strečingom.

Vyberte si správny povrch

Behať sa dá kdekoľvek si len zmyslíte. V prírode si človek môže vychutnať pokojnú atmosféru a prečistiť si hlavu, niekomu vyhovuje behať priamo v rušnom meste, či pozdĺž rieky na hrádzi, na bežeckej dráhe alebo uličkami pokojnej štvrte na dedine alebo vo veľkomeste. Každé prostredie sa však líši terénom, ktorý môže byť tvrdý – ako napríklad asfalt či betón alebo mäkší – prírodný povrch. Platí, že čím tvrdší povrch a čím nerovnejší, tým je u bežca väčšia záťaž na kĺby a chrbticu.

Dýchajte správne

Naučiť sa správne dýchacie techniky chce len trpezlivosť a vaše telo sa vám určite odmení v podobe vyššej výkonnosti a radosti z behu. Ak ste zvykli dýchať nesprávne, pravdepodobne nebude ľahké zbaviť sa tohto zlozvyku. Nesprávne dýchanie však neprimerane zaťažuje organizmus a spôsobuje mu stres. Pri behu sa má dýchať zároveň nosom aj ústami. Týmto spôsobom sa do pľúc dostane oveľa viac kyslíka. Uistite sa, že dýchate bránicou a bruchom, a nie len plytko hruďou. Vydychujte ústami a sústreďte sa na plný výdych, aby ste z tela dostali čo najviac oxidu uhličitého.

Pri behu sa vyskytuje aj nepríjemný pocit sucha v ústach. Pite pred behom aj počas behu. Ale nie pol litra vody naraz, treba piť po malých dúškoch. Pri behu by ste nemali pociťovať smäd. Pre telo je smäd pri behu naozaj veľká záťaž. Dobré sú iontové nápoje, minerálky a aj čistá voda, ale do tej by ste si mali pridať aspoň šumivý vitamín C alebo magnézium.

Rady a tipy

  • Investujte do tenisiek: Ak sa rozhodnete behávať pravidelne a často a tento šport si naozaj obľúbite, mali by ste zvážiť investíciu do kvalitných tenisiek určených špeciálne na beh. Značková športová obuv sa vám postará o kĺby a chrbticu, na ktoré spadá záťaž celého tela. Pri výbere treba zohľadniť najmä fakt, aby tenisky dobre odpružili dopad nohy pri behu, ak sa rozhodnete behať najmä na tvrdých povrchoch (ako sú napríklad chodníky).
  • Vhodné oblečenie je dôležité: Na beh je dobré obliecť si veci zo vzdušného materiálu. Ak je vonku chladnejšie, dobrým pomocníkom je termobielizeň, ktorá zabráni prechladnutiu, keď sa spotíte. Žiadne zbytočné veci nie sú potrebné, zbytočne by len zavadzali. Ak svieti vonku ostré slnko, zísť sa môžu aj slnečné okuliare a pre potešenie a uvoľnenie padne vhod iPod či iný nosič hudby.
  • Pustite si muziku: Beh si ďalej môžete osviežiť hudbou. Mali by ste zvoliť takú, ktorá vám pomôže udržiavať rytmus nôh a rúk. Ak radi beháte rýchlejšie, zvoľte rytmickejšiu hudbu. Najhorší býva prvý kilometer. Človek ešte nie je zladený, nebaví ho to, má ťažké ruky a nohy...ale po určitom úseku sa vám dych zrovná, pohyby skoordinujú a beh sa stáva automatickým, ani si ho neuvedomíte.

Autor: glanc.sk

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.