Tip redakcii
 

Chudnite podľa Steffi Grafovej, vyskúšajte kruhový tréning

Za kruhovým tréningom pre dámy stojí známa tenistka Steffi Grafová. Stačí tridsať minút, precvičíte si celé telo a zhodíte do plaviek.

11. júna 2012, 06:00

Ak sa nechcete trápiť v klasickom fi tku medzi barbinami s imaginárnou nadváhou alebo vás nebaví poskakovať v preplnenej sále na aerobiku, kruhový tréning môže byť tá správna voľba. Dámskych klubov je viac, no iba v koncepcii Mrs. Sporty má prsty bývalá špičková tenistka Steffi Grafová, ktorej záleží na tom, aby sa šport a zdravá výživa stali prirodzenou súčasťou života žien. Majiteľka stosiedmich titulov, ktorá má za sebou dlhú a úspešnú kariéru, prispela svojimi vedomosťami k zrodu myšlienky, ktorá sa šíri raketovou rýchlosťou. Svedčí o tom päťsto klubov v Nemecku, Taliansku, Rakúsku, Poľsku a od minulého roka aj v Bratislave a v Senci.

Majiteľka Jana Bielik trénuje pravidelne.

Tridsaťminútový tréning

Muži sem majú vstup zakázaný, preto sa dámy nemusia ostýchať. Základom tréningovej koncepcie je tridsaťminútový tréning do kruhu vyvinutý tak, aby vyhovoval špeciálnym potrebám žien, precvičil všetky hlavné a problémové partie svalov. Ženy striedajú stroje a medzistanoviská v štyridsaťsekundových intervaloch a za polhodinu sa stihnú otočiť trikrát. „Cvičí sa na nových hydraulických strojoch s inovovaným komplexným pohybovým modelom bez opierok, ktorá núti cvičenky okamžite zaujať vyrovnanú polohu hornej časti tela so spevnenými brušnými svalmi, čím sa automaticky precvičia, okrem iného, vysnívané svaly trupu. Ďalšou prednosťou kruhového tréningu je nižšia zaťaženosť svalov ako pri klasickom posilňovaní, svaly sa súmerne precvičia, neokyslia a paralelne sa dopĺňa silový tréning s tréningom na výdrž a koordináciu,“ vysvetľuje majiteľka klubu Jana Bielik.

V praxi to vyzerá tak, že štyridsať sekúnd precvičujete brušné svaly, potom poskakujete na odpruženej podložke do rytmu hudby, následne sa presuniete na stroj, kde makáte na stehnách a hneď nato už balansujete na podložke, kde sa takmer nedá udržať rovnováha, a to všetko pod dohľadom trénerky. Do toho znie rezká aerobiková hudba a vy kmitáte dokola, striedajúc sa s ostatnými dámami.

To je ona – špeciálna tyč, ktorej konce sa takmer nedajú rozkmitať.

Aj pre začiatočníčky

„Dámy, ktoré k nám disciplinovane chodia a zmenili aj svoje stravovacie návyky, dosiahli viditeľné výsledky. Jedna z našich členiek od januára schudla už dvadsaťštyri kíl. Ženy trénujú v rodinnej atmosfére, sú stále motivované a tréning si jednoducho zaradia do svojho denného programu, bez obmedzenia času. Tréning je vhodný pre ženy v každom veku, aj pre také, ktoré ešte v živote nešportovali alebo sa začínajú hýbať po dlhom čase. Ak sa v klasických fitkách hanbia za svoju postavu, tu hanblivosť môžu odhodiť a byť samy sebou,“ hovorí Jana Bielik.

V prípade záujmu v klube po núkajú okrem tréningu aj špeciálne upravený stravovací koncept. Každej členke nastavia individuálny plán s odporúčanými potravinami a ich denným množstvom. Po štrnástich týždňoch by mal byť úbytok na hmotnosti maximálne desať percent zo súčasnej hmotnosti. „Snažíme sa, aby dámy schudli dlhodobo a bez jojo efektu.“

Zo začiatku je nutná prítomnosť skúsenej trénerky.

Kruhový tréning na vlastnej koži

Stroje a podložky rozostavané do kruhu pôsobia celkom jednoducho. Aj cviky a pohyby na nich. V skutočnosti je to však celkom slušná zaberačka. Prvé kolo som zvládla v pohode, potom som sa však už potila ako somár v kufri. Stroje a podložky sa striedali v štyridsaťsekundových intervaloch. Ono sa to nezdá, ale intenzívne cvičiť tridsať minút bez jedinej prestávky dá zabrať. Do toho ako bonus vždy prítomná trénerka, ktorá ma neustále naprávala. Najviac zábavy som si užila so špeciálnou tyčou, ktorej konce sa mi na medzistanoviskách jednoducho nedarilo správne rozkmitať, aj keď som sa snažila.

Po tréningu som už bola mokrá ako myš, ale spokojná. Tento koncept je vymyslený dobre, mne však aj napriek tomu viac vyhovuje klasické fitko. No všetky dámy, ktoré chcú pre seba niečo urobiť, tu nájdu veselú partiu spriaznených žien, s ktorými sa navzájom môžu motivovať. Lebo efektívny pohyb pod dohľadom profíka je dôležitý.

Na každom stanovisku strávi žena štyridsať sekúnd a presúva sa na ďalšie.

Autor: ŠARM/ Marína Dobošová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Chudnite podľa Steffi Grafovej, vyskúšajte kruhový tréning
ŠARM/ Marína Dobošová